11. júna 2017

Kto je zlatým olympionikom svetovej súťaže EY World Entrepreneur of The Year? Do sobotného večera boli v hre 59 zástupcovia 49 krajín. Slovensko na svetovej podnikateľskej súťaži v Monaku zastupoval Jozef Klein zo softvérovej firmy Asseco Central Europe.

Tohtoročný titul najlepšieho podnikateľa sveta získal v Monaku Murad Al-Katib (na hlavnej fotke), Kanaďan, ktorého rodičia do krajiny prišli z Turecka. Jeho firma AGT Food and Ingredients Inc. sa za 14 rokov, odkedy sa rozhodol opustiť dobré miesto v štátnej správe a začať sa z pivnice rodinného domu venovať biznisu s pestovaním a predajom šošovice, hrachu a cíceru, stala najväčším svetovým dodávateľom týchto strukovín. Podieľa sa zhruba na štvrtine svetového exportu so šošovicou, vlani jej tržby dosiahli 1,3 miliardy eur a zamestnáva vyše 2 000 ľudí. „Do biznisu som vstupoval, keď bola manželka v 6. mesiaci tehotenstva, čakali sme dvojičky. Bolo to riziko, ale pripravoval som sa. Urobil som si domáce úlohy,“ hovorí výrečný Kanaďan, ktorý si podľa vlastných slov uvedomil, že dopyt po takýchto vegetariánskych proteínoch bude len rásť, keďže čoskoro bude treba na svete nakŕmiť 10 miliárd ľudí.

U poroty zabodoval aj sociálny a environmentálny aspekt jeho fungovania. Dokázal presvedčiť kanadských farmárov, aby sa začali venovať viac pestovaniu strukovín, menej náročných plodín na vodu aj živiny. V posledných rokoch sa tiež zapojil do dodávok potravín pre sýrskych utečencov.

V 17. ročníku súťaže Slovensko zastupoval víťaz národného kola Jozef Klein, šéf Asseco Central Europe. Skvelá skúsenosť, hovoril Klein už po úvodnom interview, ktoré mal so sedemčlennou porotou ešte v piatok. Boli v nej prevažne víťazi predchádzajúcich ročníkov. Medzi nimi aj minuloročný ocenený Manny Stul, austrálsky miliardár. Zvíťazil s príbehom hračkárskej firmy, ktorú vytiahol z krachu. Čo porota oceňuje? Podnikavosť, finančné výsledky, stratégia, inovatívnosť, dôsledky podnikania na komunitu a integritu podnikateľa.

Reklama

Slovenský zástupca v pretekoch spoluvybudoval softvérovú firmu, ktorá je v šiestou najväčšou v Európe a pracuje pre ňu dvetisíc ľudí. Asseco Central Europe vedie od roku 2002 (vtedy ešte pod názvom Asset Soft). Nasledovalo spojenie s poľskou firmou Comp Rzeszów, vstup na poľskú burzu aj expanzia na nové teritóriá. „Ideme teraz hlavne na rozvíjajúce sa trhy, vidíme tam veľké možnosti,“ hovorí Klein. Nové trhy tak už našli v Afrike, napríklad v Nigérii či v Etiópii.

Tržby firmy stúpli vlani medziročne o osem percent na 168 miliónov eur. Asseco Central Europe robí softvér pre finančný sektor, utility či verejný sektor. Je súčasťou skupiny Asseco, ktorá vo svete zamestnáva vyše 22-tisíc ľudí. Klein v nej má malý podiel a podieľa sa na jej strategickom riadení.

 Jozef Klein (vpravo) s Bryanom Pearceom z EY pri predstavovaní kanditátov.

V súťaži boli jeho konkurentmi rôznorodé biznisové osobnosti – napríklad dedič hotelového impéria z USA Bill Marriott Jr. (s vlaňajšími tržbami 14,5 miliardy dolárov a ziskom 850 miliónov), ale i mladý Novozólanďan Peter Beck, ktorý zamestnáva 92 ľudí a jeho oblasťou záujmu sú rakety. Jeho firma Rocket Lab chce „demokratizovať vesmír“ a v Silicon Valley už na to získala 1,4 miliardy dolárov.

Tržby všetkých firiem, ktorých šéfovia sa dostali do úzkeho svetového finále, dosahujú spolu 50 miliárd dolárov a za ostatné tri roku stúpli ročne o 42 percent – v časoch, keď svetová ekonomika rástla nízkymi jednocifernými číslami. Sú z 21 odvetví a zamestnávajú 431-tisíc ľudí.

Kandidáti na World Entrepreneur of the Year zo 49 krajín.