14. februára 2018

Ktorého slovenského CEO rešpektujú kolegovia najviac? V stredu sa ním pre tento rok stal generálny riaditeľ Esetu Richard Marko.

Študent informatiky na Technickej univerzite v Košiciach Richard Marko prišiel do Esetu koncom roka 1994. Podieľal sa spolu s Marošom Grundom (ďalší zo spoluvlastníkov Esetu) na pretvorení pôvodného antivírusu do modernej podoby.

„V tom čase tam už asi rok pracovala skupina troch študentov, vedených Michalom Weisom. Patril medzi nich aj (dnešný COO Esetu) Palo Luka. Mišo bol idealista, načrtol nám predstavu. Urobiť niečo nové, iné. Bude to za pol roka hotové a bude to špičkové,“ spomína v decembrovom článku v magazíne Forbes Marko.

Eset oslavuje tridsiatku. Ako sa dostali z nuly na 2,8 miliardy (retro galéria)

Študenti chceli pôvodný produkt Esetu postaviť úplne odznova. Pochopiteľne však mali problém previesť radikálne vízie do reálneho produktu. „Ja som si zobral tú časť, ktorá mi bola najbližšia,“ pokračuje súčasný CEO spoločnosti. „Proaktívnu detekciu, schopnosť odhaliť úplne nové vírusy.“

Reklama

Na plný úväzok prešiel do Esetu po škole, v septembri 1996.

Zriedkavé stretnutie všetkých šiestich spolumajiteľov Esetu kvôli foteniu do decembrového vydania Forbes (2017). Zľava Anton Zajac, Maroš Grund, Richard Marko, Peter Paško, Rudolf Hrubý, Miroslav Trnka. FOTO: JIŘÍ TUREK

Pôvodní zakladatelia svetovej firmy zameranej na dátovú bezpečnosť si ho v roku 2011 vybrali za generálneho riaditeľa. Marko zároveň získal podiel vo firme. Jeho plány sú miliardové (v tržbách), na túto úroveň chce firmu priviesť do troch rokov. Eset by to malo posunúť v globálnom rebríčku takýchto spoločností o dve priečky do prvej svetovej trojky.

Čím môžu Eset inšpirovať sídla technologických gigantov?

„Veríme, že byť unikátni je výhodou. Ak bezpečnostná firma zostáva v rukách zakladateľov a ľudí, ktorí ju roky budovali, dáva jej to podľa mňa slobodu,“ povedal pre Forbes Marko, ktorý je zároveň členom posledného rebríčka 25 najbohatších Slovákov (s majetkom v hodnote 340 mil. eur).

Ocenenie najrešpektovanejší CEO získal už druhýkrát.

Zoznam najrešpektovanejších CEO a spoločností, v ktorých v tom čase pôsobili:

2013 Vladimír Soták, Železiarne Podbrezová

2014 Igor Vida, Tatra banka

2015 Richard Marko, Eset

2016 Tomáš Drucker, Slovenská pošta

2017 Štefan Rosina, Matador Group

2018 Richard Marko, Eset

Cena za najrešpektovanejšieho CEO sa udeľuje na základe výsledkov prieskumu spoločnosti PwC a magazínu Forbes. Tie sú každoročne prezentované na diskusnom fóre CEO. Prieskumu sa zúčastnila viac ako stovka generálnych riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku z rôznych odvetví.

Hlavné foto: Sita