4. septembra 2019

Katharina List-Naglová je na čele firmy F/List, ktorú založil ešte jej starý otec v roku 1950. Tradičné stolárstvo pritom vyšvihla na novú úroveň a dnes firma dodáva luxusné interiéry do superjácht alebo súkromných tryskáčov.

Katharina sa dostala na palubu firmy až v momente, keď sa rodinné stolárstvo, ktoré prosperovalo od jeho založenia v roku 1950, začalo potápať. Bolo to v roku 2004, keď sa rast spoločnosti zabrzdil. Vnučka zakladateľa firmy Franza Lista st. mala 23 rokov a pracovala v madridskej centrále módnej značky Hugo Boss, keď ju jej otec povolal na pomoc rodinnému biznisu. Podľa jeho slov visel osud firmy na vlásku.

REBRÍČEK: Toto je 10 najväčších rodinných firiem na Slovensku.
Ich obraty sú v stovkách miliónoch eur

„Nemali sme žiadne veľké zákazky a rýchlo nám dochádzali peniaze,“ opisuje v rozhovore pre Forbes.sk List-Naglová. Neváhala a na otcovo volanie odpovedala kúpenou letenkou.

Niet sa čo čudovať, pri budovaní rodinného podnikania bola už detstva. „Podnikanie bolo najčastejšou témou pri stole, či sme raňajkovali, obedovali alebo večerali, o ničom inom sa doma nerozprávalo. Otec ma ako deväťročnú brával na obchodné jednania do Švajčiarska aj do Poľska, kde sme pracovali na veľkom retailovom projekte,“ spomína najlepšia tohtoročná podnikateľka Rakúska podľa poradenskej spoločnosti EY.

Rakúšanka Katharina List-Naglová vyšvihla tradičné stolárstvo na novú úroveň a dnes firma dodáva luxusné interiéry do superjácht alebo súkromných tryskáčov. luxus, interiér, F/List, rakúsko, private jet, jachta, lietadlo
Jeden z interiérov stolárstva. Foto: Facebook F. LIST GMBH

Najprv sa venovala personalistike a marketingu, no čoskoro zistila, že sa chce dostať hlbšie do fungovania firmy. Postupne si vo firme prešla každou jednou pozíciou. Na poste CEO nahradila svojho otca v roku 2009. Odkedy sa dostala do čela firmy, tak sa im obrat zvýšil desaťnásobne na dnešných vyše 80 miliónov eur.

Svetovým podnikateľom roka je Američan s miliardovou firmou,
ktorý sľúbil svoj majetok charite
 

Pred dvoma rokmi sa jej otec stiahol z firmy už úplne. Na otázku, či je to veľký tlak riadiť rodinný biznis s takou bohatou históriou, pokrúti hlavou. „Nenazvala by som to tlakom. Je to skôr veľká zodpovednosť, najmä keď si spomeniem, ako starý otec začínal od nuly. No je mi cťou, že mi rodina dôveruje natoľko, že mi zverila vedenie rodinného podniku s históriou a celým jeho odkazom,“ hovorí vnučka zakladateľa.

Rakúšanka Katharina List-Naglová vyšvihla tradičné stolárstvo na novú úroveň a dnes firma dodáva luxusné interiéry do superjácht alebo súkromných tryskáčov. luxus, interiér, F/List, rakúsko, private jet, jachta, lietadlo
Katharina List-Naglová spolu s manželom na galavečere EY v Monaku. Foto: EY

Bola to práve Katharina, kto sa zasadil o presmerovanie biznis modelu firmy na dodávky pre superboháčov, ktorým skrášľujú interiéry ich jácht či tryskáčov. Prinieslo to úžitok, dnes tieto zákazky tvoria odhadom 75 – 80 percent z tržieb firmy.

Medzi ich najväčších zákazníkov v leteckom sektore patria napríklad americký výrobca lietadiel Gulfstream, brazílsky Embraer či kanadský Bombardier. Práve pre nich vyrábajú na mieru luxusné interiéry lietadiel, ktoré vyjdú rovno „z výrobnej linky“.

No taktiež zabezpečujú renovácie interiérov leteckých spojov, ktoré sa využívajú na komerčné lety. „Renovácie robíme každých sedem rokov,“ podotkne List-Naglová a dodáva: „To je tiež dobrý biznis.“

No a napríklad s nemeckou Lufthansou majú dohodu aj o zabezpečovaní interiérov pre lietadlá, ktoré sú určené hlavám štátov. „Takto sme napríklad vybavili interiér lietadla pre predstaviteľov Saudskej Arábie,“ spomenie. Pri superjachtách sú subdodávateľom dodávateľov, ktorí ich zhotovujú pre prominentných zákazníkov „na kľúč“.

Stolárstvo pripravuje expanziu

Rakúska firma dnes zamestnáva 750 ľudí a dodáva interiéry zákazníkom z 33 krajín. Najväčší dopyt po luxusných interiéroch do jácht je v Európe, napríklad vo Veľkej Británii, Holandsku či Taliansku, kým pri tryskáčoch prevláda Severná a Južná Amerika.

Kariéra alebo rodina? Nemusíte si vybrať len jedno.
Slovenská topmanažérka hovorí, akých zásad sa drží ona

List-Naglová pripravuje rodinnú firmu na ďalšiu expanziu: už čoskoro ju chce posunúť k vytváraniu interiérov pre luxusné vily. „Dáva nám to zmysel, pretože zákazníci, ktorí majú súkromné jachty, tryskáče alebo vrtuľníky, zvyčajne vlastnia hneď niekoľko rezidencií,“ vysvetľuje toto zameranie.

Čo je podľa rakúskej podnikateľky najväčšia výzva v tomto sektore? „Pokles objednávok,“ povie jednoznačne a jedným dychom vysvetľuje: „To je vždy ťažké, najmä preto, že sa snažíme byť spoločnosťou, ktorá stojí za svojimi ľuďmi a neprepúšťa ich, a to aj napriek zlým časom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?