Sú knihy vaším „svetlom na konci tunela“ v tejto neľahkej situácii? Sú vašimi spoločníčkami, vďaka ktorým si krátite chvíle počas pandémie koronavírusu? Pokiaľ ste na obe otázky odpovedali áno, tak je tento článok určený presne pre vás. V spolupráci so psychológmi a psychologičkami sme pripravili tipy na tituly, ktoré treba zobrať do rúk v týchto dňoch.
Ak sa v karanténe túžite zlepšovať, upokojiť, pozitívnejšie myslieť alebo sa vďaka predstavivosti preniesť na úplne iné miesto, prídete si na svoje. Okrem štyroch titulov pre dospelých pridávame aj dva tipy na knihy pre vaše ratolesti, ktoré im môžete ponúknuť na čítanie, alebo si k nim s deťmi v pokoji sadnúť spoločne. Spríjemnite si čas osamote či s blízkymi.
Jarmila Tomková
Júlia Halamová – Pripútajte sa, prosím: Rozhovory o vzťahoch
Tip na knihu do obdobia pandémie od Jarmily Tomkovej. Foto: Megaknihy.sk, archív Jarmily Tomkovej
Kniha ma zaujala ako ženu žijúcu vo vzťahu aj ako psychologičku pracujúcu s pármi. Sú v nej cenné poznatky z autorkinej psychoterapeutickej praxe a z najnovších výskumov. Autori často pomenúvajú nielen odpovede, ale aj otázky, ktoré nevieme sami v sebe formulovať a tápeme v partnerskom živote, ktorý neklape.
Cítime sa frustrovaní či odcudzení, hádame sa spôsobom, ktorý zraňuje, nikam nevedie alebo vzťahy končia bez pochopenia. Je dôležité naučiť sa, ako to robiť lepšie.
Pandémia berie aj dáva. Zvládli sme veci, o ktorých sme ani nechyrovali, myslí si koučka
Počas pandémie sa páry ocitajú v záťažových situáciách spoločne, čo preveruje kvalitu vzťahu, odhaľuje kritické body, neriešené krízy, premlčané napätie či chýbajúcu blízkosť. Koronakríza je teda možnosťou, ako sa naučiť porozumeniu a zlepšiť to, čo je potrebné.
K tomu padne vhod zaujímavo napísaná „vzťahová príručka“. Obsahuje tipy, ako zdokonaliť komunikáciu, sexuálny život a vzájomné naplnenie potrieb.
Autorke sa darí narúšať stereotypy a partnerské presvedčenia, dopĺňa ich takými, ktoré vedú k blízkosti a porozumeniu. Prináša postrehy, ako budovať vzťahy, v ktorých ľudia zažívajú blízkosť, bezpečie a príťažlivosť. Ocenila som aj živú formu rozhovoru s novinárom Karolom Sudorom, doplnenú karikatúrami Martina Shootyho Šútovca.
Čítanie je zrozumiteľné, informatívne a zároveň odľahčené, autentické. Témy partnerského spolužitia prehovárajú ku každému z nás, sú pre nás dôležité.
Karol Kováč
Willard F. Harley Jr. – Moje túžby, tvoje túžby: Naučte sa napĺňať potreby svojho partnera
Tip na knihu do obdobia pandémie od Karola Kováča. Foto: Godzoneshop.sk, archív Karola Kováča
Kvôli pandemickej situácii trávime oveľa viac času v príbytkoch. Mnohí z nás v tom istom prostredí pracujú, oddychujú, športujú a sú prakticky ustále obklopení svojimi blízkymi. Považujem za nesmierne prínosné vedieť si v tomto období nastaviť funkčný partnerský model, v ktorom sa cítime dobre, bezpečne a isto.
Dobré vzťahy sú ako airbag, ktorý nás môže v ťažkých situáciách zachrániť.
Pandémia koronavírusu nás napĺňa strachom. Psychológ radí, aby sme ho radšej nahradili nádejou
Autor je klinický psychológ a manželský poradca, ktorý identifikoval 10 najdôležitejších potrieb mužov a žien. Rozdiel v hodnotení emocionálnych potrieb medzi mužmi a ženami je dôvodom, pre ktorý je také ťažké vzájomne sa do seba vcítiť. Tým riskujeme konflikty, neporozumenie.
Kniha je výborným sprievodcom partnerského života. Prostredníctvom jednotlivých kapitol si ujasníte, aké potreby máte vy a váš partner. Naučíte sa im lepšie porozumieť a vzájomne ich napĺňať. To je dobrý základ harmonického domova.
Martin Miler
Nassim Nicholas Taleb – Antifragilita: Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu
Tip na knihu do obdobia pandémie od Martina Milera. Foto: Databazeknih.cz, archív Martina Milera
Nie je to jednoduché a rýchle čítanie, kniha má vyše 500 strán, ale stojí za to. Okrem autorových geniálnych myšlienok v nej nájdete aj jeho špecifický humor. Taleb opisuje tri typy systémov (vecí, organizmov, inštitúcií) fragilné, odolné a antifragilné.
Fragilné systémy sú tie, ktoré sú ohrozené chaosom, chybami, napätím, krízami. Vďaka ich pôsobeniu sa tieto systémy deštruujú a majú len krátku životnosť. Odolné systémy dokážu týmto nepriaznivým faktorom odolávať. V dôsledku ich pôsobenia sa systémy nemenia, ostávajú stabilné. Antifragilné systémy však dokážu chaos, chyby, napätie a krízy využiť vo svoj prospech. Pod ich vplyvom sa vyvíjajú, rastú a zdokonaľujú.
Pandémia nás navždy zmení. Už nikdy nebudeme pracovať a nakupovať ako pred ňou
Posolstvo Antifragility sa mi zdá byť v dnešnej dobe veľmi užitočné. Ak existujú systémy, ktoré sa dokážu meniť a vyvíjať v nepriaznivých podmienkach, tak sú pre nás zaujímavé práve tieto. Na jednom konci evolučného spektra sú to vírusy, kúsky biologického materiálu, ktoré samé osebe vlastne ani nie sú živými organizmami.
Na tom druhom sú to ľudia so svojimi mozgami, ktoré sú zatiaľ tou najlepšie organizovanou hmotou, akú vo vesmíre poznáme. K ich stretom v histórii došlo už veľakrát a príde na ne aj v budúcnosti. Ale my, ľudia, máme šancu vyjsť z tohto súboja silnejší nielen po stránke biologickej, ale tiež spoločenskej, kultúrnej, intelektuálnej či psychologickej.
Hana Ševčíková
Elizabeth Gilbert – Podstata všetkých vecí
Tip na knihu do obdobia pandémie od Hany Ševčíkovej. Foto: Slovart.sk, archív Hany Ševčíkovej
V nezvyčajnej a náročnej situácii sa rada „ukotvím“ hrubým a dobrým románom. Myslím, že práve prostredníctvom príbehov ľudia dokážu vstrebať najviac múdrosti a pokoja. Hlavná predstaviteľka Alma hľadá podstatu vecí, a zároveň sama dlho nevie o svojom pôvode.
Je to kniha na jednej strane rozprávková svojím motívom bábätka Almy v košíku pred dverami, na druhej strane drsná vo chvíľach, keď Alma čelí chvíľam samoty, pravdy, otcovmu hnevu. Je to krásne a zručne napísaný román, ktorý sa odohráva prevažne v 19. storočí. Už to je príjemné a osviežujúce, že sa ocitáme v inej dobe a na inej časti planéty. Čo iné by človek mohol od knihy uprostred pandémie chcieť?
Sebarozvoj je celoživotná úloha. Aké knihy z tejto oblasti pomohli úspešným Slovákom?
Alma je dcérou svojrázneho botanika a nedostupnej matky, vyrastá medzi fascinujúcimi rastlinami na statku v Amerike. Naučí sa určovať čas podľa toho, ktorá kvetina sa kedy rozvíja. Stromy a rastliny v knihe pôsobia upokojujúco a liečivo.
Na druhej strane však Alma hľadá aj duchovno vďaka priateľovi, tak sa môže čitateľ pohojdávať medzi zmyslovým svetom rastlín a filozofickým svetom v zaujímavých dialógoch. To všetko na pozadí nevšedného vzťahu Almy a jej adoptívnej sestry, ich rodičov, nápadníkov, celoživotnej ságy.
V knihe je láska v mnohých podobách, rivalita, veda, filozofia, botanika, čo len chcete. Miestami je to kniha pomalá, keď sa rozvíjajú lupienky kvetov jeden po druhom, inokedy preletia celé roky. Tým, že čitateľ môže vidieť osudy hrdinov z veľkej časovej perspektívy, dokáže získať odstup, nadobudnúť nadhľad a isté zmierenie. To všetko veľmi potrebujeme aj v dnešnej situácii.
Mária Balážová
Karen Young – Ahoj hrdino!: Pro malé i větší bojovníky s úzkostí
Tip na knihu do obdobia pandémie od Márie Balážovej. Foto: Knihcentrum.sk, archív Márie Balážovej
Kniha pomocou nádherných ilustrácií pomáha deťom vysvetliť fenomén úzkosti, ako sa prejavuje, načo nám slúži a ako si pomôcť, keď potrebujeme úzkosť zmierniť. Autorka komunikuje s deťmi hravou formou o tom, čo sa deje v našom mozgu, keď prežívame pocity strachu. Stáva sa akousi učebnicou neurovedy pre deti.
Úzkosť je v podstate normálny fenomén, problémom začína byť v momente, keď znemožňuje dieťaťu bežné fungovanie, alebo sa stáva dôvodom pre rozvoj vyhýbavého správania – dieťa napríklad odmieta chodiť do školy či robiť veci, ktoré ho predtým bavili.
Psychologička: Pandémia mení prežívanie detí. Môže byť zdrojom napätia v triedach
Kniha sa môže stať dobrým pomocníkom pre rodičov, ktorí sa chcú s deťmi rozprávať o tomto probléme alebo o rôznych pocitoch a rozširovať tak ich porozumenie vlastnému emočnému svetu. Ako detskej psychologičke mi už prešlo rukami množstvo kníh, ktoré sa zaoberajú emóciami, tento titul patrí k tým najvydarenejším.
Počas pandémie treba myslieť aj na deti a na to, že majú svoje pocity, vnímajú stres, úzkosti rodičov. A to isté môžu zažívať aj ony.
Mária Tóthová Šimčáková
Christine Nöstlinger – Grétkin príbeh
Tip na knihu do obdobia pandémie od Márie Tóthovej Šimčákovej. Foto: Megaknihy.sk, archív Márie Tóthovej Šimčákovej
Túto knihu už roky požičiavam dievčatám, ktoré majú v tínedžerskom veku problém s nadváhou či rozpadávajúcou sa rodinou. Grétka prežíva búrlivé obdobie plné otáznikov. Vedia sa s ňou identifikovať a cez jej postavu si odpovedať na otázky, ktoré sú v ich veku bežné. Ako sa mať rada a vnímať svoje telo, kto ma má rád a koho mám rada ja, čo je v mojej rodine dobré, čo sa nedá zniesť alebo ako sa mám v škole sústrediť.
Napätie z rodiny sa v príbehu prenesie aj do školy, kde dôjde ku konfliktu. A to deti veľmi dobre poznajú, keď sa im súkromie láme a vstupuje tiež do prostredia školy.