Pochádza z dedinky Branč pri Nitre a vyšvihol sa medzi najlepších barmanov sveta. Erik Lorincz práve v Londýne finišuje s otvorením svojho nového podniku. Jeho názov bude opäť Kwãnt a opäť plánuje prísť s niečím špeciálnym.
Jeden bar s názvom Kwãnt už v Londýne otvoril. Bolo to v roku 2019, nachádzal sa na vychytenej Heddon Street a jeho interiér mal vystihovať britskú eleganciu 19. storočia. Vlastnil ho spoločne s gastropodnikateľom Mouradom Mazouzom, ktorý mal na poschodí tej istej budovy reštauráciu Momo.
„Reštaurácia však neprežila pandémiu a náš bar si práve od nej prenajímal priestory,“ približuje Erik. „Ani my sme preto nemohli ďalej fungovať, lebo sme stratili nárok na prenájom. Problém bol, že v Momo tesne pred pandémiou investovali 1,8 milióna libier do rozsiahlej rekonštrukcie a takú obrovskú finančnú záťaž skrátka nedokázali pri lockdownoch ustáť.“
Experimentálny koncept
Takže stál pred novým začiatkom a pustil sa do hľadania priestorov. No jedno miesto mal už dlhšie vyhliadnuté a spokojne poznamená, že práve to sa mu aj podarilo získať. Jeho bar nájdete pri stanici londýnskeho metra Green Park, ktorá je v mestskej časti Mayfair na ulici Stratton, čo je len krížom cez cestu od hotela Ritz.
Popisuje, že niektoré elementy by mali pripomínať starý Kwãnt, ale celkový pocit z interiéru bude iný. Rozdelený bude na dve časti. V jednej umiestnia špeciálny barový pult v štýle „chefs table“, ktorý sám navrhol, a kde hostia môžu sledovať barmanov priamo v akcii. V druhej časti zase nájdete priestor na sedenie s kapacitou 50 miest.
Erik myslel na každý detail, na osvetlení napríklad spolupracoval so svetelným štúdiom. To v priestoroch nainštaluje až trinásť svetelných módov, ktoré sa môžu podľa situácie nastavovať. Špeciálne nechal namixovať aj hudbu francúzskym dídžejom Mathieuom Massadianom.
Svoj nový koncept označuje slovom experimentálny a vôbec prvý raz bude otvárať bar, ktorý hosťom prinesie aj gastronomickú časť.
Kulinárske techniky chce zapojiť aj do tvorby kokteilov. Sústredí sa na lokálne suroviny a ich využitie cez rôzne sofistikované metódy. Takže hostia budú môcť ochutnať napríklad drink na báze sójovej Miso pasty, alebo taký, ktorý bude vizuálne pripomínať pivo Guinness.
Fanúšik tresky
Na tvorbe jedálneho lístka sa podieľa kuchár Joni Ketonen, ktorý pôsobil v michelinských reštauráciách ako Fat Duck, No.5 Social, Quay Australia či Farang v Štokholme. Menu tvorí v spolupráci s Petrom Slačkom, ktorý sa pravidelne objavuje na popredných priečkach v hodnotení Kuchár roka od sprievodcu Gurmán na Slovensku. Sedem rokov bol aj šéfkuchárom a spolumajiteľom oceňovaného bratislavského Bistra Baroza.
„Práve tam som spoznal jeho kuchyňu,“ dokresľuje Erik. „Bola výborná a v štýle, aký si predstavujem aj v Kwãnte. Spolu s naším stálym kuchárom sa tiež zameriavajú na lokálne suroviny a experimentálne jedlá, napríklad fermentované, ktoré sa hodia ku kokteilom.“
Pousmeje sa, že jedlá so slovenskou pečaťou zatiaľ v prípravách nefigurujú. Ale jedným dychom dodáva, že on je veľký fanúšik tresky, preto by ju s nejakým moderným twistom rád nechal zakomponovať do menu.
Návratnosť do troch rokov
Vybudovať v Londýne bar je nákladná záležitosť. Pôvodný odhad pri novom Kwãnte bol 700-tisíc libier…
„Lenže my sme túto čiastku už prestrelili,“ dopĺňa. „My hovorím preto, že spoluinvestorom je môj starý známy (slovenský finančník) Peter Štadler. No a veľa prvkov sme si nechali vyrobiť priamo na mieru, takže vstupné náklady pôjdu ešte hore. Výslednú cenu si preto zatiaľ netrúfam povedať.“
Beztak nemenia plány, že investícia by sa im mala vrátiť v horizonte dvoch až troch rokov. „Samozrejme, bude záležať, ako sa rozbehneme,“ vraví. Ako výhodu vidí aj výbornú lokalitu, kde sú obklopení hotelmi a reštauráciami a oni do nej priniesli unikátny koncept – zladenie zážitku z jedla aj z drinkov.
Ešte spomenie, že v Londýne je náročné získať barovú licenciu aj s predajom alkoholu do neskorých nočných hodín. Aj to však zvládli, podávať drinky môžu do 1.30 hod. ráno. A nájomnú zmluvu zase podpísali na dvadsať rokov.
Otvoria v máji
Odhaduje, že otvárať by mohli približne o tri týždne až mesiac. Do konca apríla by mala byť dokončená prestavba. Nasledovať bude sťahovanie a trénovanie s personálom, aby všetko klapalo, ako má.
Zamestnancov bude mať najviac desať, aktuálne ich je sedem. Okrem jedného Slováka sú v medzinárodnom tíme aj Taiwanec, Španiel, Fín a dvaja Japonci a Taliani.
Vraví, že neplánuje robiť veľký marketing, mal by byť úplne organický. Oprieť sa navyše môže aj o svoje meno a jeho cveng v barmanskej komunite.
„Na všetky okná priestorov som už vylepil naše logo, vytvoril som taký ‚teaser‘ a myslím, že dobre zaberá,“ približuje. „Tiež fungujú naše účty na sociálnych sieťach z predchádzajúceho Kwãntu a aj prostredníctvom nich sa ľudia vypytujú, kedy presne otvoríme a čo bude v našej ponuke.“
Bar vlastní aj v Bratislave
Ak by ste chceli navštíviť podnik Erika Lorincza, ktorý bol v auguste 2018 na obálke slovenského magazínu Forbes, nemusíte za ním cestovať len do Londýna. Je tiež spolumajiteľom bratislavskému baru Antique American, ktorý sa vlani ako vôbec prvý zástupca zo Slovenska ocitol v najprestížnejšom svetovom rebríčku barov The World’s 50 Best Bars. Ušlo sa mu miesto v rozšírenom zozname a patrila mu 91. priečka.
Erik však už pozná aj pocit, ako byť na úplnom vrchole tohto rebríčka. Na prvú priečku sa dostal v roku 2017 ako šéfbarman American baru v londýnskom hoteli Savoy. V roku 2021 sa zase so svojím vtedajším londýnskym barom Kwãnt umiestnil na 31. pozícii.