4. augusta 2020

O zlate sa v posledných mesiacoch hovorí čoraz častejšie. Je za tým jeho rastúca cena a renomé, že ochráni majetok pred znehodnotením. Ako sa na zlato ako investičný nástroj pozerá Radoslav Kasík z investičnej spoločnosti Finax? Tu je jeho pohľad na niektoré mýty sprevádzajúce investície do tohto nástroja a na to, koľko – ak vôbec – by ho investori mali držať.

Cena zlata na svetových burzách pokorila v júli deväť rokov staré rekordy. Za dva roky dokázal drahý kov zvýšiť svoju cenu o dve tretiny a aktuálne atakuje magickú hranicu 2 000 dolárov za trójsku uncu. Napriek tomu obstaranie zlata môže byť kúpou mačky vo vreci a ako iné investície, aj ono si vyžaduje opatrnosť a obozretnosť.

Podhubie pre „zlatých býkov“ je momentálne priam dokonalé. Cenu zlata tlačia vyššie prebiehajúca bezprecedentná pandémia koronavírusu pretavujúca sa do prudkej recesie globálneho hospodárstva, bezbrehé stimuly dodávané vládami a centrálnymi bankami a geopolitické napätie.

Investovanie podľa Jennifer Lopez.
Popová diva si zaradila do portfólia finančné technológie aj e-šport

Záujem o bezpečné aktíva v tomto prostredí nadmernej likvidity a ekonomickej stagnácie prirodzene stúpa. Svetové dlhopisy podobne prekonali nové rekordy, čím ich výnos padol hlbšie do záporných teritórií. Práve negatívne úročenie vládnych dlhopisov nahráva zlatu. Navyše, početní ekonómovia a analytici špekulujú, že prijaté opatrenia vlád proti dramatickej kontrakcii ekonomík tentokrát povedú k inflácii.

Reklama

So zlatom však treba byť opatrný, najmä pri súčasných cenách. Zlato nebýva vždy víťazným žrebom v lotérii, historicky nepatrí medzi najlepšie investície, nie je ani bezrizikovou a často ani lacnou investíciou.

Zlato neprinesie úrok a jeho cena výrazne kolíše

Samotná podstata zlata z neho nerobí atraktívne aktívum. Nevytvára žiadnu pridanú hodnotu, negeneruje žiadny cash flow a jeho hodnota vyslovene závisí od dopytu a ponuky. Kúpa zlata vám neprinesie žiadny úrok, nájomné ani dividendu.

Ceny bytov opäť rástli.
Najväčší skok zaznamenali dvojizbové byty v Prešove

Cena zlata v ťažkých ekonomických časoch a pri poklesoch iných aktív spravidla rastie. No len čo sa situácia upokojí, zlato rýchlo stráca lesk. V minulosti sme sa o tom mohli mnohokrát presvedčiť.

Jeho ceny zároveň podliehajú pomerne vysokej volatilite (kolísavosti), ktorá slúži práve na vyjadrenie rizika konkrétneho aktíva. Volatilita nezaostáva veľmi za samotnými akciami. Kolísavosť ročných výnosov svetových akcií sa v uplynulých 30 rokoch pohybovala na hodnote vyše 17 percent, kým zlata nad 15 percent.

Historicky zažilo zlato aj dlhé dekády, počas ktorých jeho cena nerástla. Napríklad v rokoch 1980 až 2000 stratila viac ako 50 percent a trvalo dlhých 25 rokov, kým sa zlato vrátilo na pôvodné vrcholy.

Podobný trhový sentiment, aký zažívame dnes, sme nie tak dávno videli v rokoch 2007 až 2013. Finančná kríza nasledovaná európskou dlhovou krízou viedla vládne garnitúry a strážcov menovej politiky k obrovským stimulom, ktoré mali vyústiť do obrovskej inflácie. Svet neskolaboval, menová únia sa nerozpadla a situácia sa upokojila. Cena zlata v nasledujúcich rokoch skolabovala o 60 percent.

Prepad ziskov, veľká opatrnosť:
6 bankových zistení po prvej vlne pandémie

Preto nemôžeme vylúčiť pokles ceny drahého kovu po prekonaní pandémie COVID-19 a upokojení vzťahov medzi USA a Čínou. História ukazuje, že pri umiestňovaní vlastných úspor sa vždy viac oplatí byť opatrným optimistom ako skeptickým pesimistom.

Zlato nepôsobí ako obrana proti inflácii

Ekonomická kontrakcia zvyčajne pôsobí deflačne, teda znižuje ceny tovarov. Pandémia obzvlášť. Svedkami inflácie sme neboli ani počas rokov ekonomického rastu v ostatnej dekáde. Akútnejším problémom uplynulých rokov bola deflácia.

Pokiaľ by boli očakávania a hrozby vyššej inflácie v blízkej budúcnosti finančných trhov reálne, investori by ich premietli do vyšších požadovaných výnosov na dlhodobých dlhopisoch. To sa nedeje.

V neposlednom rade v histórii neexistuje významnejšia korelácia medzi cenami zlata a rastom cenovej hladiny. Západný svet poznačila výraznejšia inflácia v 70. a začiatkom 80. rokov. Zlato sprvoti z tohto vývoja profitovalo. V nasledujúcich rokoch však stratilo viac ako polovicu hodnoty. A ako som už spomenul, trvalo štvrťstoročie, kým sa vrátilo na úrovne zo začiatku 80. rokov. Inflácia v USA za toto obdobie vzrástla o 150 percent, no cena zlata sa nezmenila.

Zlato verzus akcie

Historický rast ceny zlata sa pohybuje nad 4 percentami ročne, kým zhodnotenie akcií vrátane vyplatených dividend presahuje 9 percent ročne. Ide len o logické vyústenie reality. Firmy tvoria pridanú hodnotu, predávajú služby a produkty, po ktorých je dopyt, tvoria zisk a generujú cash flow pre akcionárov.

Akcie, teda cenné papiere vyjadrujúce podiel majiteľa na vlastníctve konkrétnej spoločnosti, predstavujú rovnako fyzické aktíva. Pred infláciou vás v histórii ochránili lepšie ako komodity.

Zlato v portfóliu plní jednu nepopierateľnú funkciu: znižuje jeho volatilitu. Korelácia zlata s inými aktívami je nízka, to znamená, že jeho cena sa nevyvíja identicky ako ceny iných aktív. Rozumná váha zlata v investičnom portfóliu dokáže zmierniť výkyvy jeho hodnoty.

Pokiaľ však plánujete zaradiť do vášho investičného portfólia zlato, dajte si pozor, ako ho obstaráte. Mnohí retailoví predajcovia zlata pôsobiaci na slovenskom trhu často vedia do predajnej ceny vyjadrenej v eurách za kilogram a do rôznych poplatkov schovať maržu presahujúcu 20 percent, čo vašu investíciu dosť predraží a oddiali vám dosiahnutie zisku na drahom kove.

Snažte sa eliminovať počet medzičlánkov v nákupnom reťazci a kupujte čo najväčší objem. Ideálne aspoň jeden kilogram. Odporúčam podiel zlata v portfóliu okolo 10 percent, a to znamená, že jeho kúpa sa skutočne vyplatí až bonitným klientom, keďže kilo zlata dnes stojí okolo 55-tisíc eur.

Reklama

Postaviť gro portfólia na zlate nie je o nič menej rizikové, ako investovať väčšinu majetku do akcií. Dlhodobo je však takáto investícia menej výnosná. Zlato je aj v súčasnosti opradené mnohými mýtmi. Preverujte si preto fakty a buďte pri jeho nákupe obozretní.

Autor Radoslav Kasík je Chief Investment Officer vo Finax, o.c.p.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?