7. apríla 2020

Automobilka Kia Motors Slovakia darovala Slovensku 200-tisíc eur na nákup pľúcnych ventilátorov potrebných pri liečbe zdravotných komplikácií pri ochorení COVID-19. Sedem prístrojov, ktoré budú za túto sumu zakúpené, rozdelí do nemocníc ministerstvo zdravotníctva.

Nadácia Kia Motors Slovakia tiež kúpila štyri kompaktné pojazdné anestéziologické prístroje s ventilátormi pre Univerzitnú nemocnicu v Martine za vyše 140-tisíc eur.

„Sme radi, že môžeme pomôcť Slovenskej republike v boji proti koronavírusu. Sme presvedčení že potrebné pľúcne ventilátory pomôžu ľuďom, ktorí trpia ochorením COVID-19,“ povedal prezident spoločnosti KMS Kyong-Jae Lee.

Kia už obnovila výrobu v Žiline. Do konca mesiaca chce pracovať na dve zmeny

Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka ide o dar, ktorý bude doslova zachraňovať životy. „Pľúcne ventilátory potrebujeme ako soľ,“ povedal Sulík. Zatiaľ nie je známe, kde budú ventilátory od automobilky umiestnené.

Reklama

Ako dodal Sulík minister zdravotníctva Marek Krajčí má však pomerne jasnú predstavu, kde tieto prístroje najviac chýbajú. Keďže však ide o dar automobilky z okolia Žiliny, je podľa Sulíka pravdepodobné, že časť z nich zostane v tomto regióne.

Trnavská automobilka PSA bude zatvorená až do Veľkej noci.
Dopyt klesol
o 90 percent

KMS v pondelok tento týždeň ako prvá zo slovenských automobiliek opätovne spustila výrobu. Kyong-Jae Lee zdôraznil, že prioritou je pre firmu je bezpečnosť zamestnancov. „Prijímame všetky dôležité opatrenia, ako sú dezinfekcia, rúška a meranie teploty zamestnancov prichádzajúcich do práce,“ povedal.

Väčšina zamestnancov podniku má podľa neho záujem opäť pracovať. Závod otvorili, pretože výrobky dodávajú do 95 krajín na celom svete vrátane Ázie, Ruska, Južnej Ameriky, kde stále existuje dopyt po automobiloch.

Sulík považuje spustenie výroby v Kia Motors Slovakia za silný signál. „Chcem vyzvať všetky firmy a fabriky, aby to nevzdávali,“ povedal. Vláda podľa neho prijíma potrebné opatrenia, no dôležité je aj to, aby aj od firiem prichádzali také pozitívne správy, ako napríklad od automobilky z Tepličky nad Váhom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?