17. júna 2018

„Chcem budovať pre Brazílčanov domov, pre rodiny to najdôležitejšie miesto,“ vyhlásil po sobotňajšom nočnom vyhlásení výsledkov súťaže EY Svetový podnikateľ roka jej víťaz brazílsky developer Rubens Menin. A robí to naozaj vo veľkom štýle.

Brazílčan Menin bodoval nielen vďaka veľkosti a finančnej sile biznisu, ale aj jeho sociálneho rozmeru. Jeho spoločnosť MRV Engenharia e Participacoes zamestnáva 24-tisíc ľudí a postavila okolo 300-tisíc bytov, hlavne pre nízke príjmové skupiny. Vďaka tomu si mohli tisíce rodín dovoliť prvé dostupné bývanie. O sile Meninovho biznisu svedčí aj fakt, že jeden z 200 Brazílčanov žije v byte, ktorý postavila jeho firma. MRV je najväčším developerom rezidenčných nehnuteľností v celej Latinskej Amerike. Dnes šesťdesiatnik vstúpil do tohto biznisu ako 21-ročný. Budovať dostupnejšie bývanie mu pomáhajú aj nové technológie, ktoré len za posledných päť rokov znížili ceny výstavby o štvrtinu. Jeho odhad je, že pôjdu ešte nižšie.

Vo finále, ktoré sa konalo v Monaku, o titul súťažilo 46 krajín. Menin sa stal prvým víťazom z Južnej Ameriky. Strednej Európe sa víťazstvo v tejto „olympiáde podnikateľov“ nepodarilo získať ani tentoraz.

Slovensko zastupoval spoluzakladateľ a šéf softvérovej firmy IBL Software Engineering Michal Weis, ktorý vytvoril špeciálny meteorologický softvér využívaný na všetkých kontinentoch. Českú republiku reprezentoval majiteľ veľkého strojárskeho výrobcu Kovostroj Pelhřimov Lubomír Stoklásek, Maďarsko spoluzakladateľ nízkonákladových aerolínií Wizz Air József Váradi a Poľsko spolumajiteľ finančnej spoločnosti Kruk spravujúcej dlhy Piotr Krupa.

Michala Weisa, ktorý kariéru začínal ešte počas vysokej školy v Esete, prišiel do Monaka podporiť aj jeho priateľ a spoluzakladateľ tejto slovenskej antivírusovej firmy Miroslav Trnka. Trnka je v alumni klube národných víťazov tejto súťaže, na Slovensku sa ním stal vôbec ako prvý za rok 2006. Slovensko malo v týchto dňoch v meste bohatstva hneď troch národných držiteľov ocenenia, okrem Trnku a Weisa tam ako koučka pre aktuálnych finalistov aktívne pôsobila aj Eva Stejskalová z firmy Microstep (ocenená za rok 2014).

Slovenským podnikateľom roka je Michal Weis. Vyvíja a predáva svetový meteorologický softvér

Slovenské trio v Monaku: Miroslav Trnka z Esetu, Michal Weis z IBL Software Engineering a Eva Stejskalová z Microstepu

Súťaž vyhlásila už po 18-krát poradenská spoločnosť EY. Oceňuje v nej nielen skvelé finančné výsledky, podnikateľský duch, dobrú stratégiu, inovatívnosť, ale aj presah do životov ľudí a filantropický aspekt fungovania podnikateľov. O víťazovi rozhodla tento rok päťčlenná porota zložená prevažne z predchádzajúcich víťazov. Národní víťazi, ktorí tento rok prišli do Monaka, majú spolu obrat 23 miliárd dolárov a zamestnávajú 110-tisíc ľudí.

Foto: EY