15. októbra 2020

Petr Kellner naďalej s veľkým náskokom kraľuje rebríčku najbohatších Čechov, covidová pandémia však zároveň zasadila jeho podnikaniu najtvrdšiu ranu.

V najnovšom rebríčku 100 najbohatších ľudí Česka, ktorý už deviaty raz zostavil magazín Forbes, mu patrí prvé miesto s odhadom hodnoty majetku 293 miliárd korún (10,7 miliardy eur). Oproti minuloročnému rebríčku je to o 57 miliárd korún menej. Na svedomí to má čierny prvý polrok jeho finančnej skupiny Home Credit, ktorá prerobila 690 miliónov eur. Straty nevyrovnala ani úspešná telekomunikačná a mediálna divízia, kam nedávno pribudla okrem iného televízia Nova. Takto veľkú stratu neutrpel za tohtoročný ekonomicky ťažký a nepredvídateľný rok žiadny z českých miliardárov.

Najbohatší Slováci 2020: Prvé dve miesta obhájené,
na tretie sa vytiahol spolumajiteľ Esetu

Na opačnom póle je Pavel Baudiš, spolumajiteľ a zakladateľ antivírusovej spoločnosti Avast. Akcie tejto firmy poskočili za rok o viac ako 40 percent, a Baudiš si tak pripísal 13 miliárd korún. O 12 miliárd je vďaka energetike bohatší Daniel Křetínský, ktorý tiež dokázal tento rok zarobiť rádovo miliardy korún investíciami do spoločností ako Macy’s, Royal Mail, Sainsbury’s alebo Foot Locker.

K víťazom koronavírusovej krízy patrí český premiér Andrej Babiš. Poľnohospodárstvo, potravinárstvo a hnojivá patria pochopiteľne k najmenej ovplyvneným odborom. Široký záber jeho podnikateľských záujmov znamená aj značné kolísanie medzi jednotlivými oblasťami, vo výsledku je na tom ale Andrej Babiš stále lepšie. Začiatkom roka vplyvom pandémie utrpeli médiá i poľnohospodárstvo, to sa však vplyvom sezónnosti nakoniec dostáva na lepšie čísla ako vlani.

Reklama

Jeden z najbohatších Slovákov investoval do indickej banky.
Jej akcie počas pandémie stratili

Dvoma nováčikmi v rebríčku najúspešnejších Čechov sú Marek Španěl a Slavomír Pavlíček z firmy Bohemia Interactive. Česká herná spoločnosť predala viac ako 30 miliónov počítačových hier a jej séria Arma je vôbec najúspešnejším českým počinom v tomto segmente. Do rebríčka sa vrátil Jan Světlík vďaka jedinej firme, ktorá mu ostala z bývalého vítkovického impéria — Cylinders Holdingu, firme na výrobu a plnenie fliaš pre priemyselné plyny sa darí niekoľký rok po sebe. Naopak, po roku vypadol Podnikateľ roka 2019 Oliver Dlouhý, zakladateľ a spolumajiteľ dopravnej platformy Kiwi.com, ktorá pre paralýzu leteckej dopravy utrpela tento rok veľké straty.

Medzi miliardárov sa prebojoval neznámy 88-ročný bankár.
Potichu zásobuje McDonald´s mäsom

Celkový majetok stovky najbohatších Čechov v porovnaní s rokom 2019 len mierne vzrástol a predstavoval 1,3 bilióna korún — takmer toľko, koľko sú príjmy štátneho rozpočtu Českej republiky. „Tento rok to bol na počítanie mimoriadne náročný rok. Rozkolísané a iracionálne rastúce trhy, veľa biznisov v náhlom ohrození, celá e-commerce v nečakanom rozlete. Ako vždy sme boli v odhadoch hodnôt majetku skôr konzervatívni a pozerali sme sa na dlhšie časové pásma, firmy tento rok ovláda veľká vlna neistoty a nemožnosti dlhodobejšieho plánovania,“ povedal k tohtoročnému rebríčku najbohatších ľudí Petr Šimůnek, šéfredaktor a spolumajiteľ českej verzie časopisu Forbes. „Hodnoty majetku sú stavovou veličinou k určitému dátumu, ku koncu septembra 2020, a v tomto turbulentnom roku sa určite budú ešte dramaticky vyvíjať a pohybovať oboma smermi.“

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?