7. apríla 2020

Situácia z pohľadu diagnostiky je vážna – materiál na výrobu testov na ochorenie spôsobené koronavírusom sa na Slovensku pomaly míňa. Testovať čo najväčší počet osôb by teda po čase mohlo byť komplikované. Slovensko má v súčasnosti testy len na zhruba tri či štyri týždne.

Práve preto vedci zo slovenských spoločností MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech spojili sily s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a pustili sa do výroby vlastného, takzvaného PCR testu. 

Vláda rozhodla o obmedzení voľného pohybu ôsob, hrozia pokuty.
Aké sú pravidlá a výnimky?

Ako ale počas tlačovej konferencie zdôraznil premiér Igor Matovič, nejde o žiadnu novinku. Ide o komponent, ktorý už predtým schválila Svetová zdravotnícka organizácia. Rozdiel je len v tom, že bude táto súčiastka vyrábaná na Slovensku. V prvej fáze by sa malo dodať 100-tisíc kusov. 

Výroba rezervy

„Tieto testy majú slúžiť aj ako diagnostika a aj ako rezerva, keď zo zahraničia nedostaneme testy,“ vysvetlil slovenský vedec Robert Mistrík. Vývoj a výroba by podľa neho mala trvať približne tri týždne. „Detekcia vírusu pozostáva z odberu vzorky, izolácie RNA (typ genetickej informácie vírusu, pozn. red.) a samotnej PCR diagnostiky, pričom naše spoločné snaženie je zamerané na posledný krok,“ povedal Ivan Juráš zo spoločnosti Lambda Life.

Reklama

„Verím, že snaha našich vedcov bude korunovaná úspechom a v tak kľúčovej veci, ako je detekcia koronavírusu budeme mať dostatok PCR testov z vlastných zdrojov. Pomôže to Slovensku nielen v plynulom testovaní, ale vytvoríme si aj rezervu pre prípad, že testov bude vo svete nedostatok,“ podotýka Mistrík, ktorý je zároveň členom permanentného krízového štábu.

Pavol Čekan vyvíja špičkový test na liečbu rakoviny. Blíži sa na trh

Na financovaní vývoja testov sa podieľala firma Eset, ktorá ich Slovensku daruje. „Aj v takejto kritickej situácii sa tak ukazuje dôležitosť podpory vedy na Slovensku, ktorej sa venujeme dlhodobo,“ hovorí Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti Eset.

Biotechnologická firma Pavla Čekana, MultiplexDX, ktorá má výrobu pod taktovkou, sa v minulosti napríklad sústredila na vývoj testov na liečbu rakoviny. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?