15. októbra 2018

Škola, ktorá vychováva budúcich lídrov. Aj tak sa charakterizuje LEAF Academy, medzinárodná internátna stredná škola v Bratislave. Školné za jeden akademický rok presahuje 21-tisíc, no väčšina študentov má štipendium. Ročne sa ich tu hlásia stovky a v konkurencii obstojí len 11 percent. Forbes sa rozhodol stráviť jeden deň na tejto škole a presvedčiť sa, čím a či vôbec je taká unikátna.

Je krátko po deviatej ráno a na Sasinkovej ulici v centre hlavného mesta hľadám budovu školy. Očakávam šum z pootvorených okien alebo zvonenie na hodinu, no všade je ticho. Až neskôr sa dozvedám, že každú stredu začínajú stredoškoláci až o 9.50.

Dvor, na ktorom sa zvyknú konať školské mítingy a akcie. Foto: Leaf academy

Ocitám sa pred železnou bránou a prešmyknem sa popri pánovi, ktorý práve vychádza. Ďalej ma stopnú veľké dvojkrídlové dvere s klopadlom v tvare leva. Zvoním a vchádzam do školy, kde mi ako prvé udrie do očí veľké schodisko a drevený interiér. Pripomína mi to tu kníhkupectvo z Harryho Pottera v Šikmej uličke. A taký je aj názov jednej z učební, ktoré tu sú pomenované po miestach z fantasy filmov či kníh.

„Sídlime v bývalých priestoroch portugalského veľvyslanectva, takže to tu vyzerá trošku netypicky,“ vysvetľuje mi po úvodnom zoznámení marketingová manažérka Monika Kristof, ktorá mi dala „rýchloprehliadku“ školy. Žiaci tu ešte nie sú, no cez otvorené dvere jednej z učební počujem rozhovor väčšej skupiny ľudí.

FOTO: Pri Bratislave vyrastá stredoškolský kampus budúcnosti. Bude v ňom vyše 400 študentov

Reklama

Práve prebieha Staffulty, ako tu nazývajú pravidelnú poradu zamestnancov školy. Viem, že vyučovanie prebieha len v angličtine, ale prečo aj „učiteľský míting“? „Máme zahraničných učiteľov aj slovenských učiteľov, a preto je pravidlom, že po prekročení brány školy hneď prepíname,“ hovorí Kristof.

LEAF Academy

2016 je rok, kedy začala škola fungovať

91 študentov z 10 krajín

29 učiteľov zo 6 krajín

21 400 eurové školné na akademický rok

6,2 miliónov vynaložila škola doteraz na štipendiá

Akadémia patrí pod organizáciu Leaf, ktorej donormi sú niekoľkí akcionári spoločnosti HB Reavis najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka.

Vysvetľuje mi tiež, že stredoškoláci začínajú každý školský týždeň spoločným stretnutím, kde preberú nadchádzajúce udalosti a dostanú od spolužiakov prehľad správ z biznisu, ekonomiky či politiky. Majú tiež pravidelné mítingy s učiteľmi, ktorí sú za nich zodpovední.

„Každý učiteľ sa stará o niektorých študentov a spolu tvoria akési rodiny, kde preberajú  plány, študijné pokroky a podobne,“ vysvetľuje Kristof a okolo nás začína byť rušno. Škola sa pomaly plní. Do ruky dostávam rozvrh a vyberám sa na svoju prvú hodinu – Science class s druhákmi.

Aj takto vyzerajú hodiny vedy na LEAF Academy. Foto: Leaf Academy

„Takže, pred tým, než začneme, urobíme si rýchle kolečko, čo sme sa zatiaľ naučili z genetiky,“ začína hodinu mladý učiteľ v papučiach a farebných bodkovaných ponožkách, Peter Wetzler.

Aj napriek tomu, že v triede je len niečo vyše desiatky študentov, učitelia sú dvaja. „Nemáme samostatne rozdelené vedné predmety ako biológia, chémia, fyzika, ale máme to spojené v jednom. Učivo má niekedy presah cez rôzne odbory, a preto sme na hodinách viacerí,“ objasňuje učiteľka Petra Augustínová.

Prebieha hodina a každý zo študentov postupne hovorí, čo si pamätá z predošlej hodiny. Zrazu sa ozve dievča, ktoré je, na rozdiel od svojich spolužiakov, na zemi pod oknom a ja som si ju preto doteraz nevšimla. Neskôr mi vysvetľujú, že ak sa žiaci zapájajú a „nerobia blbosti“, majú v spôsobe sedenia voľnosť.

30pod30? Začať sa dá aj pod 20. Stredoškoláci vyvíjajú zlepšovák pre naše cesty

Učiteľ na tabuľu pripína ružový obrázok znázorňujúci mužský genotyp a modrý odkazujúci na ženský a dodáva, že farby takto vybral úmyselne. Som pozitívne prekvapená, po hodine sa ich na to pýtam. „Máme tu veľmi iniciatívne deti, ktoré by nás pri podobnom stereotypovaní možno aj vypískali,“ smeje sa Augustínová a hovorí, že študenti majú v týchto témach často väčší prehľad ako oni.

Odchádzam na moju druhú hodinu – Central European Studies. Žiaci na nej majú za úlohu vytvoriť skupinky a vymyslieť scénky, v ktorých bude hrať jeden z nich obeť, druhý tyrana a tretí pasívneho pozorovateľa. Po tom, ako sa všetci prestriedajú, učiteľka nadväzuje na reč nositeľa Nobelovej ceny Ellieho Wiesela, ktorú čítali na predchádzajúcej hodine.

Niektoré hodiny na škole neprebiehajú v triedach, žiaci majú voľnosť. Foto: Leaf Academy

„Súhlasíte s jeho názorom, že najhorší sú pozorovatelia, ktorí sú voči nespravodlivosti ľahostajní?“ pýta sa ich. V triede sa spustí búrlivá diskusia, niektorí s týmto názorom súhlasia, iní nie. Nad otázkou som sa dlhú chvíľu zamýšľala aj ja. A rozmýšľala som aj nad tým, koľko učiteľov vedie so žiakmi podobné debaty.

Reklama

Po hodine odchádzam za riaditeľom. Jeho kancelária je „v podkroví“ a ja sa míňam so zamestnancami, ktorí si ju chceli na tento čas prenajať. Funguje totiž aj ako zasadačka. „Počas tohto času buď učím, sedím potichu za stolom, alebo sa niekde schovám,“ hovorí riaditeľ Matej Sapák. Netypické, ako celá škola. Vysvetľujú mi však, že je to spôsobené obmedzenou kapacitou, ktorú by mal vyriešiť nový školský kampus vo Vištuku.

Vďaka organizácii času stíha školu i biznis. 7 rád, ktoré pomôžu aj vám

Za riaditeľským stolom je položený obrovský šek na 10-tisíc dolárov a riaditeľ vysvetľuje, že ho získali ich študenti v New Yorku na majstrovstvách v debatovaní. Porazili tam 157 tímov z celého sveta. Je nepochybné, že na škole študujú talentovaní a aktívni stredoškoláci, zaujímalo ma však, akú šancu dostať sa sem, majú deti z chudobnejších pomerov. Školné za akademický rok je tu totiž na úrovni 21-tisíc eur.

„Keď sa niekto pozrie na túto sumu, pomyslí si, že sa nám tu musia peniaze sypať z okien, pravdou však je, že sme na školnom v hlbokej strate,“ vysvetľuje Sapák a dodáva, že poskytujú štipendiá, na ktoré doteraz vynaložili vyše 6 miliónov eur.

Počas výberového procesu škola neberie do úvahy finančný príjem rodiny. Podľa prihlášok a pohovorov najprv vyberú tých najlepších a až potom hľadajú spôsoby, ako ich zafinancovať.

Jeden víkend v mesiaci žiaci musia ostáť na internáte a majú spoločné aktivity. Foto: LEAF Academy

A potvrdilo sa mi to aj počas rozhovorov so samotnými študentmi. Jedným z nich je aj Albert Vrzgula, marketingový šéf Modelového Európskeho parlamentu, ktorý organizuje aj mnohé kultúrne podujatia.  „Je to dosť ošemetná téma, o ktorej ľudia neradi hovoria, ale každý tu má určitú časť štúdia hradenú,“ hovorí.

Príspevok od LEAF sa líši podľa príjmu rodičov, najvyšší je na úrovni 98% ceny školného. Albert tvrdí, že podmienky tu majú všetci rovnaké a úlohu zohráva aj to, že všetci bývajú na internáte. Dokonca aj on – rodený Bratislavčan.

V Číne študuje už druhýkrát: Na internáte má večierku a okolo ostnatý drôt

S Albertom som sa rozprávala počas hodiny podnikavého líderstva. Už samotný názov naznačuje, že to nebude bežný vyučovací predmet, no jeho priebeh ma aj napriek tomu prekvapil. Na začiatku všetci študenti na tabuľu napísali, v akom sú tíme, čomu sa dnes budú venovať a kde sa budú nachádzať a potom sa presunuli na rôzne miesta v škole.

Medzi úlohami bolo navrhnutie štruktúry nákladov podľa Business model canvas, dohodnutie stratégie fundraisingu, aktualizácia webstránky či testovanie pitch-u, teda krátkej prezentácie s cieľom predstaviť projekt či zaujať investorov. „Viete, na čom máte pracovať a moje telefónne číslo máte. Budem sa presúvať medzi skupinami,“ hovorí vyučujúca Ľubica Lutz. Po tom, ako sa študenti rozpŕchli, mi predstavuje predmet.

Škola sa má po vybudovaní kampusu presunúť do Vištuku neďaleko Bratislavy. Foto: LEAF Academy

„Každý tu pracuje na určitom projekte. Niektorí vyvíjajú vlastné produkty, pomáhajú neziskovkám, alebo sa podieľajú na organizácií eventov,“ vysvetľuje. Idem sa na to pozrieť. Prvá skupina, ktorú navštívim, organizuje modelový európsky parlament, druhá naprogramovala aplikáciu, ktorá pomáha školskému systému s dochádzkou a študentom zjednodušuje orientáciu v škole, dokumentoch a informáciách.

Skupina chlapcov má otvorené počítače, o niečom sa zhovárajú a kódia. Hovoria mi o svojej „appke“, ktorú neskôr plánujú ponúkať aj iným školám a ja už po niekoľkýkrát v tento deň sedím s otvorenými ústami.

Ďalšie študentky, Veronika a Klára zase pracujú na vlastnom podnikateľskom projekte Víkend naslepo.  Je určený pre ľudí, ktorí chcú cestovať po Slovensku, no nemajú čas či chuť plánovať. „My im ušijeme plán a destináciu na mieru, oni sa len dostavia na vopred určené miesto a dostanú inštrukcie. Zatiaľ sme začali kampaňou na Instagrame, ale kvôli legálnym procesom čakáme, kým dovŕšim 18 rokov,“ hovorí Veronika a dodáva, že to neberú len ako školský projekt.

V centre Bratislavy vzniká nový kampus. Buduje ho štvorica z 0100 Ventures

Dievčatá mi ukazujú ich firemný instagramový účet, ktorý už má štyritisíc, údajne nenakúpených, followerov. Vraj im s tým pomáha spolužiak, ktorý sa venuje online marketingu. Idem teda za ním, možno mi dá nejaké tipy.

Po ceste prechádzam okolo knihy, ktorá obsahuje životopisy jednotlivých študentov. Pri letmom listovaní tam vidím napríklad pracovné skúsenosti a stáže z HB Reavis, Crowdberry, AT&T, O2 a mnohých neziskoviek. Asi ťažko to prirovnať k mojim brigádam v 17-tich.

„Marketingový guru“ Matúš vytvára so svojimi spolužiakmi digitálnu agentúru, okrem neho je v tíme kóder aplikácie a ďalší členovia vytvárajúci webstránky. Každý z nich mal doposiaľ aj vlastných klientov, teraz to idú skúsiť spoločne.

Celkovo ma študenti počas dňa viackrát ohromili svojimi schopnosťami a aktivitami. Asi neprekvapí, že väčšina opýtaných smeruje na zahraničné univerzity. Spomedzi minuloročných štvrtákov, ktorí boli prvými absolventmi, na Slovensku neostal študovať ani jeden.

Hlavná foto: LEAF Academy