21. marca 2021

Slávny americký youtuber David Dobrik, ktorý má korene na Slovensku, stráca lukratívne sponzorské kontrakty. Dôvodom je obvinenie zo strany nemenovanej ženy, ktorá portálu Insider porozprávala, ako bola údajne v roku 2018 znásilnená členom Dobrikovej vlogovacej skupiny Vlog Squad“. Malo sa tak stať počas filmovania videa na Dobrikov kanál.

Firmy ako Hello Fresh, General Mills, EA Sports či DoorDash ukončili s Dobrikom partnerstvá, ako potvrdili Forbesu. Dollar Shave Club a Audible povedali Insideru, že pre obvinenia tiež opúšťajú známeho youtubera. SeatGeek, jeden z Dobrikových veľkých sponzorov, Insider informoval, že „interne posudzuje, ako budú postupovať.

Vážne obvinenia

Nemenovaná žena, ktorá mala v čase incidentu 20 rokov, Insideru povedala, že členovia „Vlog Squadu, skupiny priateľov, ktorá s Dobrikom filmovala príspevky na jeho kanál, jej dávala toľko alkoholu, až nebola schopná vnímať. A USA je pritom hranicou pre požívanie alkoholu 21 rokov. Žena zo znásilnenia obvinila Dominykasa Zeglaitisa, ktorý vo videách používa meno Durte Dom.

Vo vlogu, ktorý vtedy Dobrik zverejnil pod názvom „Nemala sa hrať s ohňom!!, sa členovia skupiny snažia dostať do izby, v ktorej mala byť, a žartujú, že Zeglaitis tam má skupinový sex.

Dobrikovo video malo päť miliónov vzhliadnutí, kým ho na žiadosť ženy stiahol. V roku 2019 sa Zeglaitis prestal objavovať v jeho videách s odôvodnením, že chce robiť na vlastných projektoch.

Reklama

Dobrik sa tento týždeň vo videu ospravedlnil a povedal, že „súhlas je super, super dôležitý pri filmovaní na jeho kanál a že sa rozhodol zrušiť spoluprácu so Zeglaitisom a ďalšími priateľmi, pretože „nesúhlasí s akýmkoľvek druhom zlého správania.

Zeglaitis odmietol pre Insider správy komentovať a neodpovedal na žiadosť Forbesu o komentár.

„Sú momenty, keď sa pozerám späť na videá a zisťujem, že už ma viac nereprezentujú a iných ľudí môžu zraňovať. Nechcem ich už mať viac v kanáli, pretože som ako tvorca obsahu aj ako človek dozrel a nesúhlasím s niektorými videami, ktoré som vytvoril, povedal Dobrik v ospravedlňujúcom videu.

Americká sláva

David Dobrik, ktorý ako 6-ročný opustil rodné Košice a presťahoval sa s rodičmi na predmestie Chicaga, začínal s krátkymi, šesťsekundovými videami na dnes už nefungujúcej sociálnej sieti Vine. Postupne sa stal jedným z najúspešnejších influencerov na YouTube a TikToku.

Forbes odhaduje, že vlani patril medzi najviac zarábajúcich youtuberov: vďaka partnerstvám s veľkými značkami zarobil 15,5 milióna dolárov. Dobrik teraz svoje impérium rozširuje prostredníctvom aplikácie na zdieľanie fotiek Dispo, ktorú zafinancovali napríklad aj Seven Seven Six, venture capital firma spoluzakladateľa Redditu Alexisa Ohaniana, alebo celebritní investori ako herečka Sofia Vengara či elektronickí hudobníci The Chainsmokers.

Dobrik sa vlani okrem iného angažoval v pritiahnutí mladých Američanov k voľbám. Získal tiež mnohé ocenenia pre veľké hviezdy sociálnych sietí.

Autorka Rachel Sandler pokrýva pre Forbes breaking news.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?