27. februára 2018
Porotcovia súťaže EY Podnikateľ roka vyberali z piatich finalistov z rôznych sektorov – od veľkého výrobcu cukroviniek, robotických systémov, priemyselných fólií až po armádne komunikačné zariadenia a vysoko špecializovaný softvér. Do monackého svetového finále posielajú spoluzakladateľa a riaditeľa firmy IBL Software Engineering Michala Weisa.

Slovenským EY Podnikateľom roka 2017 je Michal Weis z firmy IBL Software Engineering. Spolu s vyše 50 kolegami vyvíja softvér pre národné meteorologické služby, armády i komerčné firmy na celom svete. V 90. rokoch, ešte ako vysokoškolák, pracoval v spoločnosti Eset, kde sa výrazne podieľal na pretvorení a zmodernizovaní kľúčového produktu antivírusovej firmy zvaného NOD.

CEO, ktorého na Slovensku najviac uznávajú? Vedie svetovú firmu

Súťaž už po 12. raz vyhlásila poradenská spoločnosť EY. Minuloročným držiteľom titulu Podnikateľ roka bol Jozef Klein zo softvérovej spoločnosti Asseco Central Europe. Medzi predchádzajúcimi laureátmi je aj Miroslav Trnka, spoluzakladateľ Esetu, ktorý vyhral prvý slovenský ročník súťaže v roku 2006.

Mysleli si, že trh je malý

Keď dnes 43-ročný Weis zakladal po škole v roku 1997 firmu, s partnerom Herbertom Lepperom mali jednoduchý plán. „Povedali sme si, že trh je malý, profesionálnych meteorológov nie je veľa, možno jeden-dvaja zákazníci na krajinu. Na svete je okolo 200 krajín, rátali sme teda so 400-500 zákazníkmi, maximálne. To nám bude stačiť päť ľudí, hovorili sme si,“ spomína pre Forbes Michal Weis.

Michal Weis pri preberaní ceny.

Podnikanie sa rozbehlo trochu viac, než čakali, k dnešným vyše 50 ľuďom hľadajú v tomto roku dvadsiatku ďalších. Medzi ich klientov patria napríklad Met Office z Veľkej Británie, tamojšie ministerstvo obrany, Royal Navy aj Royal Air Force, nosný meteorologický systém dodávajú aj pre US Air Force Strategic Command Center v americkej Nebraske.

Reklama

Príbehy finalistov

Porota vyberala z piatich finalistov. Okrem Michala Weisa boli medzi nimi Peter Dostál, majiteľ a šéf bratislavskej firmy Aliter Technologies vyrábajúcej špeciálne armádne komunikačné vybavenie, Pavol Jakubec, spolumajiteľ najväčšieho slovenského výrobcu cukroviniek I.D.C. Holding, Lívia Naništová, spolumajiteľka firmy vyrábajúcej priemyselné fólie Novplasta Šenkvice a Ivan Vallo, majiteľ firmy robotec Sučany.
Z finalistov vzišiel i laureát titulu Technologický podnikateľ roka 2017 – získala ho Lívia Naništová z Novplasty. Príbehy všetkých finalistov si môžete prečítať v marcovom vydaní magazínu Forbes.
Finalisti EY Podnikateľ roka 2017: (zľava) Pavol Jakubec, Peter Dostál, Lívia Naništová, Michal Weis a Ivan Vallo. Foto:  Jiří Turek, Jana Jabůrková
Súčasťou hodnotenia je i výber spomedzi rozbiehajúcich sa podnikateľov, ktorí fungujú minimálne dva roky a maximálne päť rokov. Titul EY Začínajúci podnikateľ roka tentoraz získali tri zakladateľky malej rodinnej pekárne Fertucha Lucia Čierna, Barbora Bilčíková a Petra Bilčíková.
Hlavného víťaza Michala Weisa čaká v polovici júna cesta do Monte Carla, kde budú porotcovia vyberať vo veľkom finále Svetového podnikateľa roka. Vlani sa ním stal kanadský pestovateľ šošovice a ďalších poľnohospodárskych plodín Murad Al-Katib. Poroty pozostávajúce prevažne z víťazov predchádzajúcich ročníkov oceňujú v slovenskom i svetovom finále podnikavosť, finančné výsledky, stratégiu, inovatívnosť, dôsledky podnikania na komunitu a integritu podnikateľa. Rozhodujúci je predovšetkým podnikateľský príbeh, poctivosť a bezúhonnosť, hovorí o kritériách organizátor súťaže.
Foto: Jiří Turek, Jana Jabůrková