11. novembra 2019

Dostanete výpoveď, alebo sa z rôznych dôvodov rozhodnete odísť zo zamestnania. Veď stať sa to môže každému. Na slovo hanba radšej rýchlo zabudnite. Ako sa teda dokážete spamätať, dostať späť do sedla a nájsť si novú prácu? Byť nezamestnaní nie je jednoduché, preto sme oslovili dvojicu odborníkov, aby poradili tým, ktorí sa ocitli na tejto kariérnej a zároveň životnej križovatke. 

S hľadaním nového zamestnania by ste nemali v žiadnom prípade dlho otáľať. Pokiaľ vám v tom nič iné nebráni, tak začnite čo možno najskôr. „Väčšina ľudí si dáva čas, niekedy aj pár mesiacov, kým majú podporu v nezamestnanosti,“ ozrejmuje Ivana Brutenič, majiteľka headhuntingovej firmy Exact Recruitment. Tento krok však nepovažuje za rozumný, prihliadnuť by ste totiž mali na skutočnosť, že hľadanie nového zamestnania môže trvať aj pol roka.

Firmy začínajú využívať osobnostné testy. Niekedy sa s nimi stretnete počas pohovoru, inokedy po ňom

Začať by ste mali chvíľou sebareflexie. Peter Rolný, ktorý pracuje ako consulting director v agentúre Slávik & Stell, ju označuje za jednu z najpodstatnejších schopností pre uplatnenie v akejkoľvek práci. Radí preto, aby ste si sadli, zamysleli sa a na papier spísali svoje silné i slabé stránky. Kľúčové v tomto prípade je, aby ste k sebe boli neúprosne úprimní.

O téme nezamestnaných ľudí sme sa rozprávali s dvojicou headhunterov. O tipy a rady sa podelili Ivana Brutenič (vpravo) a Peter Rolný (vľavo). Foto: archív respondentov

„Rovnako si treba pred sebou priznať, že napríklad nechcete pracovať v korporáte, alebo nechcete robiť 12 hodín denne. Čím úprimnejší sami k sebe budete v tomto kroku, tým reálnejšiu máte šancu na to, že nájdete prácu, ktorá vám naozaj bude vyhovovať,“ vysvetľuje headhunter. S týmto prvým krokom na ceste k novej práci sa stotožňuje i Brutenič, ktorá dopĺňa, že by ste si mali na papier čo najlepšie opísať tiež svoje ideálne zamestnanie. To odôvodňuje logicky: „Keď človek vie, čo hľadá, ľahšie to nájde.“

Reklama

Magické heslo kariérnej pauzy? Sabbatical

Existujú však tiež ľudia, ktorí sa po výpovedi alebo opustení pracoviska rozhodnú, že budú dlhodobejšie nezamestnaní. Kariérna prestávka nie je nič nezvyčajné a ani zakázané. Rolný vraví, že doterajší pohľad zamestnávateľov na podobné situácie sa postupne mení. Napríklad taký sabbatical. „Je to heslo, ktoré vám dáva šancu vykúpiť sa z toho, že ste boli dlhšie nezamestnaní. V momente, keď poviete, že to bola vaša voľba, buď s ohľadom na potreby rodiny alebo dnes skloňovaným burnoutom, tak to nie je tabu,“ dodáva headhunter.

Otázky na pohovoroch, ktoré zaskočia. Personalisti ich kladú z jednoduchého dôvodu

Na pohovore teda bez ostychu prehovorte o tom, prečo ste sa vlastne rozhodli dať si kariérnu prestávku. Takéto otvorené priznanie o vás vypovie oveľa viac, než si myslíte. Napríklad, že ste uvedomelí, zodpovedne sa staviate k vlastným schopnostiam i možnostiam a zbytočne sa nepreceňujete.

„Keď poviete zamestnávateľovi, že ste boli rok nezamestnaní, nič ste nerobili a nedáte hodnotu a zmysel príbehu 12 mesiacom vášho života, tak to je veľký problém a hendikep,“ dodáva Rolný. No v žiadnom prípade o tejto etape vášho života neklamte. Rukami skúseného recruitera prešlo už mnoho uchádzačov o zamestnanie, ten lož rýchlo odhalí. Brutenič poukazuje na to, že úprimnosť sa vypláca. „Ak ste sa dva a pol roka starali o rodinného príslušníka, alebo stavali dom, či prerábali byt a až potom začali hľadať prácu, je dobré to povedať. Pokiaľ ste dlhodobo hľadali zamestnanie, ale nenašli vhodné pozície, je lepšie povedať to na rovinu.“

Headhunterka však vzápätí dodáva, že každá situácia je iná a závisí od vašej celkovej stratégie pri hľadaní práce. Stále ale podľa nej platí, že by ste mali byť činní a aktívni i počas kariérnej prestávky, pre ktorú ste sa dobrovoľne rozhodli. Do životopisu preto pokojne uveďte, ak ste pol roka cestovali alebo sa venovali práci v neziskovej organizácii. Brutenič radí pustiť sa i do pro bono projektov.

Nebojte sa rozšíriť si pracovné obzory

Pokiaľ nie ste dlhšiu dobu zamestnaní, tak možno čelíte ďalšej komplikácii. Snažíte sa dostať na vysnívanú pracovnú pozíciu, no nedarí sa vám. Rozposielate životopisy, nikto na ne neodpovedá. Po čase na vás doľahne frustrácia alebo dokonca depresia. A možno začnete premýšľať o tom, že by ste kývli aj na inú pozíciu.

„Žiaľ, žijeme vo svete, kde potrebujeme schválenie našej vlastnej hodnoty zvonku. Odporúčam kandidátom v takejto situácii ísť pracovať. Možno za menší plat, nie na vhodné miesto, no získate tým naspäť svoje sebavedomie. Budete sa živiť prácou, chodiť do nej a popritom môžete hľadať lepšie možnosti,“ hovorí Rolný.

Vyskúšajte si aj iné pracovné miesta. Sebavedomie vám vráti práca, do ktorej budete môcť chodiť. Foto: Unsplash/Jonathan Rados

Brutenič na druhej strane odporúča prehodnotiť vašu stratégiu a upraviť ju. Pokiaľ teda nefungovalo nič, čo ste doposiaľ skúšali. „Či vás nejaká práca baví, zistíte, až keď ju reálne vykonávate. Ak sa zacyklíte v premýšľaní, je to znak, že by ste mali vyhľadať externú pomoc,“ dodáva headhunterka.

Sama z praxe dobre vie, že sú medzi vami ľudia, ktorí už dlhé roky premýšľajú o konkrétnom zamestnaní, no nikdy sa neodhodlali si ho vyskúšať. Len vďaka skúsenostiam však zistíte, či je pre vás tá či oná práce vhodná. Podľa Brutenič nemáte čo stratiť, buď skrátka prídete na to, že vás zamestnanie nebaví, alebo si nájdete kariéru možno i na celý život.

Zvýšte svoju šancu na úspech

Potenciálnych zamestnávateľov dokážete podľa Rolného osloviť cez tri dôležité oblasti. Váš životopis, LinkedIn profil a úspešné interview. Ak ste dlhšiu dobu nezamestnaní, tak sa nemusíte obávať pohovoru. Obaja odborníci sa jasne zhodujú na tom, že ide o zručnosť, ktorú si viete natrénovať. „Ak nie s odborníkom, tak simuláciou s príbuzným alebo niekým, komu dôverujete. Zahrajte si scénku, pri ktorej budete musieť obstáť. V priebehu 30 až 60 minút rozprávajte o tom, kto ste a čo chcete,“ vraví headhunter. Tým získate potrebné sebavedomie.

Brutenič dodáva, že tréning vám nezaručí pozitívny feedback, no dokážete ním zvýšiť svoje šance na úspech. „Keď si dôsledne prezriete web, pracovnú ponuku, sociálne siete firmy aj jej zamestnancov, vrátane ich aktivít na sieti LinkedIn, podľa pozície potom ešte odborné články zamestnancov alebo napríklad Finstat, predbehnete 90 % uchádzačov,“ hovorí headhunterka.

Na záver vám prinášame kombináciu 8 tipov a rád od dvojice odborníkov, ktorí nezamestnaným v bodoch radia, ako postupovať pri hľadaní nového zamestnania. Tu sú:

  1. BruteničZistite, čo chcete a v čom ste dobrí.
  2. RolnýUjasnite si, koľko chcete do zamestnania investovať. Ste ochotní cestovať za prácou? Akú časť úväzku môžete stráviť na cestách? Koľko hodín chcete denne alebo týždenne odpracovať? A tak ďalej.
  3. BruteničVyužite vaše kontakty offline aj cez sociálne siete.
  4. RolnýZadefinujte si cieľové odvetvie, segment a firmy. Určite si 5 až 10 spoločností, v ktorých by ste chceli pracovať.
  5. BruteničHovorte s ľuďmi z vášho vysnívaného odvetvia, prípadne s tými, ktorí robia vašu vysnívanú prácu.
  6. RolnýVypracujte si životopis, motivačný list, LinkedIn profil na základe toho, aké cieľové pozície a spoločnosti ste si zadefinovali.
  7. BruteničPripravte sa výraznejšie ako ostatní uchádzači o zamestnanie a neodíďte, kým nepoviete po interview kľúčové zhrnutie. Napríklad: „Ďakujem za možnosť prísť na pohovor, pozícia ma veľmi zaujala a budem rád, ak sa uvidíme v ďalšom kole. Myslím, že pre tento projekt som vhodný, lebo mám 5-ročnú prax na obchodných pozíciách, tiež som predával technický produkt podobnej cieľovej skupine a verím, že by som priniesol veľa nových nápadov.“
  8. RolnýAk nenachádzate v ponuke firmy vhodné pozície, oslovte ju priamo. V takom prípade je však často vhodnejšie, ak vás zastupuje profesionál.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk