21. marca 2019

Čo robiť, keď zabehnutí zamestnanci odchádzajú z firmy? Možno ste si už v minulosti podobnú otázku položili, alebo sa aktuálne zaoberáte práve týmto problémom. Je to začarovaný kruh. Míňate finančné prostriedky na výber a zaškolenie nových pracovníkov, ktorí po krátkom čase odchádzajú za víziou lepšieho pracovného miesta. Nuž, čo dodať? I toto je súčasť fluktuácie. 

Pracovný trh sa mení a spolu s ním aj ľudia. Kým v minulosti zamestnanci zotrvávali v práci pre tú istú firmu desaťročia, tak dnes sa najmä mileniáli snažia vyskúšať to, čo sa vyskúšať dá, aby dokázali lepšie identifikovať, čomu sa chcú vo svojej kariére naozaj venovať. Čo celý tento proces vlastne znamená pre zamestnávateľov?

Každá minca má dve strany

„Fluktuácia je dobrý sluha, ale zlý pán. Je to zrkadlo, pretože ryba smrdí od hlavy,“ konštatuje Dalibor Slávik, managing director poradenskej spoločnosti Slávik & Stell. Podľa neho firme zvýšená fluktuácia škodí, čo sa môže prejaviť mnohými spôsobmi. Okrem iného znížením produktivity, stratou motivácie zamestnancov, zvýšením nákladov na výber a zaškolenie nových ľudí, poklesom zákaziek, dokonca aj odchodom istej časti samotného know-how spoločnosti.

Zdravý biznis postavili na firemných benefitoch. Do práce vám prinesú aj lekára

Paradoxne ale podľa Slávika fluktuácia nemusí byť len negatívnym javom. Vďaka nej sa firma môže „zbaviť“ napríklad toxických ľudí. Po ich odchode sa na pracovisku vyčistí vzduch, čo so sebou prináša podstatne lepšiu pracovnú atmosféru, zvýši sa morálka a zlepší výkon ostatných kolegov. A závan čerstvého vzduchu v podobe nových zamestnancov tiež nie je na škodu. Často so sebou prinášajú ďalší rozmer. „Nové trendy, pohľad na problematiku, zvýšenie efektivity alebo lepšiu angažovanosť,“ dopĺňa odborník.

Reklama
Častej zmeny zamestnania sa mileniáli neobávajú. Hľadajú to, čo by ich naplnilo. Foto: Unsplash/Fox

Výhradne negatívne vnímanie fluktuácie považuje za úsmevné i Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia. „Treba si uvedomiť, že kým príliš vysoká fluktuácia je problémom, všeobecne striedanie zamestnancov na pracovných pozíciách by nemalo byť vnímané až tak zle,“ vraví pre Forbes.sk. Na správny chod firmy je totiž určitá miera fluktuácie potrebná, aby sa tím posúval ďalej, rozširoval si vedomosti a nestagnoval.

Firmy lákajú ľudí na benefity. Ponúkajú luxusné autá aj masáže v office

Nemožno však hovoriť o konkrétnych percentách a akomsi zdravom rozsahu, nakoľko je situácia v každom segmente či firme úplne iná. Niekde je tak podľa dvojice odborníkov ideálnych 8 % a inde pokojne aj 20. Richterová v tlačovej správe z novembra uvádza, že na základe analýzy 87 545 životopisov za posledný rok zmenil zamestnanie každý tretí Slovák. Najvyššiu mieru fluktuácie zaznamenali v prekladateľstve a tlmočníctve a najnižšiu zase vo vrcholovom manažmente.

Firmy prichádzajú o tisíce až desaťtisíce eur

Zamestnanci, a v prevažnej miere mileniáli, dnes často menia pracovné posty, pretože si chcú nájsť také zamestnanie, ktoré im bude po všetkých stránkach vyhovovať.  „Dnes už Generácia Y dospela. Na trhu práce má omnoho dôležitejšie postavenie. Už jednoducho nejde o nováčikov na juniorských pozíciách, ale často o seniorov,“ upresňuje Richterová a zároveň dodáva, že presne títo ľudia sa chcú vzdelávať, kariérne rásť a napredovať. Pokiaľ to však v zamestnaní nenachádzajú, tak sa začnú veľmi rýchlo rozhliadať po ďalších ponukách.

Samozrejme po odchode ľudí, nových kolegov žiadna firma nezíska hneď a bez investovania. Ak si ich totiž nevychovala sama, tak je podľa Slávika potrebné loviť v externom prostredí. V takomto prípade sa roztočí kolotoč investovania financií na inzerciu, referral program, spoluprácu s personálnymi agentúrami alebo headhuntermi. A to sme sa ešte ani nedostali k zaškoleniu nových zamestnancov. „Spolu hovoríme o tisícoch niekedy desiatkach tisícov eur,“ upresňuje Slávik pre Forbes.sk. Ak je teda miera fluktuácie vo firme vysoká, tak ju to stojí nemalé peniaze nielen na výber, ale tiež zaškolenie.

Netušíte, koľko času vám kradne open space. Nie je to málo

Ako teda tento jav zvrátiť alebo mu predísť? Podľa Slávika sa treba zamerať už na samotný výber správnych kandidátov a identifikovať, kto do firemnej kultúry zapadne. Správni ľudia majú pracovať na tých správnych miestach. „Netreba podceňovať kultúrny fit, ale ani potenciál, ktorí ľudia majú. Nemôžeme predsa čakať, že niekto, kto sa potrebuje prejaviť, lebo je kreatívny, bude niekoľko rokov spokojný na pozícii, ktorá je nudná a rutinná,“ opisuje detailnejšie.

Rovnako treba pristupovať i k povýšeniu zamestnancov. Zvážiť je potrebné nielen ich zručnosti a znalosti, ale aj štýl ich komunikácie či to, ako vlastne pracujú s ľuďmi. Jedným slovom ich manažérsky potenciál.

 Trápi malých aj veľkých hráčov

Fluktuácia teda neobchádza ani slovenské firmy. Jej vývoj sledujú napríklad aj v reťazci Lidl. „Zvýšenú pozornosť venujeme skorej fluktuácii. Sme si vedomí, že firemná kultúra môže veľmi výrazne ovplyvniť mieru fluktuácie zamestnancov,“ upresňuje Zuzana Baloghová, ktorá je v spoločnosti vedúcou personálneho úseku.

Systematicky tak v Lidli obmenu zamestnancov sledujú a pripravujú plány na jej zlepšenie. Identifikovať sa snažia faktory, ktoré ju spôsobujú a zefektívňujú výberové procesy. „Jej pokles pre nás znamená i výrazné zníženie nákladov,“ dodáva Baloghová pre Forbes.sk.

S fluktuáciou zápasia rovnako malé firmy, najmä v gastrobiznise. Jej miera prekvapila aj Michala Kružlika z Bukowski Baru. Za jeden z hlavných dôvodov odchodu pracovníkov v gastronómii považuje fakt, že tam pracuje zväčša veľa mladých ľudí, ktorí sa ešte len hľadajú. „Tak isto sú to aj študenti, ktorí po ukončení štúdia neostávajú pracovať v gastronómii,“ ozrejmuje. Zároveň dodáva, že v Bratislave si ľudia môžu vyberať.

Práve tu však vidí dôležitosť úlohy manažmentu. Vytvoriť treba podľa neho také pracovné prostredie, v ktorom budú chcieť ľudia zotrvať. V Bukowski Bare tak využívajú na zvrátenie fluktuácie firemnú kultúru, ktorú zakladajú na aktívnej komunikácii, úcte a konštruktívnej spätnej väzbe, ktorá má byť obojsmerná. Kružlik tvrdí, že sa tak u nich za posledné mesiace výrazne znížil počet tých zamestnancov, ktorí odchádzajú z vlastnej iniciatívy.

V biznise skrátka v žiadnom prípade netreba zaspať na vavrínoch.

Hlavné foto: Unsplash/Bruce Mars