7. októbra 2019

Popri tradičných spôsoboch uchovania či zveľadenia hodnoty majetku začína už aj na Slovensku do povedomia prenikať pojem alternatívne investície. Či už sa rozhodnú klienti privátnych bánk investovať do alternatívnych investičných fondov alebo priamo do diamantov, whisky, veteránov a umenia, ich výnosnosť môže byť impozantná.

Záujem o alternatívne investície rastie celosvetovo a tieto trendy sa odrážajú už aj na Slovensku. Výnosy z niektorých investícií sa v dlhodobom horizonte môžu pohybovať aj v dvoj- či dokonca trojciferných číslach.

Zaujímajú vás investície? Tu je zoznam piatich kníh, ktoré vám poradia ako na to

Ako pre Forbes povedal Roman Hajduk, šéf privátneho bankovníctva UniCredit Bank, najpopulárnejšie je umenie, konkrétne obrazy. „Väčšina zo zberateľov spomedzi našich klientov má záujem nielen o starších autorov, ale aj o diela aktuálnych žijúcich a tvoriacich umelcov,“ povedal.

„Okrem whisky a veteránov sa nadštandardné výnosy dali dlhodobo dosiahnuť aj v oblasti zberateľských mincí a vína. Horšie sú na tom napríklad zberatelia starožitného nábytku, kde došlo k poklesu cien.“

Reklama

Niektorí klienti už ale samozrejme majú aj globálnejšie zbierky a v zberateľstve sa celkom slušne orientujú, či už sami, alebo s pomocou usmernenia priateľov z oblasti umenia, najmä galeristov.

V auguste 2018 sa na aukcii RM Sotheby’s predalo toto Ferrari 250 GTO by Scaglietti z roku 1962 za 48,4 milióna dolárov. Foto: RM Sotheby’s

Ako dodáva Hajduk, alternatívne investície má dnes už drvivá väčšina klientov banky. „Najčastejšie sú to mince. Čo sa týka umenia, odhadujem, že 10, možno 20 percent klientov má vzťah k umeniu a faktom je, že časť z tejto skupiny sa už venuje aj aktívnemu zberateľstvu. A treba povedať, že počty fanúšikov sa neustále zvyšujú. My klientom veľmi radi poradíme, ako investovať, kde nájsť nových autorov, alebo kam zájsť na výstavu,“ dodal Hajduk.

Investovanie podľa Jennifer Lopez. Popová diva si zaradila do portfólia finančné technológie aj e-šport

Banka už niekoľko rokov rozvíja aktivity v oblasti podpory umenia a zberateľstva, v rámci aktuálnej výstavy predstavila diela Rudolfa Sikoru, v minulosti to boli výstavy autorov ako Ivan Pavle, Juraj Čutek či Peter Polgár. Aktuálne stojí za výstavou českého autora Aleša Krejču s názvom Chimaera Monstrosa v bratislavskej Savoy Gallery.

Čo vynáša najviac?

Otázka zberateľstva je často vecou emócií, nie chladného finančného kalkulu. Treba však povedať, že dôvodom pre alternatívne investície je aj ich možná finančná atraktivita.

Z dlhodobého hľadiska sú z pohľadu výnosnosti alternatívnych investícií na popredných priečkach najmä whisky a veterány, pri ktorých ceny za ostatných 10 rokov rástli o stovky percent. „Nadštandardné výnosy sa dali dlhodobo dosiahnuť aj v oblasti zberateľských mincí a vína. Horšie sú na tom napríklad zberatelia starožitného nábytku, kde došlo k poklesu cien,“ upozorňuje tlačová správa UniCredit Bank.

Ručne maľovaná fľaša whisky The Macallan 1926 sa vlani v aukčnej spoločnosti Christie’s v Londýne predala za 1,5 milióna dolárov. Foto: Christie’s

Vlani sa v oblasti alternatívnych investícií udiali aj niektoré rekordné predaje. Podľa údajov spoločnosti Knight Frank sa napríklad fľaša whisky The Macallan 1926, ručne maľovaná umelcom Michaelom Dillonom, vlani v aukčnej spoločnosti Christie’s v Londýne predala za 1,5 milióna dolárov.

Ďalším rekordným aukčným výsledkom bol predaj automobilu Ferrari 250 GTO by Scaglietti z roku 1962 na aukcii RM Sotheby’s v auguste 2018 za 48,4 milióna dolárov.

Rebríček výnosnosti alternatívnych investícií ku koncu roka 2018

PoradieAktívum1 rok10 rokov
1.Whisky40,00%582,00%
2.Mince12,00%193,00%
3. – 4.Víno9,00%147,00%
3. – 4.Umenie9,00%182,00%
5.Hodinky5,00%73,00%
6.Veterány2,00%258,00%
7.Starožitný nábytok1,00%-32,00%
8.Diamanty0,00%122,00%
9.Známky0,00%189,00%
10.Šperky-5,00%112,00%
CelkovoZberateľské aktíva9,00%161,00%
(výnosnosť v %, zdroj: Knight Frank Luxury Investment Index)

Čo ľudí zvyčajne vedie k alternatívnym investíciám? Ako vysvetľuje Hajduk, prozaickým dôvodom môže byť aj to, že sa na tom dá zarobiť. „K ďalším a nie menej významným dôvodom patrí diverzifikácia aktív, ako aj zberateľská vášeň a istý status, ktorý zberateľstvo so sebou prináša. To všetko odráža životný štýl ľudí, je pre nich zdrojom inšpirácie ale aj spôsobom, ako sa odlíšiť,“ vysvetlil.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk