9. júna 2019

Najlepším podnikateľom sveta podľa prestížnej súťaže poradenskej spoločnosti EY sa stal Američan Brad Keywell, CEO technologickej firmy Uptake Technologies s vyše dvojmiliardovou valuáciou. Keywell oslovil porotu nielen svojím podnikateľským príbehom, ale aj osobným záväzkom vracať hodnotu spoločnosti. Dokázal to pred troma rokmi, keď sa spolu s manželkou Kim pripojili k výzve miliardárov Billa Gatesa a Warrena Buffetta a prisľúbili venovať aspoň polovicu majetku po smrti na charitu.

Keywell, zjavne zaskočený víťazstvom, na pódiu vo svojej ďakovnej reči vyzdvihol silné nutkanie tvoriť hodnotu a inovovať, ktorým sa podnikatelia vyznačujú. “Podnikateľov by som prirovnal k umelcom – tvoria hodnotu, ale nie preto, že sa tak rozhodli, ale pre to, že to potrebujú k životu.” Zároveň zdôraznil, že najlepší podnikatelia vidia nie objektívnu realitu, ale to, aký by svet mohol byť.

Najlepší podnikateľ sveta je Američan

Brad Keywell (49) je sériovým podnikateľom zo Chicaga, ktorý počas života založil šesť rôznych spoločností. Medzi tie najväčšie a najznámejšie patrí zľavový portál Groupon s trhovou valuáciou viac ako 6 miliárd amerických dolárov, vďaka ktorého vstupu na burzu v roku 2011 sa Keywell oficiálne zaradil do Forbes rebríčka amerických miliardárov.

Ďalší masívny úspech žne so svojou súčasnou technologickou firmou Uptake Technologies, ktorú založil v roku 2014. Tá v priebehu pár rokov vyrástla z 50 na 750 ľudí a rekordne rýchlo dosiahla status jednorožca a valuáciu okolo 2,3 miliardy amerických dolárov. Na toľko ju ohodnotila posledná investícia v rámci Series D spred dvoch rokov, v rámci ktorej získali 117 miliónov dolárov.

Najlepším podnikateľom na svete je americký technologický vizionár Brad Keywell, ktorého riešenia na báze AI používajú zákazníci na každom kontinente, s výnimkou Antarktídy. Foto: EY

Uptake Technologies analyzuje a pomocou AI predikuje chybovosť strojov a priemyselného vybavenia, vďaka čomu dokáže firmám ušetriť milióny.

Riešenia firmy používa široká paleta odvetví, ako ťažký priemysel (od výroby a prenosu elektrickej energie, ťažby ropy a plynu), tak napríklad aj bezpečnostné zložky, dokonca aj americká armáda.

Firma navyše spolupracuje aj s pohraničnou políciou v Nepále, ktorej uľahčuje pomocou dát rozpoznávať vzorce, ktoré môžu odhaliť pašerákov a zamedziť obchodu s bielym mäsom. Ďalšími klientmi firmy sú značky ako Rolls-Royce a Caterpillar.

Brad Keywell, najlepší podnikateľ sveta podľa EY, tesne po prevzatí ocenenia. Foto: EY

Keywell k podnikaniu inklinoval už ako 6-ročný, kedy vymyslel prvý nápad na biznis s uvítacími kartičkami pre susedov. Neskôr sa k podnikaniu dostal ako 17-ročný, keď si ho všimol americký realitný developer a miliardár Sam Zell (Forbes odhaduje hodnotu jeho majetku na 5,6 miliardy amerických dolárov), ktorého mentoring predurčil Keywella na úspech.

Ďalších 20 rokov sa držal po boku kamaráta z detstva Erica Lefkofskeho, dnes už dolárového miliardára, ktorý je predsedom predstavenstva Grouponu. Keywell je zároveň spolu s Lefkofskym investorom do technologických startupov, ich fond rizikového kapitálu Lightbank investoval už do vyše 20 firiem.

V roku 2014 založil Keywell spolu s manželkou vlastnú nadáciu Keywell Foundation, prostredníctvom ktorej podporujú najmä projekty zamerané na vzdelávanie, emancipáciu žien a na rovnosť šancí. Rovnako založil organizáciu Future Founders, cez ktorú pomáha mládeži v Chicagu budovať si vlastné podnikateľské sny.

Brad a Kim Keywellovci pred príchodom na gala večer EY Svetový podnikateľ roka v Monte Carlo. Foto: EY

Je to už po tretí raz, čo sa lídrom svetovej podnikateľskej súťaže stal Američan. Jeho predchodcovia získali rovnomenný titul v rokoch 2005 a 2013.

Porota hodnotila nielen finančné výsledky a stratégie prezentovaných firiem, ale aj podnikateľského ducha jednotlivých víťazov, ich osobnú integritu, inovatívnosť, tvorbu pridanej hodnoty a tiež národný a globálny dopad ich firiem s osobitným dôrazom na filantropiu.

Celkom o titul EY Svetový podnikateľ roka 2019 súťažilo 57 ľudí zo 47 rôznych krajín. V poradí už 19. odovzdávanie ocenení EY World Entrepreneur of the Year prebehlo v sobotu 8.6. v luxusnej Salle des Étoilles (sále hviezd) v Monte Carle.

Slovenská stopa v Monaku

Naším reprezentantom v súťaži bol spoluzakladateľ a CEO herného štúdia Pixel Federation Šimon Šicko, držiteľ slovenského titulu EY Podnikateľ roka. Pixel Federation je najväčším herným štúdiom na Slovensku, ktorého hry TrainStation, Diggy’s Adventure alebo Seaport si dovedna zahralo už vyše 80 miliónov ľudí vo viac ako 180 krajinách sveta.

Šimon Šicko si počas galavečera podobne ako ďalší národní víťazi prevzal oficiálne ocenenie Podnikateľa roka z rúk poroty a vrcholového manažmentu EY. Foto: EY

Štúdio sa zároveň radí medzi top 20 najväčších vývojárov hier na platformu Facebook v regióne EMEA (Európa, Blízky východ, Afrika). Firma za vlaňajšok vykázala tržby na úrovni 33 miliónov eur. Celkom zamestnáva 213 herných nadšencov.

Šimon Šicko, šéf Pixel Federation a zástupca Slovenska (tretí sprava) spolu s ďalšími víťazmi národných kôl súťaže EY Podnikateľ roka. Foto: EY

Na základe čoho sa porota rozhodovala? Najprv mal Šicko dvojminútovú prezentáciu svojho príbehu a vízie päťčlennej porote, zloženej z víťazov minulých ročníkov a následne ďalšiu vyše štvrťhodinu odpovedal na ich otázky. „Cítil som pred tým rešpekt, ale nemal som trému. Napokon, vždy sa snažím odpovedať na otázky, ktoré dostanem, čo najúprimnejšie,“ povedal pre Forbes Šicko.

Sloboda a vášeň k hrám

Čo teda porozprával porote? „Povedal som im, že ma v živote ovplyvnili tri veci – výchova mojich rodičov, sochárov, ktorí tvorili aj za socializmu a naučili ma, že žiaden múr okolo krajiny nemôže zabrániť tomu, aby ľudia zostali vnútorne slobodní a kreatívni. Pokiaľ je človek vnútorne slobodný, tak je aj lepšie pripravený uchopiť príležitosti, ktoré priniesla napríklad revolúcia,“ zhrnul Šicko.

Ďalej porote vylíčil, ako si vybudoval vášeň k počítačovým hrám. „Nezabudnem, ako som si zahral prvú hru na 8-bitovom počítači ZX Spectrum, bola to hra Manic Miner. Bol som dieťa, nevedel som, ako je možné, že ovládam niečo, čo vyzeralo ako televízor. No chápal som, že je to ultimátne ihrisko pre kreativitu a to ma nadchlo,“ zaspomínal Šicko.

Päťčlenná porota niekdajších víťazov. Zľava: Jim Nixon, CEO Nixon Energy Investments, Bernadette Ruth Irawati Setiady, predsedníčka predstavenstva indonézskej spoločnosti Kalbe Farma, Rosaleen Blair, CEO Alexander Mann Solutions, Frank M. Jaehnert, ex-CEO Brady Corporation a Manny Stul, CEO austrálskej hračkárskej firmy Moose Toys. Foto: EY

Tou treťou vecou, ktorá ho v živote ovplyvnila, je štúdium architektúry, vďaka čomu sa napokon cez kamaráta Filipa Fischera spoznal so Slavomírom Hazuchom, developerom, ktorý ho priviedol k hrám. „Nadizajnoval som pre neho mesto a pochopil som, že mám pre hry obrovskú vášeň,“ uzavrel Šicko.

Na čo sa Šicka pýtala porota? Napríklad na stratégiu, technické veci, na kultúru firmy, ale aj na manažérsky buy-out, vďaka ktorému Šicko so spoločníkom Mariánom Fridrichom odkúpili podiely pôvodného z trojice zakladateľov, Filipa Fischera, ale aj Mária Blaškoviča, jedného z najbohatších Slovákov podľa rebríčkov Forbesu, ktorý bol jedným z prvých investorov do Pixelu.

Po desiatich rokoch, kedy boli Šicko a Fridrich vo firme ako menšinoví spolumajitelia, opäť dostali do rúk väčšinu Pixelu.

EY Podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko:
Ďalšia zastávka je firma za 100 miliónov

„Pýtali sa, prečo je manažérsky buy-out pre firmu dôležitý. Hoci ho nechcem veľmi zdôrazňovať, je to podľa mňa ten správny spôsob, ako by mali podnikatelia premýšľať, ako napríklad dať firmu späť do rúk ľuďom,“ povedal Šicko.

Šicko sa, podobne ako ďalší národní šampióni, zapísal aj do siene slávy, do ktorej ho uviedli v notoricky známej monackej Opéra Garnier.

Šimon Šicko počas panelovej diskusie na tému Budovanie pracovnej sily budúcnosti. Foto: EY

Počas podujatia sa Šicko stretol aj s Yvesom Guillemotom, národným šampiónom Francúzska a zakladateľom štvrtého najväčšieho herného štúdia na svete Ubisoft, ktoré stojí za herným trhákom Assassin’s Creed.

„Pre mňa je to jeden z highlightov podujatia a teším sa z toho, že som ho mohol osobne stretnúť, aj keď už v minulosti sme spolupracovali s mnohými top ľuďmi, ktorí z Ubisoftu odišli,“ povedal Šicko a dodal: „Zaželal som mu, aby to celé vyhral, pretože by to výrazne posunulo herný priemysel dopredu, a to aj na Slovensku. Napokon, je to priemysel, ktorý stále u nás čelí mnohým predsudkom. Pritom by nám mohol po čase priniesť viac ako automobilky, veď predstavuje trh o hodnote 130 – 135 miliárd amerických dolárov.“

Šimona Šicka prišla na odovzdávanie ocenení a vyhlasovanie výsledkov súťaže EY Podnikateľ roka podporiť manželka Lucia, ktorá v Pixel Federation pôsobí ako Chief Learning Officer. Foto: EY

Stredná Európa si musí počkať

Českú republiku tento rok reprezentovali Radka Prokopová a František Fabičovič, spolumajitelia najväčšieho českého výrobcu sanitárnej techniky Alca plast, Poľsko reprezentoval Filip Granek, CEO nanotechnologickej firmy XTPL S.A. a Rakúsko Katharina List-Nagl, šéfka rodinnej stolárskej firmy F/LIST, ktorá má 750 zamestnancov a vyrába luxusné interiéry pre súkromné jachty aj tryskáče.

Spoločná fotografia všetkých národných šampiónov súťaže EY Podnikateľ roka. Foto: EY

Maďarsko zástupcu tento rok nemalo, vlani ho reprezentoval József Váradi, zakladateľ nízkonákladovej leteckej spoločnosti WizzAir. Napriek množstvu úspešných podnikateľov si však stredná Európa musí na prvenstvo v svetovej podnikateľskej súťaži ešte počkať.

Víťazi z celého sveta

Vlaňajším víťazom súťaže bol brazílsky staviteľ sociálnych bytov Rubens Menin, ktorý zamestnáva 24-tisíc ľudí a developoval už vyše 300-tisíc bytov, prevažne pre nízkopríjmové rodiny.

Svetové finále súťaže EY Podnikateľ roka sa opäť konalo v Monaku. Foto: EY

Predchádzajúcimi víťazmi boli napríklad austrálsky hračkársky mogul Manny Stul, alebo kanadský pestovateľ šošovice Murad Al-Katib, potomok tureckých imigrantov, ktorý chce šošovicou, hrachom, cícerom a ďalšími strukovinami nakŕmiť rýchlo rastúcu svetovú populáciu.

Prvýkrát sa podnikateľské ocenenie EY odovzdalo v roku 1986 v jedinom americkom mestečku, v súčasnosti prebieha jeho odovzdávanie vo viac ako 60 krajinách sveta, ktoré sa následne schádzajú na svetovom finále v Monaku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk