29. mája 2017

Až 90 percent slovenských firiem ponúka svojim zamestnancom aspoň jednu formu benefitov. So stenčujúcou sa zásobou pracovnej sily však firmy začínajú pridávať. Jedna je málo, zhodujú sa a predstavujú celú paletu rôznych peňažných aj nepeňažných výhod, ktorými sa snažia udržať si na turbulentnom trhu práce stálych zamestnancov a nalákať novú posilu. Aké sú aktuálne trendy a ktoré netradičné benefity ponúkajú? 

„Firmy musia o zamestnancov bojovať a aj z toho dôvodu sa benefity stávajú neoddeliteľnou súčasťou náborového procesu,“ ozrejmuje podpredseda predstavenstva McRoy Group Luboš Sirota a dodáva, že najčastejšie sa firmy prikláňajú k trom druhom benefitov. Prvými sú príspevky na dopravu a ubytovanie, keďže mnoho firiem už nedokáže nájsť ľudí v regiónoch, kde pôsobia a musia prilákať zamestnancov aj odinakiaľ. Druhú kategóriu tvoria benefity, ktoré umožňujú work-life balance.

Work-life balance
Dnešná generácia zamestnancov (predovšetkým generácia Y) nie je podľa neho ochotná vzdať sa kvôli práci významnej časti súkromného života. „Tým sa líšia od svojich rodičov, ktorí boli ochotnejší práci obetovať výrazne viac a vo veľkej miere ich motivovali peniaze. Boli preto ochotní pracovať nadčasy, alebo tráviť v práci víkendy a sviatky. Ich deti však nechcú žiť, aby pracovali, ale pracujú preto, aby dobre žili,“ hovorí Sirota. Požadujú flexibilný pracovný čas, home office či sick days.

Treťou kategóriou sú benefity naviazané na výkon – v podobe rôznych pohyblivých zložiek, provízií, koncoročných odmien, či 13. platov. Pritom kým koncoročné odmeny dostáva približne 26 percent zamestnancov na Slovensku, trinásty plat uvidí na svojom účte iba 13 percent zamestnancov, dopĺňa hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Najpoužívanejším benefitom zostávajú firemné akcie, po ktorých siaha približne tretina zamestnávateľov. Podľa prieskumu portálu platy.sk malo v roku 2008 teambuilding k dispozícii iba osem percent kvalifikovaných technických pracovníkov, kým vlani narástol ich počet na 36 percent. Mnohé benefity sú však už dnes vnímané ako samozrejmosť – sú nimi nápoje zdarma, notebook, mobilný telefón a auto aj na súkromné účely alebo vzdelávanie v podobe rôznych jazykových a iných kurzov.

Príspevok do tretieho piliera
Nájdu sa však aj menej tradičné formy – napríklad doplnkové dôchodkové sporenie. Richterová hovorí, že do tretieho piliera prispieva svojim zamestnancom približne desať percent firiem. Ďalšími príkladmi sú príspevok na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, či úplne flexibilný pracovný čas. „Stretli sme sa so spoločnosťou, ktorá umožňuje ľuďom robiť iba v zvolené dni alebo v zvolený čas. Ak chcú robiť dva týždne v kuse a potom maž dva týždne voľno, môžu. Ak chcú robiť povedzme iba v pondelok, stredu a v piatok, môžu pracovať i tak,“ dopĺňa Sirota.

Ochota zmeniť prácu
Nad zmenou práce pritom dnes uvažuje viac ako štvrtina zamestnancov. Posledný prieskum personálnej agentúry Wincott People ukázal, že v súčasnosti je ochotných zmeniť zamestnanie až 39,6 percent Slovákov vo veku od 19 do 26 rokov, a zároveň 37,9 percent od 27 do 35 rokov. Pri zamestnancoch do 44 rokov je táto ochota necelých 22 percent. Zároveň platí, že ochota meniť zamestnanie rastie priamo úmerne s veľkosťou bydliska. Nie je preto prekvapením, že najviac sú náchylní „migrovať“ z práce do práce práve ľudia v Bratislave a okolí.

Ako sa ich snažia firmy udržať? A ktoré netradičné benefity ponúkajú? Pýtali sme sa vybraných firiem, ktoré pôsobia na Slovensku.

Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovakia
“Čerství rodičia uvítajú príspevok pri narodení dieťaťa, športovcov motivuje preplatenie štartovného na športových podujatiach a záujemcovia riešiaci bytovú otázku môžu požiadať o bezúročnú pôžičku na bývanie. Milovníkom kultúry sú určené zvýhodnené vstupenky na kultúrne podujatia a bohatá ponuka rekreačných aktivít osloví vyznávačov aktívneho i pasívneho oddychu. Netradičným benefitom je napríklad zapožičanie luxusného auta na svadbu, o čo je medzi zamestnancami mimoriadny záujem. Viac ako 7-tisíc zamestnancom prispievame na doplnkové dôchodkové sporenie. Pri odchode do dôchodku môžu rátať aj s peňažným darom vo výške 1000 eur. Veľmi obľúbeným je príspevok na dovolenku či rekreáciu doma aj v zahraničí.“

Jozef Bačé, hovorca Kia Motors Slovakia
“Už viac ako jedenásť rokov u nás funguje jedinečný koncept poradenských miest, tzv. Harmony miestností, ktoré sú umiestnené priamo vo výrobných priestoroch. Prostredníctvom nich sa majú zamestnanci možnosť diskutovať o akýchkoľvek problémoch, ktoré súvisia s ich prácou. Zároveň je zamestnancom tiež poskytované bezplatné právne poradenstvo. Od decembra 2016 sme náš systém poradenstva rozšírili aj o služby psychológa. Ďalšie výhody pre zamestnancov zahŕňajú napríklad zľavy na kúpu nových automobilov, ako aj príspevky na podporu bývania pre vybraných zamestnancov, finančný príspevok pre pravidelných darcov krvi, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok pri svadbe zamestnanca, príspevok pri príležitosti pracovného jubilea, ale aj jednorazový finančný príspevok v prípade mimoriadnej udalosti (napr. ekologická  katastrofa, či zhoršená sociálna situácia). Zamestnanci môžu využívať tiež príspevok na stravu, vianočný kupón či dobrovoľné očkovanie proti chrípke.”

Mária Rapanová, riaditeľka ľudských zdrojov O2
“Každoročne sa snažíme prinášať zamestnancom zaujímavé benefity, ktorými sa tiež chceme odlišovať. Medzi tie netradičné určite zaradujeme napr. O2 prázdniny (neobmedzené platené voľno po vyčerpaní dovolenky), alebo vlastný vyber zo širokej ponuky pracovných prostriedkov (typ mobilu, tablet, atd). Najobľúbenejšími benefitmi našich zamestnancov stále sú flexibilný pracovný čas a možnosti práce z domu, preplácanie práceneschopnosti do plnej výšky mzdy, ale aj poskytovanie stravných lístkov aj počas neprítomnosti. Užívajú si však aj rôzne firemné oslavy a párty, zľavy z našich služieb a produktov, ci ovocné stredy a firemné kuchynky trvale zásobené rôznymi druhmi káv a čajov, čo už v nasej branži považujeme za samozrejmosť.


Niektoré firmy ponúkajú zamestnancom aj možnosť masáže priamo na pracovisku (na ilustračnej snímke relaxačná masáž tváre).

Juraj Gabrhel, CEO e-learnmedia
“V e-learnmedia ponúkame zamestnancom možnosť urobiť niečo pre svoje zdravie a tak majú možnosť 90 minút svojho pracovného času týždenne vymeniť za ľubovoľnú športovú aktivitu. V praxi to znamená, že si napríklad odbehnú do fitka, alebo napríklad na bicykel. Druhým benefitom, ktorý ponúkame za vernosť, je bonusový deň voľna za každý odpracovaný rok v našej firme. Celkovo môžu takto zamestnanci získať až týždeň dovolenky navyše.“

Lukáš Horák, CEO & Creative Director PLATFORM
“Medzi klasické benefity patria aj čerstvé raňajky a rôzne alkoholické aj nealkoholické nápoje na účet firmy, masáže priamo v kanceláriách, najmodernejšie technológie, hracie konzoly alebo iné zábavné prvky na podporu kreativity ako stolný tenis, profesionálne elektronické bicie, gitary či piano. Medzi netradičné benefity alebo rituály patrí poobedňajšie štvrtkové posedenie pri vínku alebo pivku, kde sa buď vzdelávame alebo sa navzájom informujeme o nových projektoch a zaujímavostiach z našej pobočky v San Franciscu.

Júlia Jurčíková, riaditeľka odboru ľudských zdrojov Poštovej banky
“Vo veľkej miere sa snažíme podporovať rodiny tzv. „Family integrity“, aby rodičia mohli tráviť čas so svojimi deťmi plnohodnotne. Napríklad matky majú možnosť dohodnúť sa na skrátenom pracovnom úväzku, podporujeme aj pružný pracovný čas, rodič má ďalej platené voľno počas prvého školského dňa, rodičia prváčikov získajú balíček školských potrieb, majú dni voľna navyše počas prázdnin, letné tábory a mnoho iných zaujímavých benefitov na podporu rodiny. Záujmu sa teší aj oblasť zdravého životného štýlu. K tomu sme napríklad zrealizovali aj mesiac zdravia, naplnený rôznymi aktivitami, ako odborné prednášky, preventívne vyšetrenia, k tomu bolo prispôsobené aj prekvapenie pre každého vo forme pravidelného občerstvenia. Medzi obľúbené benefity našich zamestnancov patria: pohyblivá pracovná doba, poskytnutie stravného lístka aj počas neprítomnosti,  ½ dňa plateného voľna na narodeniny, „sick days“ a mnoho iných.”

Foto: SITA/Jozef Jakubčo, Milo Fabian, Tomáš Somr, Diana Černáková