25. septembra 2020

Dovolenka v Antarktíde bola vždy považovaná za luxus len pre pár vyvolených. Nielen pre to, že výlet do najodľahlejšieho kúta sveta je skutočne drahou záležitosťou, cesta tam trvá dlho a podmienky sú, ako inak, náročné.

No existuje niekoľko spôsobov, ako sa dá na Antarktídu vybrať, zvládnuť to a ešte si to aj užiť. Najnovšie sa spojili dve expedičné spločnosti, ktoré ponúkajú luxusnú až 24-dňovú cestu za Polárnym kruhom.

Nazývajú ju Ultimátna Antarktída a skutočne stojí za to. Možno je to dokonca najexkluzívnejšia dovolenka tohto roka, pri ktorej sa stopercentne dodržia všetky pravidlá pandemického dištancovania sa od ľudí.

Dovolenka na konci sveta

Táto unikátna 24-dňová dovolenka je výsledkom spolupráce medzi dvoma skúsenými spoločnosťami, ktoré organizujú podobne dobrodružné expedície — White Desert a Cookson Adventures.

Pritom obe z nich založili polárni bádatelia Patrick Woodhead a Henry Cookson. Obaja majú na konte niekoľko pokorených rekordov za Polárnym kruhom a dnes umožňujú ďalším, aby zažili na vlastnej koži podobný adrenalín ako oni.

Reklama

Ako dovolenkujú boháči?
Miliardár Jay-Z s Beyoncé si v Chorvátsku prenajali luxusnú superjachtu

Cesta sa začína oslavami Nového roka v luxusnom rezorte One & Only v Kapskom meste, nad ktorým sa týči majestátna Stolová hora. Potom hostí prepravia do ekologického stanového mestečka Whichaway Oasis, jediného luxusného ubytovacieho zariadenia na Antarktíde, ktoré prevádzkuje White Desert.

Zľadovatelá pristávacia plocha je len zlomkom tohto dobrodružstva. Foto: Forbes.com/White Desert

Prv, ako sa však dostanú do tepla kempu, musia nasadnúť na lietadlo Gulfstream 550. Už len let v ňom je zážitkom sám o sebe, nehovoriac o pristávaní na povrchu ľadového kontinentu.

Po príchode do zrenovovaného kempu sa začína to pravé dobrodružstvo. Počas 24 dní budú cestovatelia objavovať perleťovomodrú krajinu, vrátane všetkých jej zákutí či tunelov a navštívia dokonca aj kolóniu 28-tisíc tučniakov obrovských (a aj ich mláďat).

Nové hotely, ktoré si hviezdičky skutočne zaslúžia.
Načerpajte inšpiráciu, kde dovolenkovať o rok

Patrick Woodhead, CEO spoločnosti White Desert, hovorí: „Po 15 rokoch fungovania poznáme už Antarktídu dobre. No ani raz za tento čas som nevidel zblízka ľadovec. Preto je mi cťou, že sa môžeme spojiť s Cookson Adventures a ponúknuť našim hosťom celkom unikátny zážitok tak, aby videli a spoznali tento kontinent a jeho nekonečné krásy.“


Toto je jediný luxusný kemp na povrchu Antarktídy. Prevádzkuje ho spoločnosť White Desert. Foto: Forbes.com/White Desert

Prelet nad Antarktídou

Po tom, čo hostia navštívia geografický Južný Pól, pokračujú v ceste lietadlom až na zasnežené vrcholce hôr Torres del Paine v Patagónii, na území Čile.

Patagónia ponúka celkom iný zážitok, než ľadovomodrá Antarktída: smaragdovozelené rieky, nad ktorými sa týčia biele pahorky hôr. Hostia môžu jazdiť na koňoch spolu s kovbojmi, vybrať sa na cyklotúru do hôr či na turistiku po povrchu ľadovca.

Dovolenka v korunách stromov, v džungli či vo vraku lode.
Tu je 25 netradičných hotelov

Na pobrežie Južného Pólu sa však hostia na konci dňa vrátia, a to na palube luxusnej výpravnej jachty s dĺžkou 78 metrov, ktorej právom patrí názov Legenda.


Na objavovanie za Polárnym kruhom slúži superjachta s príznačným názvom Legenda. Foto: Forbes.com/Cookson Adventures

Na palube Legendy navštívia odľahlé zátoky a popritom môžu sliediť, či v ľadových vodách nespatria dravé kosatky alebo vráskavcov.

Prepravu späť na kontinent zabezpečuje helikoptéra. Prekvapením pre hostí je malá ponorka pre troch ľudí, v ktorej možno zblízka objavovať podmorské krásy.

Antarktídu tak môžu hostia objavovať skutočne od hora nadol. Počnúc zľadovatelými vrchmi a neprebádanými cestičkami, na ktoré sa môžu hostia vybrať na lyžiach, až po podmorské vody, v ktorých sa potápajú tučniaci a tulene v nich lovia svoju korisť.

Heliport na palube superjachty Legenda. Foto: Forbes.com/Cookson Adventures

Súčasťou tejto exkluzívnej dovolenky je aj naplánované stretnutie s poprednými klimatológmi, ktorí na kontinente robia výskum a môžu sa s hosťami podeliť o zážitky či nové zistenia.

Henry Cookson, ktorý Cookson Adventures založil, to celé zhrnul presne: „Antarktída ma očaruje zakaždým, keď vstúpim na jej breh.“

Dobrodruhovia, ktorí sa na túto cestu vydajú, sa môžu cítiť rovnako.

Prispievateľ Bill Springer píše pre Forbes o luxusných jachtách a lietadlách.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?