5. februára 2020

Venujú sa rôznym činnostiam, no každý z nich sa zaujíma aj o témy sebarozvoja. Desiatich ľudí (nielen) z prostredia biznisu sme sa opýtali, aká je ich najobľúbenejšia kniha z tejto oblasti. Okrem svojich odporúčaní zdieľajú aj rady, ktoré im priniesli.

Kristína Pomothy

organizačná psychologička, spoluzakladateľka organizácie Trust Women

Priya Parker – The Art of Gathering: How we meet and why it matters

Foto: amazon.com

Motivačná literatúra ma nebaví, skôr si čítam o konkrétnych témach v oblasti sebarozvoja. Minulý rok som v New Yorku natrafila na knihu od autorky Priye Parker, ktorá sa venuje navrhovaniu zmysluplných stretnutí, má vzdelanie a skúsenosti v predchádzaní a riešení konfliktov. Dialóg je umenie a táto kniha mi pripomenula, ako sa moje myslenie rozvíja, a že sa to deje hlavne cez rozhovory. Potenciál stretnutí je obrovský, ak sa z nich naučíme vyťažiť zmysel, ale mnohé stretnutia v mojom živote sa mohli radšej odohrať formou emailu.

Rada, ktorú som si odniesla: Každému, aj rodinnému stretnutiu vieme dať úplne iný rozmer, ak sa sústreďujeme na skutočné potreby zúčastnených a na to, aby nám ich myšlienky a postoje rozšírili obzor.

Reklama

Bill Gates, Warren Buffet či Elon Musk.
Aké knihy odporúčajú miliardári?

Oliver Jakubík

tréner soft skills

Austin Kleon – Show Your Work (Ukaž, co děláš)

Foto: amazon.com

Kniha Austina Kleona hovorí jednoducho, zrozumiteľne a najmä prakticky o tom, ako si môže človek prostredníctvom zdieľania toho, čo a ako robí, postupne budovať a rozvíjať svoju osobnú a obchodnú značku. Páči sa mi, že na rozdiel od mnohých iných, podobne zameraných publikácií a autorov, nejde Kleon po povrchu a nenabáda čitateľov k prvoplánovemu „self-broadcastingu“ a snahy spraviť zo seba celebritu. Odporúča skôr zdieľať veci, ktoré majú pre existujúcich a potenciálnych followerov (a neskôr zákazníkov) pridanú hodnotu napríklad ukázať, ako si môžu niečo spraviť sami, vzdelávať, dávať tipy a odporúčania, poradiť s výberom a podobne.

Rada, ktorú som si odniesol: Mnohí ľudia majú tendenciu vravieť, že dobrá práca hovorí sama za seba. Pravdou však je, že samotná práca sama za seba nehovorí. Ľudia chcú vedieť, odkiaľ vaše veci (t. j. produkty, služby, to, čo robíte) pochádzajú, ako vznikali a kto je ich autorom. Príbehy o vašej práci majú obrovský vplyv na to, ako ľudia vašu prácu cítia a chápu. To následne ovplyvňuje aj spôsob, akým ju hodnotia.

Lucia Šicková

spoluzakladateľka a chief learning officer spoločnosti Pixel Federation

Chris Voss Never split the difference, Negotiate as if your life depended on it

Foto: amazon.com

Chris Voss je bývalým vyjednávačom FBI, ktorý zdieľa svoje skúsenosti a spôsob, ako sa pripraviť a ako uskutočniť vyjednávanie. Robíme to neprestajne. Či ide o vyšší plat, priestor v rámci vzťahu alebo vyjednávanie so svojimi deťmi či rodičmi. Je preto dôležité vedieť, čo ľudí povzbudí smerom k riešeniu a čo ich naopak naštartuje k neželanej reakcii. Komunikácia je najnáročnejšia na porozumenie, robíme ju automaticky a nad jej nuansami sa príliš nezamýšľame.

Rada, ktorú som si odniesla: Zásadný rozdiel vo výsledku komunikácie robia práve detaily, ktoré sú ukryté v tóne hlasu, rýchlosti, poradí, ako čo povieme, neverbálnej komunikácii či konkrétnych slovách.

Juraj Bednár

„hacker“, spoluzakladateľ projektu Paralelná Polis, Hacktrophy

Nassim Nicholas Taleb – Antifragile

Foto: amazon.com

Kniha sa venuje tomu, ako sa veci správajú v prostredí neistoty, chaosu a náhody a ako si niekedy „škodením“ môžeme „pomôcť“. Na rozdiel od objektov, ktoré negatívnym vplyvom často iba odolávajú, ako napríklad pohár, ktorý keď spadne na zem (buď odolá pádu alebo sa vďaka krehkosti rozbije), živé organizmy dokážu z takýchto stresorov ťažiť a byť antifragilné (opak krehkosti). Ak cvičíme, vyvolávame v tele stres, potrháme svalové vlákna, ale ak to nepreženieme, naše telo zareaguje tak, že nás opraví a zlepší – narastú nám nové svaly a sme silnejší. Tento efekt sa dá využiť na osobný rozvoj.

Hlavným posolstvom pre mňa je využívanie zmien a neistoty v prostredí. Veľa ľudí chce byť „produktívnych“ a predstavujú si to tak, že ich úroveň produktivity vzrastie napríklad o 10 percent. Teda o 10 percent viac za deň urobia alebo to niečo, čo im trvalo 10 hodín im bude trvať zrazu iba deväť hodín. Môj pohľad po prečítaní Antifragile sa zmenil vnímam to, že produktivita sa počas dňa či týždňa mení.  Namiesto toho, aby som sa snažil vytlačiť o 10 percent produktívnejších osem hodín denne vytváram a nachádzam chvíle, keď som dvojnásobne produktívnejší a keď nie som produktívny, robím niečo iné, napríklad čítam a oddychujem. Výsledkom je, že robím veci vtedy, keď je na ne vhodná chvíľa, celková produktivita stúpla, a to aj napriek tomu, že strávim pol dňa vo vani alebo v saune, čítaním alebo počúvaním audioknihy či rozmýšľaním a tvorením v polospánku.

Rada, ktorú som si odniesol: Produktivita nie je konštantná funkcia a ani moja práca nemôže byť konštantná.

Veronika Pizano

projektová manažérka organizácie Aj Ty v IT

Kim Scottová – Radikálna otvorenosť

Foto: artforum.sk

Kniha sa zameriava na to, ako dávať spätnú väzbu tak, aby upevňovala pracovné vzťahy. Je zaujímavá práve z pohľadu toho, že úprimnosť je veľmi dôležitá, ale nie je možná bez toho, aby mala nadriadená či nadriadený úprimný záujem o svoju zamestnankyňu či zamestnanca ako o človeka.

Reklama

Rada, ktorú som si odniesla: Ak máte pocit, že svojich ľudí v práci „babysittujete“ alebo im robíte psychologické poradenstvo, tak áno, presne to je obsahom šéfovania.

Natália Kisková

moderátorka a autorka Authentic Development Podcast

Sogjal Rinpoche – Tibetská kniha o živote a smrti

Foto: heureka.sk

Túto knihu som dostala na 18. narodeniny od svojho otca, celu polepenú, popodčiarkovanú, pooblievanú a s venovaním: „Nataly, ak sa ti zapáči je tvoja, ak nie, aj tak je tvoja. Tato.“ Táto kópia prišla s minulosťou, ktorú si prežila v rukách môjho otca, ktorá s nim cestovala, sedela na záchode, ale zažila aj zopár sĺz. Keď som ju prvýkrát otvorila, bola som skeptická. Prešla som prvé tri strany, zatvorila ju a otvorila som ju až o šesť rokov neskôr. V tom momente som ju už z ruky nepustila.

Tibetská kniha o živote a smrti je krásne, no ťažké čítanie. Keď sa o téme smrti hovorí v našej kultúre, väčšinou sa spája so smútkom, strachom, ale aj nepokojom či zmenou konverzácie. Je to však jediná vec, ktorej sa nikto z nás nevyhne. A napriek tomu sa o nej hovorí málo. Táto kniha vie pomôcť človeku pripraviť sa na smrť, či už tú svoju alebo svojich blízkych. Je to aj kniha, ktorá dokáže pomôcť ľudom zmeniť životný postoj v každodennom kolobehu a zamyslieť sa nad jeho zmyslom.

Sogjal Rinpoche píše z veľkej miery o východných náboženstvách a o tom, ako sa pozerajú na smrť oni. Zaoberá sa tým, ako by sme sa mali v živote správať, ako rozmýšľať, ako žiť v prítomnosti. Mali by sme prestať plánovať budúcnosť, pretože nikdy nebude taká, akú sme si priali. Kniha prináša aj cestu, ako sa zbaviť negatívnych emócií, a taktiež poukazuje, prečo je dôležité mať dobré vzťahy, lásku a súcit. V dobe negatívnych správ z médií, odsudzovania a hádok by sme si mali túto knihu prečítať. Aby sme svoj život len nežili, ale aj si ho užili.

Rada, ktorú som si odniesla: Na konci dňa by sme sa mali pozrieť na nás život a vedieť odpovedať na túto otázku: Čo som urobil pre ľudstvo? Nie zajtra ani včera. Ale teraz. Pretože ako píše Sogjal Rinpoche: „To jedine, čo naozaj máme, je súčasná chvíľa, teraz.“

Arnold Kiss

tréner a konzultant v Maxman Consultants

Yuval Noah Harari – Sapiens / Homo Deus

Foto: heureka.sk

Ak sa chceme venovať sebarozvoju, je dôležité poznať nie iba koncepty a princípy na budovanie osobnej efektivity – je dôležité mať kontext. Spoločenský a historický. V minulosti napríklad spoločnosti slúžili jednému cieľu – uspokojiť Boha a žiť podľa jeho pravidiel. Dnes žijeme preto, aby sme uspokojili samých seba, prípadne svojich najbližších – prečo? A kam to ďalej speje? Harari má schopnosť odpovedať na otázky, o ktorých ani nevieme, že ich máme.

Rada, ktorú som si odniesol: Ak chceme rozumieť človeku ako takému – a teda aj sebe samému, je dôležité poznať celý kontext.

Lukáš Zorád

programový koordinátor a konzultant mimovládnej organizácie PDCS

Bruce Schneier – Click here to kill everybody

Foto: slovart.sk

Osobne si myslím, že každá dobre napísaná kniha pomáha sebarozvoju, či už sú to kvalitné romány rozvíjajúce predstavivosť, empatiu, či schopnosť rozprávať príbehy, alebo odbornejšie zamerané knihy s novými vedeckými poznatkami. Ak však chcete rozvíjať aj zručnosti, na to je najlepší tréning, precvičovanie a skúšanie toho, čo si prečítate. Bez toho ostane aj tá najlepšia literatúra iba zaujímavou teóriou. Keby som mal vybrať jednu knihu, ktorú som čítal v uplynulom roku, odporučil by som titul „Click here to kill everybody“ od Brucea Schneiera, popredného odborníka na online bezpečnosť.

Rada, ktorú som si odniesol: Online bezpečnosť sa stáva našou celkovou bezpečnosťou, lebo všetko je dnes znetworkované a pripojené na internet, a preto by sme jej mali venovať trochu času a to každý z nás.

Peter Kuračka

športový psychológ, kouč

 & Juraj Zamborský

spoluzakladateľ projektu The Žurnál

Carol S. Dweck – Nastavenie mysle

Foto: Citadella.sk

Táto kniha poskytuje jednu z dôležitých odpovedí na otázku, prečo sú niektorí ľudia úspešnejší a spokojnejší ako ostatní. „Skôr ako rada je dôležitejšia filozofia a prístup, ktorý je obsiahnutý v koncepte Growth Mindset – rastové nastavenie. Medzi užitočné myšlienky z nej patria napríklad: namiesto hodnotenia dobrý-slabý si položte otázku ‘čo môžem robiť, aby som bol lepší?’. Podstatné je aj to, ako reagujeme pri neúspechoch; ako môžeme využívať naše chyby a neúspechy produktívne a podobne,“ hovorí Kuračka. Túto knihu odporúča aj spoluzakladateľ The Žurnál Juraj Zamborský. Čo si z nej odniesol on?

Rada, ktorú som si z nej odniesol: Za úspechom niektorých ľudí som zvykol vidieť viac ich talent. Skutočný úspech však pramení v nastavení otvorenej mysle, zameranej na rast. Nie nutne na danostiach, ktoré sme zdedili.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk