25. augusta 2019

Ak chcete, aby váš profil na Instagrame zaujal, mali by ste fotografie upravovať do jednotného štýlu, nech ľudia dokážu rozoznať váš „rukopis“. Potenciálnych followerov oslovíte aj tým, že zachytíte na fotkách emóciu, či tým, že pomocou obrazu vyjadríte svoj názor. Fotografi a blogerky nám okrem toho prezradili, ktoré aplikácie sa oplatí poznať, ak chcete zábery dodatočne vylepšiť.

„Základ je spraviť dobrú fotografiu,“ myslí si fashion blogerka roku 2017 aj 2018 Jana Tomas. Úpravu farieb či pridanie efektov považuje za súčasť fotografovho rukopisu. Práve ten dokáže na sociálnych sieťach zjednotiť kanál danej osoby a dotvoriť tak odkaz či náladu jednotlivých príspevkov. „Aj slnečná fotka pri mori môže byť tmavá a pochmúrna, ak ju tak zeditujete,“ vysvetľuje.

Získajte na Instagrame viac sledovateľov či lajkov.
Dbajte na týchto 10 vecí a vyťažíte z neho maximum

Fotograf Matúš Zajac, viackrát ocenený v súťažiach Slovak Press Photo aj Czech Press Photo, dodáva, že podľa spomínaného rukopisu si marketingové agentúry vyberajú, koho oslovia do kampane. Kľúčový je však, samozrejme, aj obsah záberov. „Keď bloger fotí, najdôležitejšie je, aby zachytil to, čo chce povedať,“ uvádza Zajac. „Ak chce napríklad upozorniť na plast v oceánoch, tak západ slnka tento odkaz zdehonestuje.“ Móda je podľa fotografa taktiež skvelý prostriedok na vyjadrenie názoru. „Dané fotografie by sa mali držať autorovho presvedčenia a neoponovať mu,“ upozorňuje.

5 tipov, ako fotiť na sociálne siete. Aj so smartfónom dokážete veľké veci

Reklama

Dobrá fotografia sa líši od tuctovej aj tým, že zachytáva nejaký pocit, ktorý prenesie na diváka. „Ak tam nie sú emócie, upravovanie je zbytočné. Retušovanie navyše trvá tak dlho, že za ten čas by ste urobili desiatky dobrých fotografií,“ tvrdí Zajac. V prípade, že ide o príspevky na Instagram, ideálne je podľa neho fotiť priamo do štvorcového formátu a zvážiť pritom, či chceme prezentovať priestor alebo seba.

Ktoré mobilné aplikácie sa oplatí vyskúšať?

„Fotky musia byť aj kvôli klientom v najlepšej možnej kvalite,“ hovorí Ivana Petrušová známa ako Sweet Lady Lollipop. Preto blogeri a fotografi pracujú najmä so zábermi v raw formáte. „Tie potom presuniem do počítača a manuálne dolaďujem vo Photoshope,“ opisuje svoj postup práce fotograf Jakub Kováč. Prevažne sa venuje portrétom, ktoré, ako sám tvrdí, automatické nastavenia znehodnocujú.

Pre bežných užívateľov existuje aj množstvo mobilných aplikácií na úpravu fotografií. „Ak chce bloger produkovať kvalitu, používa ich len veľmi výnimočne,“ uvádza blogerka Jana Tomas. Na Instagrame však nie je počet pixelov natoľko dôležitý ako schopnosť zaujať, preto aj naši respondenti majú niekoľko aplikácií stiahnutých alebo ich aspoň vyskúšali.

Ako mať na Instagrame pekné fotky? Poradia blogeri a influenceri. Ako upraviť fotky na Instagram, Facebook, sociálne siete
Ivana Petrušová (vľavo) a Jana Tomas a ich príspevky z Instagramu. Foto: Instagram blogeriek

1. Lightroom používa Sweet Lady Lollipop aj Jana Tomas. Ivane vyhovuje, že si tam môže vytvoriť vlastné prednastavené filtre, a upraviť tak fotografiu do naozaj originálnej podoby. Hoci o niečo používanejší je program s týmto názvom, mobilná aplikácia takisto nesklame.

2. Photoshop je dobre známy pomocník, ktorý sa tiež dá stiahnuť do mobilu. Aplikácia ponúka množstvo efektov, Jana Tomas ich však až tak nevyužíva. „Rada si nastavujem farby sama, keďže sú to práve tie malé detaily, ktorými sa človek odlíši od masy,“ objasňuje blogerka.

3. Canva slúži Ivane Petrušovej najmä vtedy, keď pripravuje vizuál pre svoje instagramové príbehy. Aplikácia vám navyše umožňuje vytvoriť si logo, plagát, pozvánku, vizitku či miniatúru videa na Youtube.

4. VSCO odporúča autorka blogu Sweet Lady Lollipop na úpravu záberov z telefónu. O výsledné podoby fotografií sa môžete podeliť aj s ostatnými používateľmi aplikácie a prípadne vďaka ich editovacím schopnostiam získate inšpiráciu do ďalšej tvorby.

5. Snapseed ponúka bohatú paletu nástrojov, ktoré vám napríklad umožnia zobraziť fotografiu v HDR režime či spojiť dva zábery do jedného. To sa vám zíde, najmä ak odfotíte viacero momentiek, no na tej vydarenejšej vám budú chýbať detaily zachytené na inom zábere. „Snapseed je skvelý na rýchlu úpravu príbehov na Instagram, doostrenie alebo úpravu expozície. Fotky sú výrazné a efektné, keď sa to nepreženie, a pre bežného užívateľa dostačujúce,“ vysvetľuje Jana Tomas.

Ako mať na Instagrame pekné fotky? Poradia blogeri a influenceri. Ako upraviť fotky na Instagram, Facebook, sociálne siete
Mobilné aplikácie znižujú kvalitu fotografií, no na Instagrame je dôležitejšie zaujať. Foto: Unsplash/Jakob Owens

6. Pixlr si ani nemusíte sťahovať, hoci je tu aj taká možnosť. Jednoducho si nájdete webstránku s týmto názvom a bez akejkoľvek registrácie či poplatkov môžete fotografie upravovať, dodávať im efekty a spájať ich do koláží. „Podobne ako Photoshop funguje na princípe vrstiev. Ako veľké plus hodnotím ponuku šablón, vďaka ktorým nemusíte manuálne nastavovať rozmery,“ uvádza fotograf Jakub Kováč. Pixlr vám podľa neho postačí na každodenné používanie, ak sa práve nevenujete tvorbe grafického dizajnu.

7. Prequel aj vo svojej limitovanej zadarmo verzii obsahuje surreálne a retro prvky, vďaka ktorým bude váš instagramový profil vyzerať ako z iného storočia. „Aplikácia ponúka mnoho efektov od kinofilmu cez lomo fotografiu až po polaroidové snímky. Zaujala ma najmä možnosť natáčať videá, ktoré sa po pridaní špecifických filtrov stanú jedinečné,“ hodnotí Kováč.

Ako mať na Instagrame pekné fotky? Poradia blogeri a influenceri. Ako upraviť fotky na Instagram, Facebook, sociálne siete
Aj fotografi (vľavo Matúš Zajac, vpravo Jakub Kováč) sa zhodujú, že dôležité je snímku dobre odfotiť, inak jej nepomôže žiadna aplikácia. Foto: archív M. Z. a J. K.

8. Huji Cam vás prenesie do obdobia, keď sa fotilo ešte na film a zábery sa vyvolávali v tmavých komorách. Výsledné fotografie majú sýte farby, ktoré oživia váš profil. „Aplikácia je veľmi jednoduchá, ovládaním pripomína kinofilmový fotoaparát,“ komentuje Kováč. „Každá fotografia navyše dostane osobitý nádych retra, a tak vám nevzniknú dva rovnaké zábery.“

9. Quickshot aplikácia je špecifická tým, že na výber máte aspoň tucet rozličných efektov, ktorými dokážete nudnú sivú oblohu zmeniť na dramatickú či priam fantazijnú. Ani fotky z Chorvátska tak nebudú pôsobiť tuctovo. „Táto aplikácia by nemala chýbať u žiadneho cestovateľa,“ myslí si fotograf.

10. TouchRetouch slúži na odstránenie neželaných objektov z fotky. Ak vám teda záber nechtiac pokazili náhodní okoloidúci alebo vyrážky, ktoré ste ešte deň predtým nemali, táto aplikácia to poľahky vyrieši. „Veľmi ľahko sa v nej pracuje a je vhodná na základné retuše,“ pochvaľuje si Kováč. Od aplikácie ho neodradil ani fakt, že je spoplatnená. „Cena je minimálna a spokojnosť zaručená,“ uzatvára.

Netreba však zabudnúť, že Instagram sám osebe poskytuje viaceré pútavé efekty aj nástroje na doladenie farieb. „Fotím len na mobil a často upravujem iba v samotnej aplikácii,“ hovorí influencerka Andrea Zahurancová. Dôležitejší je pre ňu obsah fotografií. „Na cestovateľských fotkách sa snažím zachytiť atmosféru daného miesta a svoje aktuálne pocity. A snažím sa, nech vďaka mojim príspevkom ľudia aj trošku cestujú a spoznávajú,“ dodáva spoluzakladateľka e-shopu eyerim.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk