Od februára vládne na svetových akciových trhoch kríza a neistota ohľadom ďalšieho vývoja. Takéto prostredie je z historického hľadiska živnou pôdou na presun časti investícií na komoditné trhy, špeciálne do drahých kovov. Ktorý z dvoch drahých kovov je však do budúcnosti potenciálne výnosnejší? Zlato alebo striebro?
Obľúbený žltý kov od začiatku roka narástol už približne o 25 %. Striebro sa za rovnaký čas zhodnotilo o vyše 36 %. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, myslím si, že v najbližších mesiacoch a rokoch má striebro oproti zlatu potenciál vyššej ziskovosti.
Zlato na maximách neznamená ideálnu investíciu.
Buďte pri ňom opatrní, radí odborník
Zlato je a vždy bude cenným uchovávateľom hodnoty, kam sa uchyľujú mnohí investori v čase turbulentných akciových časov. To isté sa však dá povedať aj o striebre. V tomto čase považujem striebro za veľmi zaujímavú investičnú príležitosť, a to aj napriek už začatému rastu jeho ceny. Prečo si myslím, že momentálne je vhodné nakupovať striebro?
- drahý kov – najočividnejší dôvod je ten, že striebro je jeden z drahých kovov, ktoré sú klasickým bezpečným prístavom, kam svoje peniaze vkladajú investori pri obavách o budúcom vývoji akciových trhov (čo sa momentálne deje),
- širšie priemyselné využitie – približne 12 % svetovej ponuky zlata ide na priemyselné využitie. Pri striebre je to približne 56 %. Striebro má veľmi široké využitie „v reálnej ekonomike“ – od elektroniky a medicínskych prístrojov cez batérie až po solárne panely,
- gold to silver ratio – je pomer medzi cenou zlata a striebra, ktorý sa dlhodobo investormi a ekonómami sleduje (v grafe nižšie) – toto je podľa môjho názoru momentálne najsilnejší argument pre kúpu striebra. V súčasnosti je totiž zlato 71-krát drahšie ako striebro. Tento pomer sa v posledných 50 rokoch nachádzal priemerne na 55-násobku, čo nám hovorí, že striebro je stále voči zlatu podhodnotené.
Dlhodobý vývoj pomeru ceny unce zlata a unce striebra
Radšej krátkodobo
Neodporúčam dlhodobo investovať do striebra, pretože v dlhom období svojimi výnosmi pokrýva len infláciu. Dlhodobo sa výnosmi veľmi približuje zlatu (o dlhodobom investičnom potenciáli zlata hovorí tento článok).
Namiesto umenia sa oplatí zbierať značkové kabelky.
Niektoré sa predávajú za státisíce dolárov
Takáto investícia, možno by sa tento obchod dal nazvať „krátkodobejšou až strednodobejšou špekuláciou“, by svoje ovocie mohla priniesť do jedného až troch rokov. Je to teda aj určitá forma ochrany voči situácii, na ktorú mnohí čakajú – voči druhej vlne poklesov akciových trhov pre súčasnú koronakríza. Vývoj ceny striebra vyzerá nasledovne:
Graf dlhodobého vývoja ceny striebra
Z grafu je možné vidieť aj to, že aktuálna cena zaostáva za svojím historickým maximom o 50 %. Alebo inak povedané, ak by striebro malo narásť na svoje doterajšie maximum, investor konajúci dnes by si odniesol 100 % zisk. Zlato sa nedávno nad svoje historické maximá už dostalo:
Graf dlhodobého vývoja ceny zlata
Koľko doň investovať a ako ho nakúpiť
Ak chce človek investovať rozumne a ziskovo, mal by investovať dlhodobo. Pre toho, kto investuje dlhodobo, by sa hlavné portfólio malo skladať z akcií a dlhopisov, a preto by takáto investícia do striebra mala byť len alternatívnou, teda alokovať do nej maximálne 10 %, nanajvýš 15 %. Človek by tak neľutoval neželaný vývoj takejto investície.
Ideálny spôsob nakúpiť striebro je pomocou ETF fondu. Výhodami sú nižšie poplatky, okamžitá možnosť investíciu predať a výhoda nedanenia po roku. Priame nákupy fyzického kovu sú často sprevádzané skrytými vyššími nákupnými cenami oproti spotovej cene na trhu.
Prajem vám veľa rozumných investičných rozhodnutí.
Autor Martin Babocký sa na finančných trhoch pohybuje 9 rokov. Vyštudoval Ekonomickú univerzitu, investuje predovšetkým do akcií a dlhopisov a venuje sa správe klientských investícií. Od roku 2017 vedie investičný YouTube kanál.