16. októbra 2018

Možno ste už premýšľali o tom, že by ste začali investovať do umenia, a možno ste si už vlastnú zbierku založili. Bez ohľadu na to, či kupujete umenie ako investíciu, alebo len tak „pre radosť“, či investujete pár stovák, alebo desaťtisíce eur, Nina Gažovičová, historička umenia, licitátorka významnej slovenskej aukčnej spoločnosti SOGA, vám môže poradiť, ako na to. Základom je zbaviť sa predsudkov, uvoľniť sa a hľadať to, čo vám prináša radosť.

Pre mnohých je svet umenia mätúci. Ako rozoznať kvalitu od braku, je lepšie staviť na „klasiku“, staré diela overených autorov, alebo sa trochu odviazať a investovať do súčasných tvorcov? A ako zbytočne nepreplatiť umelecké diela? Verte, že chýb či zlých investícií sa na 100 percent nedokáže vyvarovať žiadny, ani profesionálny a erudovaný zberateľ.

Aukcia diel zo zbierky Davida Rockefellera lámala miliónové rekordy

Zberateľstvo nie je totiž len tvrdý biznis, ale aj vysoko emocionálna, často iracionálna záležitosť. Prípadné neúspechy by vás ale určite nemali odradiť od podpory umenia a neustálom vzdelávaní sa v tejto oblasti. Len tak môžete svoj vkus kultivovať a naučiť sa objavovať krásu a hodnotu aj tam, kde ju iní nevidia.

Peter Bartoš: Náš čas – postkonceptuálny dokument.
Peter Bartoš: Náš čas – postkonceptuálny dokument. Foto: archív SOGA

Nina Gažovičová sa venuje súčasnému umeniu, teórii a dejinám trhu s umením na Slovensku a v roku 2013 obhájila dizertačnú prácu Trh s umením na Slovensku (podmienky jeho vzniku a podoby fungovania po roku 1989). Ako licitátorka realizovala viac ako stovku komerčných aukcií, ako aj množstvo benefičných dražieb pre rôzne charitatívne organizácie.

Reklama

Okrem ďalších aktivít kurátorsky pripravila aj množstvo výstav a edičných titulov súčasných slovenských autorov, ako Erik Binder, Peter Bartoš, Laco Teren, Marko Blažo či Július Koller.

Nahá Da Vinciho Mona Lisa, objavená vo Francúzsku, otriasa umeleckým svetom

Pre Forbes spísala týchto päť zberateľských tipov. Všetky priložené ilustračné diela sú osobné tipy Niny Gažovičovej.

1. Nechajte sa umením inšpirovať, hľadajte v ňom radosť, potešenie. Vypnite svoje zaužívané mechanizmy, zbavte sa predsudkov, potlačte ego. Vstupujete na cudziu pôdu. Naučte sa rešpektovať názor iných, aj keď sa s ním nestotožňujete. Pracovníci v inštitúciách, veľkých múzeách a galériách, presne vedia, čo robia – čo, ako a prečo vystavujú. Nič v tomto systéme nie je náhoda.

Stano Filko: Modrý objekt II.
Stano Filko: Modrý objekt II. Foto: archív SOGA

2. Dôverujte svojej intuícii, ale nepreceňujte sa. V umení veci fungujú inak, ako by ste predpokladali. Finančná a umelecká hodnota nie sú vždy v priamej úmere. A je veľký omyl hľadať v umení len krásu. Táto kategória už nie je pre 21. storočie zaujímavá.

3. Buďte opatrní, no napriek prvým nezdarom to nevzdávajte. Učíme sa na vlastných chybách. Niekoľko začiatočníckych „prešľapov“ – predražených či falošných diel – by vás nemalo odradiť od podpory umenia a umelcov.

Július Koller: Invázia (Antiobraz). Foto: archív SOGA

4. Impresionizmus je umením doby okolo roku 1860, píše sa rok 2018. Odvtedy ubehlo viac ako 150 rokov. Nebuďte skostnatený a otvorte sa novým výzvam. Máte predsa najnovší mobil, aplikáciu, aktualizáciu… Prekonajte sa a skúste sa na veci pozerať inak. Naša doba má iné umenie, ktoré rieši iné problémy a témy.

Peter Bartoš: Duchovná záchrana Bratislavy.
Peter Bartoš: Duchovná záchrana Bratislavy. Foto: archív SOGA

5. Snažte sa umeniu porozumieť. Trénujte si oko aj myseľ. Pozor, je to zdĺhavý proces. Veď ani maratón nejdete behať po prvom týždni príprav. Držím palce!

O tom, čo si Nina Gažovičová myslí o vkuse slovenských zberateľov, si môžete prečítať v aktuálnom októbrovom vydaní magazínu Forbes.

Hlavné foto: Nina Gažovičová. Zdroj: Marek Velček pre Forbes.