6. februára 2018

Zveriť produktové či kampaňové fotografie do rúk profíkom je dnes pre väčšinu podnikateľov samozrejmosťou. Po stlačení spúšte smartfónu sa však kanceláriami stále ozýva: „To je dobré, to ide iba na Facebook.“ Ak je to dobré, stále to môže byť ešte lepšie. Dokonca bez toho, aby ste volali profesionálneho fotografa.

Chcete čo najskôr oznámiť online svetu, že vaša kniha práve prišla z tlačiarne alebo nové obaly na telefóny dorazili z výroby? Super, ale dajte si na tom záležať. Pripravili sme pre vás sprievodcu fotením so smartfónom na sociálne siete.

1. Dobrá fotografia potrebuje dobré svetlo.

Základom dobrej fotografie je dobré svetlo. Zabudnite na používanie vstavaného blesku smartfónu. S ním aj ten najkrajší objekt vrhá strašidelné tiene. Najlepšie svetlo na fotenie je to prirodzené, preto si svoj provizórny ateliér vytvorte v blízkosti okna.

Plánujete fotiť vonku? Určite oceníte pravidlo „zlatej hodinky“ – najlepšie svetelné podmienky sú pre váš záber hodinu po východe slnka a rovnaký čas pred západom. Z fotenia proti svetlu či v priamych slnečných lúčoch budete iba sklamaní.

Foto uprostred miestnosti vs. pri okne. Foto: Autor

Je vonku tma alebo šero, no vy potrebujete skvelý záber okamžite? Ak máte pri sebe stolnú lampu, nič nie je stratené. Pre lepšie vyzerajúce fotografie sú lepšie žiarovky s bielym svetlom. Lampou nemierte priamo na objekt, ale použite rozptýlené, jemnejšie svetlo, ktoré môžete odraziť od steny, stropu či bieleho výkresu. Fotografia bude mať vďaka tomu jemnejšie a prirodzenejšie kontúry.

Reklama

2. Zvoľte správne pozadie.

Pravidlo „Keep it simple“ platí aj v tomto prípade. Chcete ukázať produkt v čo najlepšom svetle? Použite jednoduché (pokojne kontrastné) pozadie, na ktorom sa bude objekt vynímať. Použiť môžete napríklad papiere vo farbách vašej spoločnosti, kúpiť si jednofarebnú látku v galantérii alebo skúsiť kancelársky stôl. Buďte kreatívni, zároveň však myslite minimalisticky.

Biele pozadie vs. čierne. Foto: Autor

Toto pravidlo platí aj pri fotení ľudí: chcete predstaviť nového člena vášho tímu, ktorý prišiel v červenom svetri? Nápad odfotiť ho pred červenou stenou nie je práve najšťastnejší. Je dôležité, aby objekt bol jasne viditeľný na každej fotografii.

3. Ako získať dokonale ostrú fotografiu.

Zatiaľ ani najlepšia stabilizácia obrazu nedokáže priniesť také ostré fotografie ako smartfón na statíve. Na trhu sú dnes použiteľné modely už za menej ako 20 eur. Čo však robiť v prípade, že statív nemáte? Improvizujte. So smartfónom v rukách si nájdite najlepší uhol na fotografiu, poobzerajte sa okolo seba a použite čokoľvek na to, aby váš telefón ostal nehybne na tomto mieste.

Pri stlačení spúšte minimalizujte otrasy smartfónu. Dokonca aj jemné pohyby telefónu môžu mať pre ostrosť fotografie rozmazané následky. Dnes už na väčšine zariadení urobíte fotografiu dotykom tlačidla na ovládanie hlasitosti. To síce otrasy odstrániť nepomôže, no keď si napojíte slúchadlá a na nich použijete ovládanie hlasitosti – máte diaľkové ovládanie a dokonale stabilný obraz.

4. Na čo myslieť pred stlačením spúšte.

Detaily – tie rozhodujú o konečnom výsledku. So správnou kompozíciou vám pomôže mriežka fotoaparátu – najdôležitejší objekt umiestnite do obdĺžnika v strede. Ak nechcete znížiť kvalitu fotografie, vyhnite sa používaniu zoomu. Ak zoom, tak jedine fyzický – priblížte telefón bližšie k objektu vášho záujmu.

Bez blesku vs. s bleskom. Foto: Autor

Nebojte sa prispôsobiť kompozíciu sociálnej sieti. Na Instagrame vyzerajú najlepšie obrázky v originálnom štvorcovom formáte. Práve tento rozmer zaujme na displejoch používateľov najviac miesta a vďaka nemu ste videní. Preto je fajn, keď fotíte na výšku a na spodnom aj vrchnom okraji necháte dostatok miesta, ktoré aplikácia oreže.

Ak plánujete pridávať obrázok na Facebook, neexistuje univerzálne pravidlo – profilové fotografie sú vhodnejšie vertikálne, produktové zase horizontálne, ale vždy je lepšie pristupovať individuálne.

5. Fotografie upravte.

Ak fotografie na Instagram nebudete nahrávať pod hashtag #nofilter, pustite sa smelo do ich úpravy. Smelo, no s rozumom a citom. Skvelé výsledky dosiahnete aj bez použitia výrazných filtrov – keď vám Instagram ponúkne na výber „filter“, vedľa sa vám zobrazí „upraviť“.

Kliknite na možnosť a zrazu máte skvelé možnosti – môžete vyladiť kontrast, jas, tiene, farby či fotografiu zostriť. Okrem Instagramu však na úpravu veľmi dobre fungujú aj ďalšie free aplikácie ako VSCO, LightX Photo Editor, Snapseed alebo Photo Editor Pro.

Pred úpravou vs. po úprave. Foto: Autor

Keď budete nabudúce robiť snímky smartfónom, vyskúšajte to s prirodzeným svetlom, správnym pozadím, precíznou kompozíciou a detaily vylaďte v aplikácii na úpravu fotografií.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?