14. októbra 2020

Bývalý partner skupiny Penta Investments Martin Kúšik, ktorého majetok v najnovšom rebríčku nabohatších Slovákov odhadujeme na 460 miliónov eur, je v tunajších končinách aktuálne známy hlavne ako väčšinový majiteľ siete predajní športových potrieb a oblečenia Sportisimo.

Kompletný rebríček najbohatších Slovákov, v ktorom sa Martin Kúšik nachádza na 10. mieste, nájdete tu.

No investične sa v poslednom roku vybral oveľa ďalej.

Vlani kúpila jeho česká spoločnosť Odyssey 44, v ktorej spravuje rodinný majetok, podiel v indickej banke IDFC First Bank. Dostal sa tak medzi najväčších individuálnych investorov, keď postupne jeho podiel narástol takmer na päť percent.

Reklama

Podľa posledných dostupných údajov k júnu tohto roka klesol na štyri percentá.

Indická skúška

Investícii sa zatiaľ veľmi nedarí, akcie na burze majú za sebou prudký pokles. Na jar tohto roku za tým mohol byť hlavne vplyv pandémie a lockdownu, ktorý na krajinu uvalila indická vláda. V máji boli akcie na historickom minime, odvtedy sa však už mierne pozviechali.

Najbohatší Slováci 2020: Prvé dve miesta obhájené,
na tretie sa vytiahol spolumajiteľ Esetu

No od polovice vlaňajška, keď mohol Kúšik nakupovať, klesli zhruba o štvrtinu.

Okrem IDFC Financial Holding, ktorý vlastní v banke 40 percent, je veľkým akcionárom indickej banky aj americká private equity skupina Warburg Pincus. Prostredníctvom iných entít ovláda takmer 10 percent. Akcionárom banky je od roku 2018, keď sa IDFC Bank spojila s nebankovou úverovou spoločnosťou Capital First, v ktorej mali americkí investori podiel.

Warburg Pincus sa zúčastnil aj na májovom navyšovaní kapitálu banky, vďaka čomu si udržal podiel na takmer rovnakej úrovni. Podiel Odyssey 44 naopak v druhom kvartáli podľa zverejnených dát klesol o 0,72 percentného bodu na 4,03 percenta.

Miliardy získali vlastným pričinením.
Toto sú najbohatšie self-made ženy USA

Indická banka, ktorú si na ázijskú expanziu vybral Kúšik, sa zameriava na finančné služby pre individuálnych i korporátnych klientov, naopak, investičnému bankovníctvu sa nevenuje. Stratégiou je skôr zamerať sa na retail než na financovanie firiem. Ku koncu vlaňajška bola banka v strate, júnové čísla hovoria už o miernom zisku.

K polovici tohto roka dosiahla bilančná suma banky v prepočte 17,4 miliardy eur, medziročne o 11 percent menej. Banka patrí medzi stredne veľké indické privátne banky, sídli v Mumbai, zamestnáva vyše 20-tisíc ľudí a má viac ako 500 pobočiek.

Investície do zelených autobusov

Pre Kúšika je to zaujímavá regionálna odbočka, keďže jeho rodinný holding zatiaľ smeroval investície na Európu a prevažne jej stred. Okrem spomínanej hlavnej investície v Sportisime, kde má Kúšik popri pôvodných spoluzakladateľoch podiel 80 percent, tiež investoval do poisťovníctva cez podiel v malej českej poisťovni Direct.

No zaujala najmä jeho investičná aktivita v prípade nemeckej firmy FlixMobility, ktorá prevádzkuje známe zelené autobusy FlixBus a vlaky FlixTrain. V nej získal Kúšik v polovici vlaňajška zhruba pol percenta za približne 10 miliónov eur. Ambiciózny startup vtedajšie investičné kolo, ktorého sa zúčastnili veľkí investori ako BlackRock, Baillie Gifford a Luxor Capital group, ocenilo na dve miliardy eur.

Aj FlixMobility, ktorá má veľké plány rozšíriť biznis z Európy a USA hlavne do ľudnatej Ázie (vrátane Indie), ohlásila v dôsledku globálnych hrozieb koronavírusu ich pozastavenie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?