15. novembra 2019

V piatok podvečer sa uskutočnil krst knihy Nevyhorení, ktorá prináša príbehy o syndróme vyhorenia zo Slovenska. Krstnou mamou sa stala speváčka Celeste Buckingham, ktorá sa počas diskusie podelila aj so svojím príbehom. Spolu s ďalšími 20 odvážnymi ľuďmi v knihe hovorí o téme, ktorá je stále tabu.

Krst knihy, ktorá vychádza pod knižnou divíziou vydavateľa slovenského Forbesu, sa uskutočnil v novootvorených priestoroch Panta Rhei na Poštovej ulici. Jej autorkami sú redaktorky Forbesu Lucia Okša a Zuzana Matuščáková. Práve vlastná skúsenosť s vyhorením jednej z autoriek knihy viedla k projektu Nevyhorení a snahe otvoriť širšiu debatu o tejto téme na Slovensku.

“Na začiatku si myslíš, že si sama a nikomu sa to nedeje, ale postupne, keď o tom hovoríš, tak sa dostávaš k ľuďom, ktorí tiež priznajú, že sa im to deje. Nazvala by som to takým efektom snehovej gule,” hovorí Lucia Okša na margo toho, ako vyberali autorky príbehy do knihy. Rozhovory boli podľa nej náročné, príbehy museli s respondentami znova prežiť, mať istú empatiu, ale aj ich samozrejme dobre napísať.

Na pódiu zľava: moderátorka Oli Džupinková a autorky knihy Lucia Okša a Zuzana Matuščáková. Foto: Michal Lukáč

“Na začiatku sme nečakali, že to bude až také náročné. V procese písania nastali situácie, kedy som sa bála aj o seba a o svoje zdravie. Bolo to o to ťažšie, že sme písali knihu na tému duševného zdravia a my samy sme bojovali počas písania s náročnými výzvami,” priznáva otvorene Zuzana Matuščáková.

Naháňame sa za životom a nestíhame ho žiť. Psychologička radí, ako to zmeniť

Reklama

Okrem rozhovoru o knihe s jej autorkami sa v piatok uskutočnila aj diskusia so speváčkou Celeste Buckingham, ktorá ju pokrstila. Celeste hovorila o svojej vlastnej skúsenosti s vyhorením. “Nebol boj to priznať, keď som už mala jasno, že som vyhorená. Ťažké to bolo priznať samej pred sebou. Človek má 24, je úspešný, všetko má pred sebou, má všetko, čo potrebuje, tak si myslí, že nemá dôvod vyhorieť,” opisuje speváčka. Hovorí, že napokon si dala zdravý odstup od všetkého. Menej pracuje a menej času trávi aj na sociálnych sieťach.

Burnout ju však prekvapil. „Vyhorená? Veď som iba speváčka,“ myslela si vtedy Celeste, ktorá túto tému vnímala najmä cez optiku riaditeľov obrovských firiem a určite nebola sama. Preto posolstvo knihy Nevyhorení znie: Týka sa to nás všetkých.

Respondenti knihy na krste. Foto: Michal Lukáč

Nevyhorení je kniha, ktorá prináša 21 skutočných príbehov o syndróme vyhorenia zo Slovenska. Na 216 stranách a v 9 kapitolách sa okrem ich skúseností nachádza aj množstvo vedeckých poznatkov, štatistík a dôležitých informácií o vyhorení v rôznych pracovných odvetviach. Kniha ukazuje, ako sa táto diagnóza prejavuje v pomáhajúcich profesiách, ako sú učitelia či zdravotnícky personál, do akej miery na ňu vplývajú organizačné faktory, teda fungovanie firiem či korporácií, a rozoberá aj to, prečo duševné problémy postihujú v oveľa väčšej miere zakladateľov firiem.

Podnikatelia bojujú s úzkosťami či depresiami v oveľa väčšej miere, ako si myslíme. Téma je stále tabu

Ponúka tiež odpoveď na to, čo je dôvodom vyhorenia umelcov a kreatívcov, či už sú to známi ľudia z televíznych obrazoviek alebo marketéri, kedy nastáva vyhorenie u profesionálnych športovcov a rozoberá aj to, prečo diskusiu o vyhorení vedú často mileniáli. V závere knihy sa nachádza hĺbkový rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom, ktorý zodpovie mnohé odborné aj praktické otázky o syndróme vyhorenia. Možno aj tie, ktoré si budete sami klásť po prečítaní skutočných príbehov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk