29. júna 2020

Hoci nový NHL tím z mesta Seattle nastúpi na prvé zápasy až v sezóne 2021-22 a ešte stále nevieme ani jeho celé meno, už poznáme názov arény, v ktorej bude hrávať: Climate Pledge Arena. V preklade to značí klimatický prísľub a je to zároveň názov kampane Amazonu na znižovanie uhlíkovej stopy vo firme. 

Správu oznámil samotný šéf Amazonu a najbohatší človek sveta Jeff Bezos. Na instagram napísal, že jeho firma získala právo na pomenovanie športovej haly KeyArena na ďalších desať rokov. Firma bude pripomínať hokejovým fanúšikom význam boja proti globálnemu otepľovaniu a zároveň propagovať vlastnú kampaň výmenou za „významnú investíciu” do arény.  

Mikita, Šťastný, a už aj Hossa. Po 22 rokoch je v hokejovej Sieni slávy opäť Slovák

„Namiesto toho, aby sme halu nazvali Amazon Arena, bude sa volať Climate Pledge Arena, čím budeme ľuďom pravidelne pripomínať, že je najvyšší čas konať,” povedal Bezos. „Bude to zároveň prvá športová hala na svete s certifikovanou nulovou uhlíkovou stopou. Nebude produkovať odpad z prevádzky ani z podujatí a na tvorbu ľadu budeme využívať dažďovú vodu, čím získame najviac ´zelený´ľad v celej NHL.”

Reklama
View this post on Instagram

I’m excited to announce that Amazon has bought the naming rights to the historic Seattle arena previously known as KeyArena. Instead of calling it Amazon Arena, we’re naming it Climate Pledge Arena as a regular reminder of the urgent need for climate action. It will be the first net zero carbon certified arena in the world, generate zero waste from operations and events, and use reclaimed rainwater in the ice system to create the greenest ice in the NHL. #ClimatePledge

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

 

Aby ľudí motivovali prísť na zápasy verejnou dopravou a nie autom, budú vstupenky na hokej i basketbal zároveň lístkami na miestnu dopravu.  

Kto nás ladí na ekovlnu? Toto sú známe tváre sociálnych sietí, ktoré ukazujú, ako žiť udržateľne

„Stav našej planéty je pre nás kľúčovou témou,” povedal v reakcii na Bezosa Tim Leiweke, CEO developerskej frimy Oak View Group, ktorá stojí za rekonštrukciou arény v Seattli. „Cítime zodpovednosť voči ďalším generáciám, chceme im odovzdať svet v lepšom stave. A preto sa tešíme, že Amazon využíva silu svojho mena pre aktivity, na ktorých nám záleží. Toto partnerstvo je vizionárskym krokom pre športové i hudobné odvetvie, ako aj pre biznis. Naším cieľom je stať sa najprogresívnejším, najzodpovednejším a najlepšie udržateľným miestom pre veľké akcie na svete.”    

Jeden z posledných zápasov pred rekonštrukciou. Prípravný duel v roku 2018 tu odohrali tímy NBA Golden State Warriors a Sacramento Kings. Foto: SITA/AP

Seattle sa stane 32. tímom v NHL a bude ďalším prírastkom profiligy po tom, čo od sezóny 2017-18 pribudlo mužstvo Las Vegas Golden Nights. KeyArenu pôvodne otvorili v roku 1962 a naposledy v nej hrával tím ženskej basketbalovej ligy WNBA Seattle Storm. Svoje zápasy tu hrali aj basketbalisti NBA tímu Seattle SuperSonics, až kým sa pred sezónou 2008-09 nepresťahovali do Oklahoma City. Hala bola v minulosti aj domovom pre hokejové tímy Totems a Thunderbirds, ktoré hrávali v nižších súťažiach.  

Bezosova megakorporácia vstupuje do sveta veľkých arén vôbec prvý raz. Hovorca Amazonu neprezradil, či sa v tomto smere chystá aj niečo ďalšie. 

Autorom článku je Shlomo Sprung, ktorý pre americký Forbes píše o športových ligách. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?