18. júna 2019

Tak ako vlani, aj tento rok kraľuje zoznamu najmladších self-made boháčok roka 2019 Kylie Jenner, ktorej kozmetická značka má podľa odhadov magazínu Forbes hodnotu 900 miliónov dolárov. Okrem podnikateliek sú v rebríčku aj speváčky Taylor Swift a Rihanna či športovkyňa Serena Williams.

Taylor Swift mala len 18 rokov, keď v roku 2008 bodovala na čele hitparád so svojím prvým albumom Fearless. Po dekáde, ktorá bola poznačená najpredávanejšími albumami a celosvetovými turné, je popová hviezda s majetkom, ktorý Forbes odhaduje na 360 miliónov dolárov, v zozname najbohatších „self-made“ amerických žien pod 40 rokov. Spojenie self-made značí, že nejde o dedičky, ale že svoje peniaze zarobili vlastným úsilím.

Keď sa Swift ako 26-ročná ocitla v tomto rebríčku najbohatších žien USA po prvýkrát s vtedajším 250-miliónovým majetkom, bola dovtedy jeho najmladšou členkou. V roku 2019 sa magazín Forbes rozhodol rozšíriť zoznam na 80 členiek, z ktorých štyri majú do 30 rokov vrátane 29-ročnej Taylor Swift.

Najlepšie platené celebrity pod 30 rokov. Rebríček ovládla Kylie Jenner

Najmladšou ženou tohtoročného zoznamu je 21-ročná Kylie Jenner, ktorej hodnotu trojročnej kozmetickej značky Kylie Cosmetics odhaduje Forbes na 900 miliónov dolárov. Zvyšok jej peňazí pochádza z iných oblastí, v ktorých dosiahla zisk. „Nečakala som nič,“ povedala pre Forbes minulý rok v marci, keď sa stala najmladšou self-made miliardárkou USA v histórii. „Nepredvídala som budúcnosť, ale cítim sa dobre. Je to príjemné potľapkanie po chrbte,“ uviedla.

Reklama

Veľa internetových čitateľov si myslelo, že Jenner si túto poctu nezaslúži, a spochybňovalo rozhodnutie Forbes pomenovať Jenner „self-made“ ženou, s odôvodnením slávy jej rodiny a pomoci od mamy Kris Jenner pri budovaní značky. Podľa definície magazínu termín zahŕňa hocikoho, kto svoj majetok nezdedil (bližšia metodológia tu.)

Nové tváre v zozname

Dve ďalšie dvadsiatničky – podnikateľky sú v zozname síce nováčikmi, ale sú veľmi dobre známe vďaka založeniu úspešných startupov. Majetok 29-ročnej Whitney Wolfe Herd sa odhaduje na 290 miliónov dolárov vďaka podielom v randiacej „appke“, v ktorej robia prvý krok ženy. Bumble sa môže pochváliť 47 miliónmi používateľov, príjmami na úrovni 175 miliónov dolárov a minulý rok rozšírila činnosť o hľadanie priateľov a vytváranie networkingovej siete.

Wolfovej spoločnosť tiež spustila fond rizikového kapitálu, ktorý sa zameriava na investovanie do biznisov založených a vedených ženami s inou farbou pleti či inými nedostatočne zastúpenými skupinami. Spoluinvestovala doň aj tenisová šampiónka Serena Williams. „Moc už nie je len v rukách mužov. Všetci si zaslúžime miesto pri stole,“ povedala Herd pre Forbes v roku 2017.

Jednorožcov, ktoré založili ženy, pribúda.
Miliardové startupy Glossier a Rent the Runway sú dôkazom

Druhou mladou podnikateľkou je 29-ročná Karissa Bodnar, ktorá v roku 2015 uviedla na trh vlastnú značku vegánskej kozmetiky Thrive Causemetics. Spoločnosť založila po tom, čo jeden z jej priateľov zomrel na vzácnu formu rakoviny, a jej kozmetiku môžu používať aj ľudia s oslabeným imunitným systémom. Za majetok s odhadovanou hodnotou 275 miliónov dolárov tak môže Bodnar vďačiť práve úspechu spoločnosti, ktorá predá podľa jej tvrdení každých 8 sekúnd jednu špirálu. „Moja rada pre mladé ženy, ktoré chcú založiť vlastný biznis, je, vedieť od prvého dňa, prečo,“ hovorí podnikateľka.

Toto sú najbohatšie self-made ženy USA pod 40 rokov:

1. Kylie Jenner

21 rokov

Majetok: 1 miliarda USD

kylie jenner self-made forbes rebríček najbohatšie
Kylie Jenner je dcérou známej manažérky Kris Jenner a preslávila sa účasťou v rodinnej reality show Keeping up with the Kardashians. Foto: SITA/AP

2. Taylor Swift

29 rokov

Majetok: 360 miliónov USD

taylor swift self-made forbes rebríček najbohatšie
Americká country-popová speváčka Taylor Swift vystupuje v programe rannej šou televízie ABC Good Morning America na Times Square v New Yorku. Foto: SITA/AP

3. Karissa Bodnar

29 rokov

Majetok: 275 miliónov USD

karissa bodnar self-made forbes rebríček najbohatšie
Spoločnosť založila po tom, čo jeden z jej priateľov zomrel na vzácnu formu rakoviny, a jej kozmetiku môžu používať aj ľudia s oslabenou imunitou. Foto: Karissa Bodnar (Instagram)

4. Whitney Wolfe Herd

29 rokov

Majetok: 290 miliónov USD

whitney wolfe herd self-made forbes rebríček najbohatšie
Whitney Wolfe Herd na gala magazínu Time pri príležitosti zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Foto: Sita/AP

5. Rihanna

31 rokov

Majetok: 600 miliónov USD

rihanna self-made forbes rebríček najbohatšie
Rihanna na párty pri príležitosti výročia jej kozmetickej značky Fenty Beauty. Foto: Sita/AP

6. Neha Narkhede

34 rokov

Reklama

360 miliónov USD

neha narhede self-made forbes rebríček najbohatšie
Neha je spoluzkladateľkou open-source softvérového startupu Cofluent, ktorý je unicornom. Foto: Courtesy of Cofluent

7. Huda Kattan

35 rokov

610 miliónov USD

huda kattan self-made forbes rebríček najbohatšie
Huda Kattan vybudovala svoju miliardovú kozmetickú značku z beauty blogu, ktorý začala písať v roku 2010. Foto: Huda Kattan (Instagram)

8. Katrina Lake

36 rokov

380 miliónov USD

katrina lake self-made forbes rebríček najbohatšie
Katrina Lake je najmladšia zakladateľka v histórii, ktorá vstúpila so svojou firmou na burzu. Foto: Katrina Lake (Instagram)

9. Beyoncé Knowles

37 rokov

400 miliónov USD

Beyoncé self-made forbes rebríček najbohatšie
Beyoncé na predávaní cien Grammy Awards v Los Angeles. Foto: Sita/AP

10. Serena Wiliams

37 rokov

Majetok: 225 miliónov USD

serena williams self-made forbes rebríček najbohatšie
Serena Williams na French Open počas zápasu proti Ruske Vitalii Diatchenko na štadióne Roland Garros v Paríži. Foto: Sita/AP

11. Kim Kardashian West

38 rokov

Majetok: 360 miliónov USD

kim kardashian west self-made forbes rebríček najbohatšie
Kim Kardashian West je medzi celebritami, ktoré podporili reformu kriminálnej justície. Na fotografii hovorí na spoločnej konferencii s Donaldom Trumpom. Foto: Sita/AP

Autorka Hayley C. Cuccinello píše pre Forbes o najbohatších ľuďoch sveta.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk