14. apríla 2020

Keď sa pri nástupe pandémie nového koronavírus na Slovensku zistilo, že pľúcnych ventilácií síce máme tisíc, ale na chorobu ich reálne vieme použiť len asi polovicu, rozbehli sa dobročinné aktivity na ich získanie. Nová vláda tiež dohodla dodanie 300 kusov do konca júna od firmy Chirana Medical. Ak by však vírus prepukol naplno, bude treba každú pomoc. Aj preto sa slovenský Matador Group spojil so Slovenskou technickou univerzitou a vyvíjajú riešenie pre extrémnu situáciu.

Slovensko bude diagnostikovať aj vďaka našim vedcom. Vývoj testov financuje Eset

Inšpirácia zo zahraničia

Matador Group sa síce nechystá pretransformovať svoju výrobu, spolu s STU však zahájili testovanie prototypu prístroja, ktorý by mohol v prípade nedostatku ventilácií pomôcť zachrániť situáciu. Ako zdôrazňuje profesor František Duchoň z Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU, cieľom nie je nahradiť profesionálne lekárske prístroje. Ide o krátkodobé záložné riešenie, ktoré sa dá využiť v prípade extrémov.

Princíp spočíva vo využití ambuvaku. Ambuvak je ručný dýchací prístroj, ktorým sa dá nahradiť vlastná dychová činnosť  nedýchajúceho pacienta. My sa snažíme nahradiť ručné stláčanie ambuvaku inteligentným mechanizmom, ktorého parametre bude môcť lekár regulovať,“ vysvetľuje Duchoň pre Forbes s tým, že požiadavky na tento mechanizmus vyšpecifikovali priamo lekári.

Automobilka Kia darovala Slovensku 200-tisíc eur.
Použité majú byť na nákup pľúcnych ventilátorov

Reklama

Inšpirácia prišla zo zahraničia, podobné projekty už rozbehol napríklad Massachusetts Institute of Technology. Aktuálne sa testujú dva prototypy a následne sa rozhodne, ktorým smerom sa poberie výroba. „V prvej vlne chceme vyrobiť dvadsať prístrojov pľúcnej ventilácie. Následne prispôsobíme produkciu skutočnému dopytu. Keď pokryjeme potreby našej krajiny, potom určite vieme poskytnúť pomoc aj iným štátom,“ hovorí pre Forbes Maroš Mudrák, riaditeľ Divízie Factory Automation Matador Group.

Z dostupných materiálov

Na projekte pracujú vývojari z dubnickej divízie Matadoru, kde je sústredný celý vývoj skupiny. Mudrák zároveň vysvetľuje, že firma nevyrába komplikovaný prístroj, ale taký, ktorý sa dá vyrobiť rýchlo a rýchlo posunúť do nemocnice, kde by chýbal. „Bavíme sa naozaj o hodinách montáže, nie o dňoch. Podarilo sa nám zefektívniť dizajn jednotlivých častí a prispôsobiť komponentom a materiálom, ktoré máme dostupné v našich skladoch, prípadne k dispozícii s minimálnymi dodacími lehotami,“ dopĺňa. 

Mesiac po prvom pacientovi s Covid-19. Veľké porovnanie Slovenska s inými štátmi sveta

Aktuálna situácia a „social distancing“ však zasiahol aj výrobu tak dôležitého produktu ako je pľúcna ventilácia. Síce má STU v tomto období obmedzení aspoň prísup do laboratória, aj tak musia, podobne ako mnohí z nás, pracovať z domu. Tím sa stretáva vtedy, keď dosiahne nejaký miľník a musí sa nastaviť ďalší postup. Pravidelné mítingy sa podľa Duchoňa odohrávajú tak, ako v iných firmách — cez videohovory. 

Takisto aj na výrobu prototypov bolo nutné použiť to, čo „dala domáca kuchyňa“. Ambuvak a figuríny na testovanie zapožičala Jeseniova fakulta Univerzity Komenského v Martine, motor, elektronické a mechanické komponenty zasa pochádzajú z labolatórii STU. Profesor však ubezpečuje, že samotná výroba bude mať naozaj vysoký štandard. „Finálna verzia elektroniky bude dodávaná startupom mojich kolegov, Aerobtec, a komponenty budú vyrobené z duralu v Matadore,“ vysvetľuje. Aj keď ide o spoločný projekt spomínaných zložiek, samotnú výrobu už bude mať na pleciach Matador Group, ktorý s STU na projektoch spolupracuje dlhodobo.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?