Startup Cinnamon, za ktorým stojí Slovák Róbert Tarabčák, pomáha tvorcom videa robiť atraktívnejší obsah, a to za pomoci najmodernejších technológií súčasnosti. Od americkej technologickej firmy Coil teraz získal dva milióny dolárov.
Cinnamon je prípadom mladej firmy, ktorej síce neporozumiete na prvýkrát, ale jej ambície mieria extrémne vysoko. Startup chce pomôcť tvorcom videí s tromi najčastejšími problémami – engagementom, financiami a časom. Inými slovami ide o platformu, ktorá im pomáha produkovať atraktívnejší obsah.
Stojí za ňou v Česku žijúci Slovák Róbert Tarabčák, ktorý pre Cinnamon získal investíciu vo výške dvoch miliónov dolárov, teda takmer 1,9 milióna eur. Investorom je americká technologická spoločnosť Coil.
Najrýchlejšie rastúci e-shop s optikou v strednej Európe
získal investíciu 1,7 milióna eur
„Našou víziou je vytvoriť nástroj, ktorý otestuje kvalitu videí pred masovým vypustením na videoplatformy a sociálne siete,“ opisuje Cinnamon jeho zakladateľ a CEO Tarabčák. Kľúčovou technológiou je umelá inteligencia rozoznávajúca pomocou prednej kamery smartfónu či notebooku emócie divákov. A to údajne s 97 percentnou presnosťou.
Tím startupu Cinnamon. Foto: archív Cinnamon
Dvadsaťosemročný Tarabčák rozbehol svojrázny projekt v roku 2018, keď pracoval v San Franciscu práve pre Coil. Nápad pritom nevzišiel z toho, čo mu robilo problémy, ako to býva u mnohých startupistov – Tarabčák sa dokonca ani nikdy nezaoberal obsahom na internete. Za všetkým stál dotazník, s ktorým vyrazil do ulíc.
Tržby mu v čase korony rastú dvojnásobne.
GymBeam získal najväčšiu investíciu v e-commerce
„Vyšlo mi, že v Silicon Valley je horúcou témou práve video, jeho tvorba, monetizácie a tak ďalej,“ spomína Tarabčák. Minulý rok v júni získal na rozbeh firmy prvú pre-seed investíciu vo výške 500-tisíc dolárov, ktorú mu poskytol zakladateľ Ripplu a dolárový miliardár Chris Larsen spoločne so šéfom Coilu Stefanom Thomasom.
„V partnerstve medzi Coilom a Cinnamonom vidíme mimo strategickej synergie aj obrovský potenciál. Cinnamon premýšľa v rovinách zábavy, ktorou video obsah bezpochyby je, aj hodnoty, ktorú musí prinášať tvorcom,“ hovorí k investícii Thomas.
K ďalšiemu partnerstvu došlo aj na českej pôde: Cinnamon si tľapol s poprednými vývojármi zo spoločnosti STRV, ktorí do platformy integrujú zmieňovanú technológiu na rozoznávanie emócií. Tu totiž Tarabčák odkúpil od slovenského startupu Youfirst. „S Róbertom sa poznáme dlho, jeho vízia je extrémne ambiciózna a robí veľký progres,“ hovorí CEO STRV Lubo Smid.
Vo vyhliadkach Tarabčák mieri dokonca aj za hranice YouTube, konkrétne do Hollywoodu. Verí totiž, že práve rozoznávanie emócií môže uľahčiť fungovanie hráčov z filmového priemyslu. „Vďaka analýze emócií bude možné realizovať testovacie projekcie pokojne na diaľku. A naša technológia bude schopná poradiť si aj s tvorbou traileru alebo propagačných materiálov,“ verí.
Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorom je redaktor Zdravko Krstanov.