Top slovenská globálna spoločnosť Eset, tvorca antivírusových a kyberbezpečnostných riešení, si plánuje na bratislavskej Patrónke vybudovať nové sídlo za 100 miliónov eur. Hoci prvé návrhy už firma predstavila, najnovšie centrály svetových technologických lídrov ju môžu stále inšpirovať.
Eset vyhral štátnu dražbu o areál bývalej vojenskej nemocnice za 26,2 milióna eur. Nové sídlo, vývojové centrum a inkubátor pre startupy plánuje vybudovať do piatich rokov. Návrhy zatiaľ počítajú s nízkymi kruhovými budovami zasadenými do prostredia. Firma chce nadviazať na priľahlú Železnú studničku, obľúbené miesto pre rodiny s deťmi, bicyklistov, bežcov i turistov.
Vo svete sa do nových priestorov sťahuje hneď niekoľko technologických gigantov. Tu sú ich predstavy.
Apple Park
Posledná veľká vízia spoluzakladateľa firmy Steva Jobsa, ktorú pár mesiacov pred smrťou osobne obhajoval pred zastupiteľstvom mestečka Cupertino, kde firma sídli. Najdrahšia kancelárska budova (cena 5 miliárd dolárov) pripomína kozmickú loď, alebo jediné tlačítko na iPhone. Vyberte si, čo sa vám viac páči. Okrem tvaru a parku vnútri sú unikátne najmä obrovské sklá, ktorými je obložená. Apple začal zamestnancov sťahovať v apríli.
Salesforce Tower
Najvyššia budova v San Franciscu (326 metrov) a druhá najvyššia na západ od Mississippi sa pôvodne začala budovať ako špekulatívna nehnuteľnosť. Až následne cloudový gigant spoluzakladateľ Marca Benioffa (majetok 4,5 mld. USD) oznámil, že si prenajme vyše 30 poschodí (vrátane vrchného 61.) a veža sa premenovala na Salesforce Tower. Dokončiť by ju mali na budúci rok.
Facebook a záhrada na streche
Hoci už nie najnovšia, nová centrála Facebooku privítala zamestnancov pred dvoma rokmi, stále inšpiruje mnohých vďaka obrovskej záhrade, ktorá sa tiahne na streche celej budovy. Môžete sa po nej poprechádzať, ľahnúť si pod strom, vyvaliť sa do zavesenej siete. Viaceré mítingy sa dejú práve na streche pri ranných prechádzkach, čo iste ocení chrbát ľudí sediacich za počítačom. A vo vnútri máte jeden obrovský spoločný priestor.
Nvidia a trojuhoľníky
Apple má kruh a Nvidia (ktorej príbeh si prečítate v májovom Forbese) je posadnutá trojuhoľníkmi. Tento výrobca grafických kariet, ktorého technológia budovania čipov sa ukazuje ako kľúčová vo vývoji umelej inteligencie, si v novej centrále v Santa Clare stavia ešte väčší priestor, ako má Facebook. Trojuholníky symbolizujú základ počítačovej grafiky: polygon. Architektom projektu je štúdio Gensler.
Priehľadný Uber
Uber čelí mnohým problémom, najmä v otázke transparentnosti. Jeho nová centrála v Mission Bay v San Franciscu má byť jeho opakom. Budova v meste, ľudia a autá jazdia po okolí a pozerajú sa skrz celú centrálu. Pretože je úplne presklená a dokonca v niektorých častiach priehľadná. Či zlepší vnímanie firmy na verejnosti zostáva otázne. Čo si budú myslieť ľudia, na ktorých sa budú okolidúci celý deň pozerať, je jasné už teraz.
Vizualizácie: jednotlivé spoločnosti