11. júla 2020

Popri akciách, dlhopisoch či nehnuteľnostiach nie sú značkové kabelky očividnou voľbou na diverzifikovanie investičného portfólia. No rozhodne sa na ne oplatí pozrieť zblízka.

Najnovšie už značkové kabelky prekonávajú svojím investičným potenciálom aj vzácne whisky, veterány či umelecké predmety.

Hodnota niektorých kabeliek, napríklad značiek Hermès, Chanel či Louis Vuitton, narástla za posledné desaťročie v priemere o 83 percent.

Najdrahšie kúsky

Na porovnanie: hodnota mincí narástla o 21 percent, prvých vydaní kníh o 42 percent a hodiniek, ktoré doposiaľ kraľovali módnym investíciám, o 72 percent. Poukazuje na to správa Art Market Research.

Podľa tejto správy sa na aukciách v roku 2019 predalo 3 500 značkových kabeliek, ktoré sa dovedna vydražili za 32,9 milióna amerických dolárov.

Reklama

Umenie vs. korona: Zberatelia sú tu aj v ťažkých časoch,
umenie sa preklápa do online priestoru

Po ktorých kabelkách sa len tak „zaprášilo“? Najviac išli na dračku ikonické kabelky Himalaya Birkin z krokodílej kože značky Hermès, ktoré sú dlhodobo považované za najvzácnejšie zberateľské kúsky medzi značkovými kabelkami.

Najväčší rekord padol v roku 2016, keď sa na jednej z aukcií predala Birkin kabelka ozdobená bielym zlatom a diamantami za 372 600 amerických dolárov.

Prečo sa oplatí investovať

V skutočnosti boli všetky kabelky, ktoré dosiaľ na aukciách zaznamenali cenové rekordy, Birkin kabelky z krokodílej kože od značky Hermès. Za poslednú dekádu narástla hodnota tejto kabelky o 93 percent.

No to nie je nič v porovnaní s ďalšou jedinečnou kabelkou Kelly, taktiež od Hermès, ktorá získala pomenovanie po herečke Grace Kelly. Jej hodnota sa za ostatných 10 rokov zvýšila o 129 percent.

Nehovoriac o klasickej „flap bag“ kabelke na retiazke od Chanelu, ktorej hodnota za rovnaké obdobie narástla o 132 percent.

Whisky, veterány, hodinky aj umenie.
Pozrite sa, ktoré alternatívne investície vám v dlhodobom horizonte zarobia najviac

A aj keď ľudia investujú z rôznych dôvodov, tí, ktorí nakupujú značkové kabelky, zvyčajne očakávajú rýchlu návratnosť investície.

Platí, že čím je náročnejšie kabelku zohnať – či už pre to, že je súčasťou limitovanej edície, alebo je jednoducho drahšia ako kabelky s iným vzorom – tým je po nej na trhu väčší dopyt.

Napríklad Hermès produkuje iba limitovaný počet kabeliek, na ktoré sa čaká celé roky (spomínate si na epizódu seriálu Sex v meste?). Preto sú zberatelia ochotní zaplatiť dvoj- až trojnásobok ich trhovej ceny v momente, ako ich reselleri posunú na trh.

Miliónové kolekcie

Prirodzene, je aj veľká skupina ľudí, ktorí nedajú na svoje kabelky dopustiť a namiesto toho, aby ich predali, si ich nechajú, vďaka čomu sa ľahko vyšplhá hodnota ich kolekcií k miliónom dolárov.

V umení nehľadajte len krásu.
5 tipov od historičky umenia, ako na zberateľstvo

Jednoducho povedané, zberateľom značkových kabeliek je trh naklonený a zrejme to tak zostane aj do budúcnosti. Dokonca aj počas koronavírusu sa na licitácii známeho aukčného domu Christie’s podarilo vydražiť kabelky v celkovej hodnote 1,67 milióna dolárov.

Túto sumu potiahla nahor, ako inak, krokodília Himalaya Birkin od Hermès, ktorá sa predala za dvojnásobok pôvodne odhadovanej ceny, a to za 156-tisíc amerických dolárov.

Prispievateľka Lela London píše pre Forbes o móde.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?