13. októbra 2020

Ženy sa pomaly, ale isto stávajú v biznise dôležitými figúrami v biznise. Tento rok sa americký magazín Forbes pozrel na stovku žien (vybrali sme top desiatku a najzaujímavejšie nové členky rebríčka) v Spojených štátoch, ktoré za svoje majetky vďačia iba sebe.

Self-made miliardárky a milionárky majú dokopy majetok 90 miliárd dolárov. Zbohatli vďaka tomu, že založili či rozšírili najrôznejšie firmy, venujú či už výskumu vesmíru, navrhovaniu snowboardov alebo kozmetike.

Pandémia koronavírusu niektorým, ako Kelly Steckelberg zo spoločnosti Zoom, priala a vďaka nej sa po prvýkrát ocitla na tomto zozname. Naopak iné, napríklad Anastasia Soare so spoluzakladateľmi značky pleťovej kozmetiky Rodan+Fields, boli menej šťastné, keďže karanténa znížila tržby kozmetických značiek.

Stovky miliónov stihli zarobiť samy.
Toto sú najbohatšie ženy USA pod 40 rokov

Jednotkou, už tretí rok po sebe, zostáva veľkopodnikateľka so strešnými krytinami Diane Hendricks, ktorá spoluzaložila sieť ABC Supply. Jej majetok sa vyšplhal na osem miliárd dolárov. Medziročne si polepšila o miliardu.

Reklama

Dvojkou v rebríčku je Judy Faulkner, ktorá dosahuje úspechy v medicínskych technológiách. Medziročne poskočila zo štvrtého na druhé miesto s majetkom 5,5 miliardy dolárov.

Rebríček ponúka široký pohľad na self-made miliardárky. Siaha od 23-ročnej Kylie Jenner po 94-ročnú Alice Schwartz. Žijú naprieč Spojenými štátmi, väčšina však v Kalifornii. Majetky sa počítali podľa cien akcií 11. septembra 2020.

Nové členky rebríčka

Rihanna

Majetok: 600 miliónov dolárov 

Zdroj: kozmetika, hudba

Rihanna na gala Metropolitného múzea umenia v New Yorku. FOTO: SITA, AP

Partnerstvo jej značky kozmetiky Fenty Beauty s francúzskou firmou LVMH zameriavajúcou sa na luxusné výrobky bolo zásahom do čierneho. Forbes odhaduje, že v minulom roku tržby dosiahli 600 miliónov dolárov.

Okrem toho zarobila aj na svojej línii spodnej bielizne. Od investorov zasa vyzbierala zhruba 50 miliónov dolárov pre svoju firmu Techstyle Fashion Company a jej charitatívna organizácia zasa vyzbierala 22,5 milióna dolárov, ktoré budú použité na boj s koronavírusom.

Gwynne Shotwell

Majetok: 290 miliónov dolárov 

Zdroj: SpaceX

Foto: SITA, AP

Jedenásta zamestnankyňa v tíme Elona Muska a COO pre komerčné lety do vesmíru v spoločnosti SpaceX. Tento rok sa firme podarilo vyslať do vesmíru 600 satelitov a na Medzinárodnú vesmírnu stanicu poslať dvoch astronautov z NASA. Forbes odhaduje, že Shotwell vlastní niečo pod jedno percento konglomerátu, ktorého valuácia sa v septembri pohybovala na úrovni 46 miliárd.

Hrdinky streamingu prevalcovali aj filmové hviezdy.
Toto sú najlepšie zarábajúce herečky 2020

Kelly Stackelberg

Majetok: 255 miliónov dolárov 

Zdroj: Zoom Video Comunication

Foto: Zoom

Dve dekády pracovala vo finančníctve, dokonca bola zamestnankyňou firmy, ktorá prevádzkovala aplikáciu na randenie Zoosk. Napokon sa však, v roku 2017, stala finančnou riaditeľkou v rozbiehajúcej sa firme Zoom. S príchodom pandémie a home officom sa práve táto platforma začala masovo využívať.

Väčšina bohatstva Stackelbergovej leží práve v akciách tejto spoločnosti.

Kris Jenner

Majetok: 190 miliónov dolárov 

Zdroj: kozmetika

Reklama
Foto: SITA

Matka pravdepodobne najslávnejších amerických sestier sa rozhodne nenechala zahanbiť. Z podnikateľských aktivít svojich potomkov si zmluvne zaistila 10 percent. Či už ide o kozmetickú radu Kim Kardashian West alebo podiel z predaja značky Kylie Jenner korporácii Coty.

K tomu si pripočítala aj vlastný zárobok z televíznej show Keeping Up with the Kardashians, ktorá bude budúci rok končiť 20. sezónou.

Metodológia

Forbes zhodnotil jednotlivé aktíva vrátane verejne dostupných hodnôt akcií k 11. septembru. Hodnota spoločností, ktoré nie sú obchodované na burze, bola odhadovaná po konzultácii s odborníkmi na sektor.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?