8. júna 2020

Keď biznis rastie a vo filozofii sa nepoľavuje. Príbeh Barbory Gažovej sme vám predstavili v auguste 2018, odvtedy jej pribudli zamestnanci i dôležité spolupráce. Svoju značku Mylo vedie naďalej s dôrazom na férovosť a ochranu životného prostredia. „Snažíme sa robiť kroky pomaly, neskákať do všetkého bezhlavo. Uvedomujeme si dopad veľkovýroby a nadspotreby kozmetiky,“ vraví. Preto robí čerstvú kozmetiku výhradne ručne v najvyššej kvalite a v malých množstvách. 

Prinášame vám tretiu časť série online podujatí Forbes Reštart. Diskutovať budeme o vplyve súčasnej situácie na duševné zdravie, aká je stigma ohľadom duševného zdravia a prečo je dôležitá prevencia. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Záujem je vyšší ako kapacita

Čo je teda v Myle nové? Stále rastie a upevňuje svoje postavenie na slovenskom i českom trhu, konštatuje Barbora s úsmevom. To dokazuje i jej počin z vlaňajška, počas ktorého súhlasne kývla na významnú obchodnú dohodu. „Nadviazali sme spoluprácu so známou sieťou drogérií, ktorej filozofia je nám veľmi sympatická,“ hovorí a odkazuje na Dm drogerie markt. Dostať svoju kozmetiku do týchto regálov bol pre ňu a jej biznis veľký krok. 

Mydláreň s nulovým odpadom. Vitajte u slečny Kaplánovej

Reklama

Zakladateľka Myla týmto rozhodnutím potešila predovšetkým svojich zákazníkov, ktorým sa snaží načúvať od samého začiatku podnikania. Ich názory sú pre ňu jednoducho dôležité. A presne toto bol spôsob, vďaka ktorému sa jej kozmetika dostala takmer do každého väčšieho slovenského mesta a bližšie k ľuďom. Okrem toho sa Barbora momentálne začína sústreďovať aj na ďalšie dva zahraničné trhy, čo si vyžaduje nemalé finančné prostriedky a tiež poriadku dávku energie.  

Zakladateľka Myla si potrpí na poctivú výrobu produktov. Foto: archív Barbory Gažovej

Naposledy prezradila, že jedným z jej veľkých snov je postaviť si výrobňu v blízkosti svojho bydliska v Bernolákove, aby sa tak dokázala vyhnúť zbytočnému dochádzaniu do práce. Podarilo sa jej naplniť tento plán? „Bohužiaľ, stále bojujeme s úradmi a nesúladom informácií, ktoré nám poskytujú,“ konštatuje rozčarovane. Výroba produktov Mylo teda prebieha v prenajatých priestoroch v Bratislave, ktoré zakladateľka značky rozšírila, ale už jej ani zďaleka nestačia. Záujem o kozmetiku totiž prevyšuje výrobnú kapacitu. 

Obaly bez mikroplastov

Ani počas uplynulých dvoch rokov sa Barbora v biznise nevyhla výzvam. Tou najzásadnejšou bolo podľa jej slov azda hľadanie zamestnancov, na ktorých by sa mohla absolútne spoľahnúť. Ako to dopadlo? Podarilo sa. „Teraz som veľmi spokojná,“ hodnotí a ihneď to vysvetľuje, „pri takej malej firme je dôležité, aby každý robil svoju prácu na sto percent.“ Dnes je Mylo firma o troch ľuďoch. Aktívnejšie sa tiež začala venovať marketingovej stratégii cez sociálne siete a rozhodla sa upraviť e-shop tak, aby bol viac user friendly.  

Programátorka vyrába vegánske produkty.
Jej značka Ponio ponúka šampúchy i pazúchy

V tom čase ešte netušila, ako veľmi si práve posledným krokom pomohla v budúcnosti. Keď sa na Slovensku začal šíriť koronavírus, svoje brány museli totiž zatvoriť aj obchody, v ktorých si zákazníci mohli zaobstarať produkty Mylo. „Vylepšením e-shopu sme boli pripravení na niečo, čo nikto z nás nečakal,“ dodáva Barbora neveriacky. Posledné mesiace pre ňu neboli jednoduché. Pre pandémiu musela zostať na OČR so svojimi deťmi. A kozmetické produkty veru doma vyrábať nemohla. 

Pre koronavírus mala kozmetická značka problematické mesiace marec, apríl i máj. Foto: archív Barbory Gažovej

To sa, samozrejme, podľa zakladateľky Myla odráža aj na číslach. Kým vlani dosiahla v biznise tržby 166-tisíc eur bez DPH, počas tohto marca, apríla a mája sa rast zabrzdil. „Uvidíme, ako tento rok dopadne,“ hovorí Barbora, ktorá aj napriek komplikáciám zostáva optimistická a počíta s medziročným rastom. Čo sa týka investícií do biznisu, poslednou väčšou bol podľa nej nákup kompostovateľného obalového materiálu, ktorý je z obnoviteľných rastlinných zdrojov a neobsahuje mikroplasty. „Je ľahší ako sklo,“ upresňuje.  

Jedine spravodlivo

Barbora si počas celého fungovania biznisu dáva maximálne záležať na tom, aby boli všetky suroviny, z ktorých vyrába produkty, v najvyššej možnej kvalite. Preto pri výrobe siaha spravidla po lokálnych dodávateľoch. „Vychádza to z našej filozofie vyrábať kozmetiku s ohľadom na životné prostredie,“ ozrejmuje. Nuž a keď zakladateľka Myla potrebuje exotickejšie suroviny, riadi sa striktnými pravidlami. Srdcom a zároveň rozumom.  

Súrodenci z Banskej Bystrice vyrábajú kozmetiku.
Ponúkajú krémy so slimačím sekrétom

Preto je zástankyňou ekologického hospodárstva a kladie dôraz na to, aby pri výrobe či spracovaní surovín, ktoré v Myle používa, v žiadnom prípade nedochádzalo k poškodzovaniu ľudských práv. To je označované za fair trade, teda spravodlivý obchod. „Bambucké maslo teraz nakupujeme priamo od komunity žien a spracovateľov z Ghany,“ vraví. Preto sa pustila aj do spolupráce so značkou Kakaw Co +, ktorá na Slovensko dováža priamo od pestovateľov kakaové maslo a kakao.  

S výrobou mydiel začala Barbora ešte v roku 2013. Foto: archív Barbory Gažovej

Zakladateľka Myla prispôsobuje portfólio produktov záujmu svojich zákazníkov. Preto sa nebojí kozmetiku, o ktorú nejavia dostatočný záujem, vyradiť alebo nahradiť nejakou novinkou. Pravidelne predstavuje aj sezónne produkty, akým je napríklad teraz sprej Do lesa. V biznise sa zároveň drží hesla: menej je viac, preto nechce mať preplnenú ponuku. „Okrem miešania robíme všetko ručne a v malých dávkach. Ide o desiatky kusov z jednej šarže kvôli čerstvosti našej kozmetiky,“ vysvetľuje Barbora.  

Okrem kozmetiky pre ľudí sa v Myle zamerala aj na štvornohých miláčikov a vyrába produkty pre psy, ktoré majú dlhodobo verných zákazníkov. Ide o krém Na Labky či mydlá O psíčkovi a vaničke a Dve malé blchy. „Výrobný proces je rovnaký, len ten schvaľovací vykonáva iná inštitúcia,“ upresňuje rozdiely medzi kozmetikou pre ľudí a psy. Tento biznis je podľa slov Barbory iba okrajový, jej cieľom je zameriavať sa predovšetkým na ľudí.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?