20. novembra 2019

Máte 55 a viac rokov a túžite, či musíte, zmeniť prácu? Zrejme neprinášame dobré správy. Aj keď firmy dnes často pripomínajú, že je ťažké nájsť kvalifikovanú pracovnú silu, o ľudí, ktorí odídu v najbližších desiatich rokoch do dôchodku, záujem nemajú. A to aj napriek tomu, že rozhodovať sa na základe veku je diskriminačné.

Výsledky prieskumu Paylab Data Research, ktoré publikovala spoločnosť Profesia dokonca ukazujú, že desatina ľudí sa na pracovisku stretla s určitou formou znevýhodnenia. Z toho 26 percent respondentov uviedlo, že to bolo kvôli veku. „Pravdou je, že keď sa ozve firme napríklad 10 uchádzačov a majú tam dvoch ľudí, ktorí by sa na danú pozíciu hodili, jeden je vo vyššom veku a druhý má 28 rokov, vyberie si s najväčšou pravdepodobnosťou toho mladšieho,“ hovorí pre Forbes PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Firmy sa nesmú pýtať na plány s materstvom. Ženská diskriminácia aj tak potichu prechádza

Podľa personalistov je dnes bežnou praxou, že firmy uchádzačov nad 50 rokov ani nezavolajú na pohovor, pretože si vopred myslia, že nebudú dostatočne dobrí, splnenie úloh by im trvalo dlho, nehodili by sa do kolektívu a podobne. Avšak pripúšťajú, že častým problémom je, že má spomínaná generácia problémy s technologickými zručnosťami.

Nižšia fluktuácia zamestnancov

Na čo by však mali firmy pri tejto generácii zamestnancov myslieť? Podľa Richterovej sa dá z udržiavania vekovej diverzity na pracovisku vyťažiť stále viac. „Vieme, že zamestnávatelia, ktorí majú najmä ľudí v nižšom veku, často zápasia s vyššou fluktuáciou ako firmy, kde sú starší zamestnanci,“ vysvetľuje s tým, že príliš mladý kolektív potrebuje vo svojich radoch niekoho, kto im na základe vlastných skúseností dokáže poradiť.

Reklama

Okrem toho, ako pripomína partner z právnickej firmy Havel&Partners Štepán Štarha, porušenie zásady rovnakého zaobchádzania so zamestnancami na základe veku sa považuje za diskrimináciu. Znevýhodnený človek má právo na primeranú peňažnú náhradu, avšak preukázanie viny je v týchto prípadoch často obtiažne. Zamestnávateľ totiž nikdy na rovinu neuvedie ako dôvod vyšší vek.

Otázky na pohovoroch, ktoré zaskočia. Personalisti radia, ako sa na ne pripraviť

Dobrou zámienkou však môžu byť práve spomínané slabé technologické zručnosti. Produktová špecialistka portálu Kariera.sk Eva Sulovcová preto odporúča, že školenia a kurzy, či už v oblasti IT alebo v oblasti cudzích jazykov, sú dôležité aj v tomto veku. „Nemali by sa toho báť, nemali by ani akceptovať, ak im okolie či spoločnosť podsúva, že to už nepotrebujú vedieť. Práve naopak,“ hovorí pre Forbes.

CV na prvom mieste

Okrem toho, menej časovo náročná ako kurzy, je samotná príprava životopisu pred pohovorom. Ako vysvetľuje Sulovcová, najdôležitejšie je sa sústrediť na „kolónku” pracovné skúsenosti. Zároveň by však životopis nemal presahovať viac ako dve strany, a teda v prípade, že má uchádzač za sebou viacero zamestnaní, stačí opísať posledné tri a zvyšné stačí spomenúť len okrajovo.

„Starší uchádzači by mali zdôrazniť, v čom sú ich kvality – že majú dostatok skúseností, bohatú prax, taktiež majú výrazne lepšie pracovné návyky než mladí zamestnanci, sú lojálni vo firme, ich veľkou výhodou je, že majú odrastené deti, preto nehrozí častá absencia v zamestnaní,“ dodáva Sulovcová s tým, že treba ukázať, že vek je naozaj len číslo.

Dlhodobo nezamestnaný človek na pohovore? Netreba klamať, no dať zmysel kariérnej pauze

Na druhej strane je však potrebné zdôrazniť, že vyhliadky do budúcnosti nie sú už také negatívne. Neochota firiem zamestnávať starších ľudí pramení z veľkého medzigeneračného rozdielu, ktorý by v budúcnosti nemal byť taký citeľný. Dnes sú totiž na trhu práce ľudia, ktorí dokážu s počítačom pracovať úplne prirodzene, ale aj ľudia, ktorí sa musia s technologiami zžiť.

„Okrem toho však budú mať na svojom konte aj množstvo praxe, skúseností a zručností,“ dodáva špecialistika z portálu Kariera.sk a upozorňuje, že trend sa môže v budúcnosti otočiť. Tí, ktorí budú mať problém sa zamestnať, budú mladí ľudia. Techonologické zručnosti sa ako výhoda zmažú, avšak nováčikom budú chýbať pracovné skúsenosti, preto budú potrebovať nad sebou niekoho zručnejšieho.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk