1. júla 2020

Protest voči Facebooku, ktorý spustili ľudskoprávni aktivisti, získal na svoju stranu už vyše 150 spoločností, ktoré zo sociálnej siete dočasne sťahujú svoju inzerciu. Najnovšie sa k nim pripojili Ford, Adidas, Starbucks a Unilever.

Zároveň oznámili, že s technologickým gigantom nebudú spolupracovať, dokým sa nepostaví čelom k nenávistným komentárom a dezinformáciám, ktoré sa sieťou šíria.

Čo sa vlastne stalo? Ľudskoprávni aktivisti zahájili 17. júna kampaň #StopHateForProfit, v ktorej vyzývajú veľké spoločnosti, aby aspoň na mesiac pozdržali svoju inzerciu na sociálnej sieti, ktorá podľa nich „nezabraňuje, aby ľudia neubližovali druhým.“

Bojkotujú aj veľkí hráči

Predajca elektroniky Best Buy pre Forbes povedal, že bude bojkotovať Facebook a Instagram počas júla. Podobne sa vyjadrili aj Ford, Adidas so svojou dcérskou spoločnosťou Reebok, Patreon či napríklad SodaStream, ktorý vlastní Pepsi.

Celkom sa na zoznam spoločností, ktoré dočasne rušia svoju inzerciu na Facebooku a Instagrame, zapísalo cez 150 spoločností, ktoré doposiaľ míňali ročne milióny dolárov, aby inzerovali na týchto sociálnych sieťach.

Reklama

Zuckerberga kritizujú zamestnanci.
Mal reagovať na Trumpove posty, vyčítajú šéfovi Facebooku

Microsoft pozastavil svoje reklamy na Facebooku a Instagrame ešte v máji, zopár týždňov predtým, ako sa rozbehla kampaň #StopHateForProfit. Potvrdil to redaktor CNN prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.

Pritom podľa analytickej spoločnosti Pathmatics minul Microsoft iba za vlaňajšok na reklamy na Facebooku viac ako 115 miliónov amerických dolárov. Microsoft sa tak stal doposiaľ najväčším hráčom, ktorý sa pripojil k bojkotu ľudskoprávnych aktivistov.

Facebook pritom iba vlani zarobil na reklame 69,7 miliárd amerických dolárov, vďaka čomu sa stal druhým najväčším príjemcom peňazí z online reklamy po Googli.

Na zoznam pribúdajú ďalší

Počas uplynulých týždňov ohlásili, že svoju inzerciu na Facebooku pozastavia aj Starbucks, Coca-Cola, Honda, Hershey’s, Mozilla či Unilever, pod ktorý spadajú známe značky ako Lipton a Dove. Hoci je potrebné dodať, že Coca-Cola a Starbucks v nedeľu vyhlásili, že sa oficiálne nepripájajú k bojkotu, len si dávajú prestávku od všetkých sociálnych sietí s výnimkou video platformy YouTube.

Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa k bojkotu Facebooku pridala, je telekomunikačný operátor Verizon. Stalo sa tak po tom, ako ľudskoprávni aktivisti spoločnosť upozornili, že sa jedna z jej reklám objavuje hneď vedľa videa konšpiračnej skupiny QAnon, ktorá povzbudzuje antisemitizmus a nenávistné komentáre.

Kráľ hororu Stephen King dal zbohom Facebooku.
Prečo by ste mali urobiť to isté?

Pritom prvou veľkou značkou, ktorá sa k bojkotu pripojila, bol výrobca a predajca outdoorového oblečenia North Face. Nasledovali ďalšie outdoorové značky REI a Patagonia, či napríklad platforma pre freelancerov Upwork.

„Facebook už dlho zlyháva a nepodniká dostatočné kroky, aby zabránil šíreniu lží a nebezpečnej propagandy na svojej platforme,“ napísala napríklad Patagonia. „Či už ide o demokratické voľby, globálnu pandémiu alebo rasovú nespravodlivosť, je toho príliš veľa v stávke, aby spoločnosť len tak nečinne sedela a pokračovala v prehliadaní, či spolupodieľaní sa na šírení dezinformácií, nenávisti a strachu,“ dodala firma vo výhlasení.

Top 25 miliardárov: plus 255 miliárd za dva mesiace.
Najviac zbohatol Mark Zuckerberg

Podobne sa zachovali aj retailové značky Levi Strauss, Puma a Lululemon, populárna značka zmrzliny Ben & Jerry’s, farmaceutická spoločnosť Pfizer, mobilná aplikácia Viber a ďalší.

Bojkotovať sa rozhodli aj marketingové agentúry, napríklad Goodby Silvertein, ktorá má klientov ako BMW, HP, PayPal či Doritos, hoci tie sa samé zatiaľ k firmám nepripojili. Na stranu aktivistov sa pridali aj mnohé neziskové organizácie, napríklad Habitat for Humanity.

Mark Zuckerberg (na fotografii), CEO a zakladateľ sociálnej siete Facebook, odhadom stratil kvôli bojkotu majetok v hodnote 7,2 miliárd amerických dolárov. Foto: SITA/AP

Ďalší hráči ešte len zvažujú, že sa k bojkotu pripoja. Napríklad jeden z najväčších priekopníkov online inzercie Procter & Gamble Co. vyhlásil, že aktuálne prehodnocuje všetky platformy, na ktorých inzeruje. Spoločnosť dodala, že nebude pokračovať v inzercii na platformách, ktoré sú spájané s nenávistným, očierňujúcim alebo diskriminačným obsahom, informoval The Wall Street Journal.

Facebook padá

Facebook sa pokúša zmierniť dopad bojkotu. Napríklad minulý piatok spoločnosť predstavila nové pravidlá, podľa ktorých bude označovať všetky politické príspevky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami siete. To však neznamená, že ich vymaže, pokiaľ podľa spoločnosti takéto príspevky prinášajú dostatočne zaujímavé informácie, z ktorých môžu čerpať napríklad médiá.

Avšak už tento krok je výrazným posunom, keďže ešte na začiatku júna Zuckerberg tvrdil, že nechce nijako zasahovať do obsahu, ako to napríklad robí Twitter.

Melinda Gates sa spojila s MacKenzie Bezos.
Ponúkajú 30 miliónov za riešenia rodovej rovnosti

Podľa nových pravidiel nebude tiež možné na sociálnej sieti zverejniť sponzorované príspevky, v ktorých sa naznačuje, že ľudia iného vierovyznania, rasy alebo národnosti môžu predstavovať pre inú skupinu obyvateľov hrozbu.

Reklama

Napriek tomuto pokusu o zmiernenie hnevu aktivistov sa hodnota akcií Facebooku prepadla o viac ako 10 percent, vďaka čomu stratil odhadom 80 miliárd dolárov zo svojej trhovej hodnoty.

Zuckerberg čelí dlhodobo kritike verejnosti za to, že Facebook nedostatočne reguluje dezinformácie a prejavy nenávisti. Foto: SITA/AP

Facebook dlhodobo čelí kritike za to, ako odmieta prevziať zodpovednosť za nepravdivé, zavádzajúce či diskriminačné príspevky, ktoré na sociálnej sieti zverejňujú užívatelia sociálnej siete. Celý problém nabral na obrátkach spolu s veľkou vlnou protestov voči diskriminácii, ktoré v USA vypukli.

Nový tím NHL bude hrať v eko aréne Jeffa Bezosa.
Pomenoval ju podľa kampane proti klimatickej zmene

Situácia sa ešte viac vyostrila, keď spoločnosť odmietla preveriť sériu príspevkov amerického prezidenta Donalda Trumpa, vrátane toho, v ktorom varoval, že rabovanie povedie k prestrelkám. Tieto komentáre boli vnímané ako citlivé, najmä keďže prišli po vražde Georgea Floyda, ktorú svet sledoval takpovediac v priamom prenose.

Mark Zuckerberg dosiaľ tvrdil, že sociálne siete by podľa neho nemali byť sudcami a určovať, čo je pravdivé a čo nie. Ľudskoprávni aktivisti, ktorí stoja za rozbehom kampane obviňujú sociálnu sieť z podpory násilia, narúšania priebehu slobodných volieb a zo šírenia fake news.

Aký veľký je to problém?

Na druhú stranu, dočasný odliv inzerentov nemusí znamenať pre technologického giganta až tak zásadný problém. BBC napríklad pripomína, že podobne sociálnu sieť bojkotoval trh už v roku 2017 po prepuknutí škandálu Cambridge Analytica.

BBC ďalej pripomína, že väčšina bojkotujúcich firiem sú skôr malé a stredné firmy a aj veľkí hráči, ktorí sa k protestu pridali, tak urobili iba dočasne.

CNN dopĺňa, že prevažnú čast príjmov z reklamy má Facebook od obrovského množstva menších firiem, než od pár veľkých značiek. Tisícka najväčších inzerentov vlani utratila na reklamu na sociálnej sieti 4,2 miliardy amerických dolárov, čo však predstavuje len šesť percent reklamných príjmov Facebooku, píše CNN.

Budeme hlásiť symptómy koronavírusu cez Facebook?
Mohlo by to pomôcť epidemiológom

Navyše, značky pozastavujú reklamu primárne na americkom trhu. Veľké firmy, ako napríklad Unilever, si už dnes nemôžu dovoliť nevyužívať facebookové reklamy v iných oblastiach, ako je napríklad juhovýchodná Ázia, ktorá je aj pre Facebook kľúčovým trhom, píše v komentári pre Forbes Česko marketér a business director mySpectroom Eduard Piňos.

Facebook a Google dokopy ovládajú cez 60 percent online reklamného trhu. Facebook pritom nemá zisky iba z jednej sociálnej siete, ale aj z populárneho Instagramu, mobilnej aplikácie Messenger či z WhatsAppu, pripomína ďalej Piňos s tým, že počas koronavírusu investície firiem do online reklamy po prvý raz prekonali tie do tradičných médií.

Dodáva taktiež, že sociálna sieť nemá veľkú konkurenciu, keďže TikTok je populárny najmä v Číne, Snapchat je záležitosťou malej bubliny ľudí a Twitter už ruky stagnuje. Preto tvrdí, že najnovší škandál Facebooku sieti neublíži a je to len „veľa kriku pre nič.“

Jemima McEvoy a Rachel Sandler píšu pre Forbes o aktuálnych udalostiach. Článok vznikol s prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?