9. novembra 2019

Niekto ich považuje za triválne a potrebné, iných počas pracovného pohovoru prekvapia. Či sa s týmito otázkami stretnete, alebo nakoniec nie, personalisti hovoria o jednom. Dôležitá je príprava. 

Rozprávať o sebe v spoločnosti priateľov nám nerobí problém. Často hovoríme o svojich zážitkoch, prezentujeme svoje názory či pocity. Akonáhle však príde otázka „Povedzte nám niečo o sebe“ na pohovore, zneistieme. Pritom ide podľa personalistov o úplne nevinnú otázku, ktorá má atmosféru uvoľniť a slúži na sebareprezentáciu uchádzača o zamestnanie.

Otázky na pohovoroch, ktoré zaskočia. Personalisti ich kladú z jednoduchého dôvodu

Ľudí na pohovore zaskočia aj otázky, ktoré sú jednoduché ako napríklad, akú mzdu by chceli zarobiť, alebo kde sa vidia o desať rokov. HR špecialisti pritom zdôrazňujú, že všetko je o príprave a o pohotových reakciách. Ako pre Forbes hovorí HR expert Dalibor Slávik zo spoločnosti Slávik&Stell, pri otázke „prečo by sme mali zamestnať práve vás“ párkrát zažil situáciu, že kandidát odpovedal „pretože je to džob pre mňa“. Firmy sa pre týchto ľudí podľa jeho slov napokon aj rozhodli. 

Pýtajte sa aj vy

Aj keď je tento článok venovaný skôr tomu, ako na otázky od personalistov odpovedať, pýtať sa musíte aj vy. „Pripravte si otázky, ktoré z popisu nie sú jednoznačné. Opýtajte sa, prečo je pozícia voľná, odišiel niekto, alebo je to nová pozícia? Pýtajte sa na tím, firemnú kultúru, víziu a ciele spoločnosti,” vysvetľuje Slávik. 

Reklama

Podobný postoj hlásajú aj firmy. Aj niektoré už deklarujú, že sa otázky ako „kde sa vidíte o 10 rokov“ nepýtajú, základom je odpovedať na všetko stručne a jasne. Ako upozorňuje PR manažérka spoločnosti Profesia, Nikola Richterová, ak sa tak aj stane, dôležitá je skôr reakcia ako odpoveď. „V tomto prípade môže uchádzač pokojne priznať, že nevie. Ak je kreatívny a pracovný pohovor je uvoľnený, môže sa vynájsť a zavtipkovať. Reakcia by však určite mala byť taká, aby bola pre uchádzača prirodzenou,” tvrdí. 

S týmito slovami súhlasí aj  HR riaditeľka O2 Jana Sekerová – plynulá konverzácia, ktorá otvorí ďalšiu diskusiu je ideálnym prípadom. 

Ďakujeme, nie ste vhodný uchádzač. Odborníci na HR radia, ako odmietnuť zamestnancov na pohovore

„Na rozohratie je lepšie skúsiť otázky ako ‚Čím vás ponúka zaujala? Prečo práve Telekom?‘ a až potom sa dostať  k otázkam o uchádzačovi. Na túto otázku väčšinou kandidáti nemajú problém odpovedať – zaujíma nás rozsah a spôsob rozmýšľania pri nej,” vysvetľuje zasa hovorca spoločnosti Slovak Telekom Michal Korec. 

Koľko chcete zarobiť?

Do kategórie nepríjemnejších, no nutných otázok však patria aj mzdové podmienky. Aj keď firmy tvrdia, že im zmena legislatívy (povinnosť zverejňovať minimálny plat už v inzerátoch) výrazne pri tejto otázke pomohla, s diskutovaním o platových podmienkach sa musia naďalej pasovať. 

„Čo sa týka otázky na mzdu, oveľa lepšie sa s ňou kandidáti vysporiadavajú, ak sa pýtame ‚Koľko chcete zarobiť za rok?‘ alebo ešte lepšie ‚Koľko chcete zarobiť v prvom roku a koľko keď budete zapracovaný?‘,” opisuje svoje skúsenosti HR senior business partnerka Tatra banky Adela Kukumbergová. 

Tipy ako odpovedať na konkrétne otázky: Dalibor Slávik – Slávik&Stell

Povedzte nám niečo o sebe.

Touto otázkou dostávame priestor sa stručne a vecne predstaviť bez toho, aby nám do toho druhá strana vstupovala. Otázky prídu neskôr. Pohovor je vaša „show“. Predstavte si maliara a biele plátno. Viete, čo na to plátno chcete namaľovať? Viete o sebe v skratke povedať niečo, čo vzbudí záujem druhej strany? V prostrední startupov sa takéto predstavenie volá sales pitch. Je dobré sa nielen na takýto zdanlivo nevinný úvod pripraviť. Budete pôsobiť ako prirodzene komunikatívny. Samozrejme nie každý je uvoľnený a bez stresu. Pokiaľ vás táto otázka hneď na úvod vystresuje, pokojne to povedzte, pretože pohovor je pre vás dôležitý a cítite sa pod tlakom. 

Aká by mala byť vaša mzda?

Odpovedať na túto otázku bez otáľania, alebo vyhýbania sa odpovedi je znakom, že ste sa na stretnutie pripravili a navyše ste si vedomí svojej hodnoty. Prehnané sebavedomie a uletené finančné očakávania nepomôžu, naopak. Rovnako to funguje aj s veľmi nízkym sebavedomím. Na pohovor idete s dobrým úmyslom a tým je získať novú prácu.

HR expert Dalibor Slávik radí, aby ste na otázky odpovedali stručne, a najmä úprimne. Foto: Slávik&Stell

Prečo by ste pre nás mali byť vhodným kandidátom?

Vo všeobecnosti je praktické vyhodnotiť reálne, čo ponúkam ja a čo hľadá firma. Ideálna situácia je stretnúť nielen ľudí z HR, ale aj budúceho priameho nadriadeného. Je to človek, s ktorým si dokážete predstaviť spoluprácu? Preštudujte si dôkladne popis pozície, zamyslite sa nad cieľom pozície nielen nad jej obsahom.

Máte sny, ktoré by ste chceli uskutočniť?

Každý, teda verím tomu, máme sny. Prečo o nich nepovedať ľuďom, ktorí nás chcú spoznať aj z trocha iného pohľadu? Možno tým o sebe povieme, že nežijeme v minulosti, že tak trocha plánujeme a že máme nejakú víziu. A čo to môže byť konkrétne? Pokojne to môže byť dovolenka najbližšie leto, stavba záhradného domčeka a podobne. Poznám ľudí, ktorí sa po štyridsiatke zapísali do ZUŠ, pretože vždy túžili naučiť sa hrať na hudobný nástroj. 

Prečo ste odišli z predošlého zamestnania?

Ako keby bolo niečo zlé na tom, odísť z firmy za inou kariérnou príležitosťou. Teda pokiaľ nie ste tým človekom, ktorý pri prvom vážnom probléme ako riešenie používa odchod. Dostali ste lepšiu ponuku? Oslovil vás bývalý šéf, s ktorým ste spolupracovali. Firma musela reorganizovať a ponúkli vám menej kvalifikovanú prácu? Nezhody na pracovisku s novým nadriadeným? Vzťah na pracovisku a firemné pravidlá to neumožňovali, tak ste sa rozhodli odísť? Dôvody môžu byť rôzne. Je dôležité nad touto otázkou porozmýšľať a byť pripravený odpovedať. Vyhýbaniu sa odpovedi, vymýšľaním neuveriteľných príbehov sa stávate menej dôveryhodným.

Reklama

Do osobitej kategórie v oblasti nepríjemných otázok spadajú tie behaviorálne, ktoré už dnes využíva čoraz viac firiem. Ako ďalej vysvetľuje Korec, ich firma ich využíva na skúmanie správania kandidátov v rôznych situáciach, ktoré sa im môžu prihodiť počas výkonu povolania.

„Uchádzača pýtame na konkrétny príklad z jeho doterajšej praxe, napríklad ako reaguje v konkrétnej situácii, ako ju v minulosti riešil, či ako by postupoval v nejakom konkrétnom prípade,” vysvetľuje zasa prax vo firme Kaufland hovorkyňa Lucia Langová. 

Kašlite na sendvičovú techniku. 7 tipov, ako dávať spätnú väzbu, od psychologičky a HR špecialistu

Ako poslednú, avšak nie najmenej dôležitú oblasť, na ktorú sa personalisti pýtajú a ľudia nimi bývajú zaskočení, sú otázky o firme. Ako vysvetlil Korec, na pohovoroch vo firme Telekom sa často pýtajú aj otázku, aký má spoločnosť ročný obrat či napríklad, čo sa o firme písalo v posledných dňoch v médiách.

Aby sa kandidáti vyhli zbytočným stresom, odporúčame im, aby sa na pohovor pripravili minimálne tým, že si preštudujú popis pozície. Veľa našich otázok smeruje práve k bodom, ktoré sú v ňom spomenuté,” uzatvára  hovorkyňa spoločnosti Orange Slovensko Alexandra Piskunová. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk