28. októbra 2020

Kariéram v oblasti obchodu a investícií dali dvaja kolegovia zbohom. Vymenili ich za výrobu produktov, ktorým dávajú punc kvality a prémiovosti. Tomáš Bednár a Milan Šustek založili v roku 2016 vlastnú značku Ave Natura. S tímom odborníkov dnes v Čadci vyvíjajú kozmetiku, výživové doplnky aj čistiace prostriedky. 

Ich know-how je ukryté v Ave Active, čo je ich vlastný spôsob extrahovania látok z prírodných zdrojov. Ako výrobcovia uvádzajú, tento postup využíva poznatky kvantovej fyziky na molekulárnej úrovni. „Nie sme silná biznis skupina, ktorá si povie, že tu je diera na trhu, a teraz zainvestujeme do marketingu. Vedeli sme, že ak máme na trhu prežiť, tak musíme prísť s niečím, čo nám dáva konkurenčnú výhodu. A tou nedokázala byť suma peňazí, ktorú sme mohli investovať,“ zhodujú sa zakladatelia značky Ave Natura.        

Zvolili si cestu bez kompromisov

Rozhodnutie spoločníkov pustiť sa do vlastného podnikania dozrievalo postupne. „Pionierkou v oblasti, v ktorej teraz pôsobíme, bola moja sestra. Zaujímala sa o zdravie hĺbkovo, síce ako laik, ale taký úprimný, nadšený. Asi pred 15 rokmi si vyrábala vlastné mydlá,“ spomína Tomáš. Pre neho bolo dôležitým impulzom aj rozšírenie rodiny o nových členov. Ako otec sa začal viac pozerať a venovať tomu, ako spoločnosť pristupuje k prírode, čo zanechá ďalším generáciám.  

Odišla z korporátu, aby vyrábala prírodnú kozmetiku.
Je proti používaniu umelín a chemikálií

Spoločne s Milanom ešte v pôvodnej firme premýšľali o tom, ako by mohli ľuďom pomôcť a ponúknuť im pridanú hodnotu. „Pracovali sme na jednom obchode, ktorý sa týkal výrobkov na prírodnej báze. Vedeli sme, že nás to zaujíma, s rodinami sme sa snažili žiť zdravo, mali sme k tomu blízko,“ vraví Tomáš a hneď pokračuje, „Neboli to nekvalitné výrobky, ale videli sme isté nedostatky. A najmä sme verili, že sa dá ísť aj inou cestou. Cestou bez kompromisov.“ 

Spoločníci kvôli značke Ave Natura odišli z predchádzajúceho zamestnania. Foto: archív Ave Natura

A na ňu sa rozhodli vykročiť, keď pred štyrmi rokmi založili značku Ave Natura. Od prvých momentov spoločníci vedeli, že si nechcú sami vyhľadávať receptúry na internete, a staviť na metódu pokus-omyl. Namiesto toho si dali za cieľ vybudovať profesionálny a spoľahlivý tím. Prizvali k sebe preto fyzika Ladislava Peša a chemika Michala Molnára. „Sme hrdí na to, že sme vývojovo-výrobno-obchodná firma,“ dodáva Tomáš. Čo to znamená v praxi? Všetky produkty, ktoré predstavia trhu, pochádzajú priamo z ich dielne. Od vývoja receptúr cez výrobu vo vlastných priestoroch až po predaj.  

Záujem o čerstvú kozmetiku Mylo prevyšuje výrobnú kapacitu.
Aj napriek kríze počítajú s rastom tržieb

Výzvy v biznise spoločníci väčšinou hľadajú v oblasti vývoja, ktorý je plný dôležitých drobností a nuáns. „Začiatky boli najmä o tom, ako čo najrýchlejšie a poctivo prejsť cez vývoj a výrobu, aby sa produkty dostali na svetlo sveta,“ vysvetľuje Tomáš. Dnes už spoločníci vedia, že investície do fungovania ich biznisu presiahli niekoľko stotisíc eur. V podstate sme takmer všetky zarobené peniaze otáčali a investovali do rozvoja firmy,“ dodáva. Začiatkom roku 2020 putovali napríklad tiež do dokončenia nových výrobných priestorov. 

Cez pandémiu stúpol záujem o výživové doplnky

Najobľúbenejším produktom Ave Natura je podľa spoločníkov Elixír. „Ide o výživový doplnok, ktorý dokáže posilňovať imunitný systém. Je vo forme kvapiek, ktoré si možno pomocou pipetky nakvapkať napríklad do vody s citrónom,“ vraví Tomáš a s úsmevom dodáva, že sám ho pravidelne užíva. Okrem Elixíru v predaji boduje aj Imuniq, ktorý vie pomôcť pri prechladnutí alebo chrípke. Zvýšený dopyt po týchto dvoch výrobkoch zaznamenali v Ave Natura v súvislosti s pandémiou.  

Do tretice sa zákazníci podľa spoločníkov sústreďujú na kapsulované kozie kolostrum. To, že ľudia citlivo vnímajú pandémiu, sa ukázalo tiež na ich prieskume cielenom na nákup výživových doplnkov vo všeobecnosti. „Počas prvých piatich mesiacov tohto roka sa v prípade výživových doplnkov predalo 150 percent objemu toho, čo za celý rok 2019,“ konštatujú spoločníci z Ave Natura, a dopĺňajú, že citeľný záujem bol z ponuky aj o ich hygienický sprej.  

Počas pandémie stúpol záujem zákazníkov o výživové doplnky. Foto: archív Ave Natura

Obdobie pandémie naučilo Tomáša a Milana trpezlivosti. Zaobstaranie materiálu, ktoré predtým trvalo pár dní, sa natiahlo na týždne, no boli tiež zdroje, ku ktorým sa dostať nevedeli. Uvedomujú si, že príroda bude mať nad nami vždy moc. „A možno je to tak aj dobre,“ upresňuje Tomáš. Počas koronakrízy spoločníci otestovali tiež svoje výrobné kapacity. Mesačné sú schopní vyrobiť aj viac ako 30-tisíc produktov. To však momentálne nevyužívajú.

Z najpredávanejšieho produktu Elixír doteraz vyrobili a predali približne 20-tisíc kusov. V súčasnosti vybavia priamo cez svoj e-shop mesačne okolo 300 objednávok.

Mydláreň s nulovým odpadom.
Vitajte u slečny Kaplánovej

Ave Natura vyrába aj pre iné značky

Ave Natura sa okrem vlastného portfólia zaoberá aj výrobou produktov pre ďalšie slovenské značky, napríklad Pán Bach, Ecoheart či Ivekol. „Nami vyrábané čistiace prostriedky sa aktuálne používajú aj na školách či v niektorých SAD-kách, pretože sú odbúrateľné, nepoškodzujú zdravie a sú neprchavé,“ približuje Tomáš.  

Do budúcnosti by spoločníci chceli, aby sa značka Ave Natura etablovala a bola sebestačná. Zároveň sú presvedčení o tom, že technológia Ave Active je svetová, preto budú pracovať na tom, aby ich biznis nezostal iba na lokálnej úrovni, ale posunul sa ďalej. „Doposiaľ sme okrem Slovenska zanechali stopu v Austrálii, Spojených štátoch amerických, Českej republike, Veľkej Británii a Rumunsku,“ podotýkajú.  

V dlhodobom horizonte by sa radi na Slovensku a v Česku stali pre zákazníkov partnerom so spoľahlivými informáciami a produktmi. „Vždy sa snažím pozerať na zdroj informácie. Sú novinári, ktorým dôverujem a sledujem, aký majú názor, sú osobnosti v biznise, ktorým verím. A bol by som rád, keby takýmto relevantným zdrojom vo svojom obore bola aj naša Ave Natura. Na to by sme boli hrdí,“ konštatuje Tomáš.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?