20. júna 2020

Zelený koncept budúcnosti, ktorý by sme mali podporovať v každodennom živote. Tak sa o slovenskom startupe Ecocapsule vyjadrujú v Hollywoode, kde už našiel svojich prvých majiteľov. 

Slovenský startup Ecocapsule sa usadil v Hollywoode. O ekologické mikro-jednotky určené na bývanie majú totiž záujem celebrity svetového formátu. Cesta startupu do Los Angeles začala ešte pred pár rokmi. „Bol normálny pracovný deň, zazvonil mi telefón a displej ukázal predvoľbu USA. Zdvihol som a na opačnom konci sa ozval manažér Jamesa Cordena s tým, že chce, aby sme mu kapsulu doviezli do LA a bola súčasťou jeho šou,“ hovorí pre Forbes zakladateľ Ecocapsule Tomáš Žáček. 

Ecocapsule predstavili ľudovejší model.
Eko domček bude obsahovať aj niekoľko noviniek

Prienik k lukratívnym zákazníkom však nastal minulý rok, počas newyorského  NYCxDESIGN, na ktorom sa im, okrem iného, podarilo získať ocenenie v kategórii Health and Wellness. Na podujatí na Times Square sa totiž zúčastnila aj hviezda strieborného plátna, herečka Susan Sarandon, ktorú slovenská Ecocapsule nadchla natoľko, že dnes už jednu vlastní. „Bola do nej zamilovaná na prvý pohľad,“ hovorí Žáček s tým, že na výrobu kapsule nemala žiadne špeciálne požiadavky a všetko si vybrala zo štandardného katalógu.

Riešenie budúcnosti

„Kapsula je ideálnym riešením pre ľudí, ktorý vlastnia pozemok bez mestských sietí, kde ich ani nie je možné zaviesť, ale chcú ho napriek tomu využívať na bývanie na víkendy či prázdniny. Susan Sarandon vlastní podobný pozemok v jednom zo „celebrity getaways“, teda aj po tejto stránke je pre ňu Ecocapsule ako šitá na mieru,“ dopĺňa Žáček. 

Samotná herečka nový koncept bývania nazvala jedným z riešení budúcnosti, ktoré by ľudia mali začať podporovať v každodennom živote. 

Susan Sarandon objavila minidomčeky v New Yorku. Foto: Ecocapsule

Zoznam celebrít sa podľa zakladateľa startupu nekončí Susan Sarandon, no ďalšie mená nechcel prezradiť, pretože obchody ešte nie sú uzatvorené. Ozývať sa im začali po predstavení novej línie Space, ktorá je približne o 30-tisíc lacnejšia ako prvá séria, ktorá vyjde na takmer 80-tisíc eur. Dostupnejší model má namiesto veternej turbíny a solárnej čapice jeden bočný solárny panel a jeho vnútorná rozloha je šesť štvorcových metrov.

Ecocapsule sú bližšie k výrobe. Prvé kusy dorazia koncom tohto roka

Podľa Žáčka je určená na využitie napríklad ako prídavná izba k domu, bytu či chalupe. V kombinácii s Ecocapsule Original vytvorí duo, ktoré zabezpečí plnohodnotné strednodobé bývanie pre štyroch až piatich ľudí. 

CEO Ecocapsule Tomáš Žáček. Foto: Ecocapsule

Okrem zelenej energie získanej solárnymi panelmi môže nový model využívať aj energiu zo siete. Celá výroba kapsúl prebieha výlučne na Slovensku, pod vedením výrobného riaditeľa Michala Veliča. Prvú sériovú výrobu spustil startup v roku 2018. Od tej doby sa dostali k zákazníkom z celého sveta a jej dizajnéri dostali aj niekoľko netradičných požiadaviek. Ako na podujatí FORBES UNDER 30 GLOBAL RETREAT, ktoré sa uskutočnilo pred rokom uviedla spoluzakladateľka spoločnosti a Product Development Director Soňa Pohlová, so záujemcami museli riešiť napríklad aj možnosť vyrobiť nepriestrelnú verziu či napríklad kapsulu celú namaľovať zlatou farbou.   

Ubytovacie mikro-jednotky našli svojich majiteľov okrem USA aj na Kostarike či Bahamách, ktoré majú pre ne ideálnu klímu. Aktuálne vyrábaný prototyp série Original bol slovenskej verejnosti predstavený v januári 2018, keď jeden kus dopravili na strechu budovy v bratislavskom Starom Meste.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?