14. júla 2020

Ako často sa zamýšľate nad tým, čo si o vás myslia vaši kolegovia? Chceli by ste, aby vás považovali za spoľahlivých a efektívnych? Prečítajte si päť tipov, ako to dosiahnuť a pritom si zlepšiť vzťahy v práci.

Na začiatok vám pomôže, keď sa pozriete na nasledujúcich päť výrokov a poviete si, či sú vo vašom prípade pravdivé, alebo nie.

1. Vzťahom v práci venujem primeraný čas a dostatočnú pozornosť.

2. Počúvam, čo mi kolegovia hovoria, s otvorenou mysľou.

3. Na názory mojich kolegov reagujem úctivo, empaticky a s rešpektom.

4. Neprekáža mi vyjsť zo svojej komfortnej zóny, a keď je to potrebné, prejaviť pokoru.

5. Dokážem nechať niektoré veci plávať, viem sa s kolegami zabaviť.

Dostatok času na kolegov

Nie je ľahké udržiavať dobré vzťahy v práci. Ak majú prekvitať, potrebujú, aby ste sa o ne pravidelne starali – rovnako ako kvety potrebujú pravidelne poliať či pohnojiť.

Práca je často tak náročná, že vám po vykonaní nevyhnutných úloh už nezostane čas zaujímať sa o svojich kolegov. Podľa štúdií sa až 40 percent zamestnancov cíti v práci osamelých.

Pritom ďalšie štúdie ukazujú, že keď majú zamestnanci pocit, že pracujú v zdravom prostredí, nielenže sú spokojnejší, ale aj produktívnejší. No a prirodzene sú šťastnejší tí zamestnanci, ktorí sa necítia vylúčení z kolektívu.

Podľa ďalšej štúdie inštitútu BetterUp, ktorý oslovil 1 800 zamestnancov v Spojených štátoch amerických, si zamestnanci, ktorí sa cítia ako súčasť kolektívu, berú až o 75 percent menej voľna v práci z dôvodu choroby.

A čo tí, ktorí sa tak necítia? Na 10-tisíc zamestnancov sa ich počet neodpracovaných hodín rovná strate 2,5 milióna dolárov v produktivite.

Nová práca po päťdesiatke?
Nebojte sa začať odznova, tu je 5 tipov ako na to

Je dobré pozrieť sa na svoje vzťahy v práci optikou bankového konta. Porovnajte si svoje citové vklady s výbermi. Dostávate od svojich kolegov viac, ako im dávate? Podobne ako skutočné bankové kontá, aj toto potrebuje pravidelné vklady – ibaže v podobe času, pozornosti, podpory a porozumenia.

Ak chceme, aby naše vzťahy vydržali kritiku, tlak, náročné termíny, stres, neporozumenie, nezhody či rôzne emočné vypätie, ktoré v práci prirodzene vzniká, musíme ich živiť. Potrebujeme sa úprimne medzi sebou rozprávať, snažiť sa porozumieť jeden druhému, a keď je to potrebné, odpustiť si.

Namiesto toho, aby ste zanovito čakali, kým k vám príde váš kolega, urobte prvý krok. Ak pracujete na diaľku, pridajte do svojej správy aspoň smajlíka. Spojte sa s kolegom, ktorý je v práci nový alebo ho až tak dobre nepoznáte, napríklad cez Zoom.

Zaujímajte sa o to, aké majú kariérne ciele a čo dokážu. Pomôže vám to vybudovať si lepšiu sieť kontaktov.

Máte otvorenú myseľ?

Najčastejšie sa dostaneme do sporu s kolegami, keď nie sme ochotní pozrieť sa na nejaký problém z ich perspektívy. Keď odmietame iný uhol pohľadu, svoje pocity komunikujeme druhým ako fakty a nadobúdame presvedčenie, že iba my máme pravdu a oni sa mýlia.

Nezriedka si potom presadzujeme svoj názor či už ukazovaním prstom, kritikou, alebo rozkazmi. Nečudo, že kolegovia sú potom defenzívni, neštítia sa nás viac kritizovať, sú viac odťažití alebo dokonca nami pohŕdajú – znak toho, že sa nám naše vzťahy v práci rozpadajú pred očami.

Tomuto scenáru sa dá vyhnúť, keď si budete dávať pozor na to, ako s kolegami komunikujete. Stáva sa vám, že skáčete kolegom do reči, pretože chcete, aby sa vaša konverzácia už skončila? Snažíte sa tak horlivo presadiť váš nápad, že nevnímate žiadne z ich postrehov? Alebo počas rozhovoru s kolegami odvraciate zrak späť k obrazovke počítača a snažíte sa dokončiť rozpísaný e-mail?

Ako úspešne zvládnuť prechod na home office?
Microsoft odporúča tento postup

Namiesto toho, aby ste prehliadali, čo vaši kolegovia hovoria, skúste ich aktívne počúvať. Nepremýšľajte počas ich prejavu nad ďalším argumentom, ktorým sa ich budete snažiť presvedčiť o svojej pravde. Nedávajte im nevyžiadané rady a rozhodne im neskáčte do reči, aby ste sa opäť vrátili k tomu, čo ste už raz povedali.

Pokúste sa skutočne vnímať, čo hovoria a pozrieť sa na vec z ich pohľadu. Pozerajte sa im priamo do očí, nakloňte sa smerom k nim a občas pokývajte hlavou. Povedzte svoj názor až vtedy, keď vás na to vyzvú.

Ak ste zručný v komunikácii, dokážete na chvíľu nechať váš názor bokom a namiesto toho sa rozprávať o myšlienkach vášho kolegu. A to aj vtedy, keď sú v priamom rozpore s tým, čo si myslíte vy.

Keď budete komunikovať týmto spôsobom, zistíte, že si s kolegami chcete navzájom pomôcť pri dosahovaní spoločných cieľov, a to sa dá aj bez zbytočnej kritiky, odsudzovania či konfliktov.

Beriete do úvahy pocity vašich kolegov?

Ak aj máme v práci nejaký problém s kolegami, je dobré uvedomiť si, že naša pravda sa zrejme líši od ich pravdy. Neznamená to, že jedna z nich je správna.

Predstavte si to na príklade zamilovaného páru, ktorý ide spolu prvýkrát letecky na dovolenku: jeden z dvojice si môže vychutnávať hudbu cez slúchadlá a teší sa na vzlietnutie, kým druhý zatína päste zo strachu, že lietadlo spadne. Napriek tomu, že prežívajú tú istú udalosť, každý ju vníma odlišne.

Ako spoznať, že práca z domu prerastá zamestnancom cez hlavu?
Tu sú 3 varovné signály

Presne tak fungujú aj vzťahy v práci. Práve preto je dôležité, aby ste tvrdohlavo nenástojčili iba na svojej pravde a skúsili sa občas pozrieť na veci aj z perspektívy vašich kolegov. Nemusíte s nimi súhlasiť, ale už len keď sa pokúsite vžiť do ich situácie, budete mať pre nich omnoho viac porozumenia.

Môže vám to pomôcť pozrieť sa na veci s nadhľadom, vidieť ich v úplne inom kontexte. Zároveň vám takéto cvičenie pomôže pozrieť sa na seba očami svojich kolegov a uvedomiť si, ako vás vnímajú. Vo výsledku prehlbujete vašu schopnosť spojiť sa s kolegami, čím upevňujete vaše vzťahy v práci.

Dokážete vyjsť z komfortnej zóny?

Podľa štúdie z Harvardu záleží naše šťastie nie na tom, koľko zarábame, ale aké vzťahy si pestujeme. Nie je to pritom o počte vzťahov, ale o ich hĺbke.

Nepochybne je budovanie vzťahov pre mnohých desivé, keďže si vyžaduje, aby sme sa druhým ľuďom otvorili, ukázali svoju zraniteľnosť a s pokorou a v neistote čakali, ako zareagujú.

Niekomu sa preto môže zo strachu z odmietnutia zdať jednoduchšie nové vzťahy radšej nebudovať. No ak chcete mať zdravé vzťahy v práci a byť šťastní, rozhodne to stojí za pokus.

Ako počas dňa stihnúť viac?
Odborník odporúča tri techniky pre lepší time manažment 

Keď sa rozprávate s kolegom o svojich pocitoch, používajte častejšie slovo „ja“ než „ty“. Napríklad: „Najprv som si nebol istý, ako budeme spolu vychádzať, ale teraz si už uvedomujem, koľko som sa toho od teba naučil.“ Alebo: „Naozaj sa mi páčilo spolupracovať s tebou na tomto projekte, napriek tomu, že sme si čo-to preskákali.“

Nemá zmysel kolegom klamať, takéto vzťahy sa rútia rýchlejšie ako domček z karát. Buďte radšej úprimní a úctiví a uvidíte, že sa to vo výsledku oplatí.

Dokážete si užiť trocha zábavy?

Aj keď si v práci budujeme profesionálne vzťahy, neznamená to, že si nemôžeme aj vyhodiť z kopýtka. Môžete sa trocha v práci zabaviť aj bez toho, aby vám to celkom narušilo pracovnú morálku. Verte, že vám to pomôže uľaviť od stresu a tlaku, ktoré zvyčajne vzťahy v práci dusia.

Aj štúdie ukazujú, že ľudia sú v práci šťastnejší, keď si nájdu spolu čas aj na zábavu. Naopak, zamestnanci, ktorí sú až príliš zaseknutí v rutine, si začnú spájať nudu, ktorú v práci zažívajú, s ľuďmi, spolu s ktorými pracujú.

Na to, aby si znova vytvorili s kolegami dobré vzťahy, je potrebné prežiť spolu v práci nejaké dobrodružstvá, spoločne sa snažiť o dosiahnutie nových cieľov a celkovo sa vymaniť z rutiny.

Niekedy pomôže aj taká drobnosť, ako vtip cez obedňajšiu prestávku alebo spoločný bowling po práci.

Prispievateľ Bryan Robinson píše pre Forbes o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?