16. februára 2020

Záujem Romany Elischerovej o ekologickejší a udržateľnejší život vyústil do projektu Deal With Nature na Instagrame. Vždy rada tvorila, preto jedného dňa prestala vyhadzovať staré veci a začala ich prerábať na nové kúsky. Zamerala sa na rifľové bundy zo secondhandov, ktorým vdychuje nový život maľbami. Prirodzene sa od upcyclingu oblečenia presunula aj k ďalším environmentálnym témam. „Z hlbšie poznaného stavu našej planéty mi bolo často ťažko. A stále je,“ vraví.  

Preto začala touto témou žiť naplno a verejne sa delí o svoje poznatky. Romana považuje udržateľný život za povinnosť. „Sme zodpovední za stav, v ktorom je tento svet,“ vysvetľuje. A keďže príroda je jej veľkou láskou, chce po sebe zanechať zdravé prostredie. Pri každej aktivite automaticky premýšľa o tom, aký dopad má jej konanie na okolie.

Toto sú jej tipy, ako môžete pomôcť našej planéte i vy:

1. Začnite sa zaujímať.

Konzum v spoločnosti z pohľadu Romany spôsobila dostupnosť všetkého v tisícich odtieňoch. „Najväčšia chyba je, že chceme všetko. Berieme lacné a nepozeráme sa na to z dlhodobého hľadiska.“ V tomto prípade odkazuje napríklad na scény nákupného ošiaľu počas Black Friday. „Je to hystéria kvôli veciam, ktoré sú väčšinou zbytočné.“  

Konvenčného nakupovania mali dosť. V Piešťanoch
otvorili bezobalový obchod a melú v ňom i múku

Žiť ekologickejšie a udržateľnejšie pre ňu znamená, že by ste nemali dovoliť, aby kedykoľvek množstvo prevážilo nad kvalitou. Keď si kupujete topánky na zimu, podľa Romany vám musia vydržať niekoľko rokov. Inak im skrátka povedzte nie. Všetky chyby, ktorých sa dopúšťate počas každodenného života, majú následky. Tie sa však dajú zmierniť, ak sa pohnete správnym smerom.  

Reklama
Romana prerába rifľové bundy na umelecké diela. Foto: archív RE

Začať treba vždy od seba. Podľa Romi Elischer ide o vieru vo vyššie dobro, ktoré treba žiť v praxi. A nikdy neviete, či sa práve váš pozitívny príklad nestane inšpiráciou pre niekoho ďalšieho. „Je to reťazová reakcia,“ vysvetľuje. Začnite teda tým, že budete vnímať všetky činnosti, ktoré počas bežného dňa robíte. A spochybňujte ich. Pýtajte sa, či škodia prostrediu, a ak áno, hľadajte riešenia.  

V korporátnej práci trpeli. Otvorili si vlastný bezobalový obchod

Začať by ste mali postupne, činnosť po činnosti. „Meniť všetko naraz je obrovská zmena. Dlhodobo asi nie je udržateľná a vplyvom tlaku sa rýchlo vzdáte,“ hovorí Romana. Predovšetkým sa začnite o svoje okolie zdravo zaujímať formou, ktorá vám najviac vyhovuje. Či už to bude čítaním kníh s príslušnou tematikou, sledovaním instagramových profilov či pozeraním filmov. Dôležité je, aby vám to nebolo jedno. 

2. Záujem premietnite do domácnosti.

Ekologickejší a udržateľnejší životný štýl preneste aj do svojej domácnosti. Kde a čím by ste mali začať? Odpadom. „Základ je nosiť ho domov čo najmenej,“ radí Romana. Do obchodov sa preto vyberte s vlastnou taškou, vreckami a nakupujte potraviny bez obalov. A nezabudnite, že zelenší život sa drží sloganu: menej je viac. Preto v chladničke nerobte zbytočné zásoby, inak riskujete, že sa vám potraviny pokazia a skončia v koši.  

V súvislosti s odpadom si v domácnostiach osvojte separovanie. „Väčšinu zmesového odpadu tvorí bioodpad, ktorý sa ešte dá zužitkovať,“ hovorí Romana. Podľa toho, kde žijete, si zvoľte druh kompostovania. Záhradné, komunitné, alebo vermikompostovanie s kalifornskými dážďovkami. Dnes sa už bioodpadu môžete zbavovať bez problémov aj v byte. Nehovoriac o tom, že mnohé kompostéry v interiéroch vyzerajú ako dizajnové kúsky.  

Online čapovaná drogéria priamo do bytu či domu?
Manželia zo Slowbaru s tým nemajú žiadny problém

Pri umývaní riadu by ste mali siahnuť po rastlinnej hubke lufa, ktorá sa dá skompostovať, prateľných vechťoch a čapovaných prostriedkoch na riad. „Dnes už si načapujete všetko. Zubnú pastu, telový krém, sprchový gél či čistiace prostriedky,“ vymenúva. Ďalšou alternatívou je tuhá kozmetika, ktorá sa predáva v ekologických obaloch alebo sa dá kúpiť bez nich. V takejto forme nájdete šampóny, kondicionéry i dezodoranty.  

Za pohodlné, ekologické, ekonomické a hygienické riešenie pre ženy, ktoré nechcú počas periódy hodiť za hlavu udržateľný život, považuje Romana menštruačné kalíšky. „Všetko, na čo sa doma pozriete, má dnes už lepšiu alternatívu,“ dodáva.  

3. Hľadajte správnu rovnováhu.

Romana už dva roky nenakupuje vo fast fashion reťazcoch. Ako hovorí, „prekáža mi neohľaduplnosť voči prostrediu, neetická výroba, podradná kvalita, množstvo vyprodukovaného oblečenia a celková povrchnosť.“ Ak teda chcete žiť ekologickejšie a udržateľnejšie, radšej nakupujte v secondhandoch, uprednostňujte udržateľné produkty a predovšetkým kvalitné oblečenie, ktoré vám vydrží dlhé roky. Podporiť tak môžete aj lokálnych slovenských výrobcov. 

Skôr ako sa rozhodnete vložiť si do nákupného košíka oblečenie alebo doplnky, položte si tú najzákladnejšiu otázku: Naozaj to potrebujete? Bez ohľadu na to, aké moderné alebo štýlové to je, potrebujete to? „Ak v sebe máte pocit, že chcete okrem uspokojovania vlastných potrieb chrániť prírodu, vyhrá odpoveď nie,“ myslí si Romana. Ak sa však rozhodujete, že si niečo z fast fashion reťazca kúpite, zvážte, či túto vec budete naozaj nosiť dlhodobo. 

Aj touto maľbou vyjadruje Romama svoj postoj k životnému prostrediu. Planéta B neexistuje. Foto: archív RE

Zvážiť môžete aj ďalšie kroky: obmedzte príjem mäsa a mliečnych výrobkov, prepravujte sa pešo alebo mestskou hromadnou dopravou, staré veci opravujte a upcyklujte. „Nebuďte demotivovaní, že to nedokážete. Dokonalosť sa preceňuje a nikto nedokáže robiť veci na 100 percent.“ 

Pokúste sa nájsť tú správnu rovnováhu. Ak väčšinou chodíte pešo alebo sa vozíte mestskou hromadnou dopravou, nemusíte si vyčítať, ak sa raz za čas vyberiete na výlet autom. Alebo ak štyri dni v týždni nejete mäso a tie ostatné tri áno, je to podľa Romany v poriadku. „Všetko si nastavte na takú úroveň, akú sami zvládnete. Aj malý krok sa počíta,“ dopĺňa.  

Odštartoval to projekt Deal With Nature

Romana začala verejne hovoriť o ekologickom a udržateľnom živote vďaka svojmu projektu Deal With Nature, ktorému sa začala venovať počas posledného semestra na vysokej škole, asi pred dva a pol rokmi. Raz večer na internáte nevedela zaspať, hlavu mala plnú myšlienok a nakoniec prišla tá, ktorá jej zmenila život. Keďže rada tvorila, prišiel nápad na upcycling. „Namiesto nových vecí som predsa mohla použiť to, čo už na svete je,“ spomína. Preto začala dávať druhú šancu rifľovým bundám zo secondhandov, alebo iným kúskom oblečenia, ktoré ľudia dlhodobo nenosia.  

Materiály z druhej ruky upcykluje a pretvára maľbami na želanie. Z nepotrebného kusu oblečenia sa stáva niečo, čo človek len tak nevyhodí. A svoj biznis tiež vedie udržateľne. Na pranie búnd používa ekologickú čapovanú drogériu, balí ich do recyklovateľných krabíc, faktúry posiela zákazníkom elektronicky a preferuje osobný odber. „Chcem, aby ma ľudia trošku poznali. Aby vedeli, že na druhom konci som ja, moje myšlienky, postoj k prírode,“ hovorí Romana.  

View this post on Instagram

☝️ Táto téma je dopodrobna spracovaná a uložená v highlights bublinke v profile ?@deal.with.nature_romi.elischer ? pod názvom KOMPOST DÁŽĎOVKY. ____________ ℹ️ ???Odpadové hospodárstvo je štvrtým najväčším zdrojom skleníkových plynov v EÚ a na samotných skládkach je najväčším zdrojom týchto plynov práve BIO odpad, ktorý sa tak často zanedbáva. ??? 40-60% komunálneho odpadu tvorí biologicky rozložiteľný odpad. Zbytočne. Toto je dôvod, prečo som sa rozhodla spracovať tému kompostovania a spomedzi všetkých možností som si vybrala práve to bytové s dážďovkami. Je dostupné každému, je fascinujúce a je šikovné a praktické. 🙂 Dážďovky z BIO odpadu vyprodukovaného v kuchyni vyrobia dážďovkový čaj a kompost. Oba tieto "produkty" sú veľmi výživné hnojivo pre rastliny, bylinky,… Je to nádherný kolobeh prírody, kde sa ničím neplytvá. ____________ V téme som rozobrala ❓čo je vermikompostér, ❓ako začať s kompostovaním, ❓kam ho v byte umiestniť, ❓čo dávať a nedávať dážďovkovým pomocníčkom, ❓čo vyprodukujú, ❓aké komplikácie môžu nastať, ❓kde sa kompostér dá kúpiť ❓ a tiež som dala dokopy 10 otázok a odpovedí na piatich spokojných chovateľov týchto domácich miláčikov. 🙂 Ak sa vám téma pozdáva, neváhajte si preklikať uložené stories v highlights. Ak sa chcete niečo spýtať, neváhajte mi kľudne napísať. Ak budem vedieť, rada poradím. 🙂 Smelo do toho!!! Kompostujme, veď môžeme. ??‍♀️? ____________ #EKOtipySTREDY? je formát, v ktorom si (spolu s vami) každý druhý týždeň určím tému týkajúcu sa udržateľnejšieho života. Tú potom na stories rozmením na drobné a snažím sa vám priniesť užitočné informácie, poznatky a tipy. Jedna kvapka more nerobí, ale milión, to už je o inom. 🙂 Preto sa každý krok k uvedomelému životu ráta. Aj ten najmenší. 😉

Reklama

A post shared by ? Kúsky, ktoré dávajú zmysel (@deal.with.nature_romi.elischer) on

Preto s nimi intenzívne komunikuje počas celej tvorby a sama sa o nich snaží zistiť čo najviac. Práve detaily jej pomáhajú spracovať každú maľbu o čosi osobnejšie. „Ak mi to zdravé ruky a myseľ dovolia, chcela by som projekt zveľaďovať aj naďalej,“ dodáva Romana

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk