26. júna 2019

Porovnanie Forbes rebríčkov najväčších rodinných firiem: české rodinné firmy majú oveľa vyššie tržby aj zisky, zopár najväčších slovenských firiem by však nechýbalo ani v českom rebríčku.

Bergerovci verzus Valentovci či Rosinovci proti Stokláskovcom?

Tieto štyri podnikateľské rodiny, dve známe slovenské a dve pre nás menej známe české, ovládajú dohromady firmy s ročnými tržbami okolo 1,5 miliardy eur. Prvá dvojica podniká v hazarde, teda v stávkovaní a (v českom prípade) v lotériách, druhá v strojárstve, zameranom na automotive. Skôr ako sa na ich porovnanie pozrieme, tu sú základné údaje o rebríčkoch. (Z rozsiahleho českého sme vybrali 1. až 33. miesto, slovenský má toľko členov celkovo.)

Hazard: slovenský líder, česká trojka

Stávková spoločnosť Niké, dlhodobý líder slovenského rebríčka, je jedinou slovenskou rodinnou firmou, ktorej čísla (presnejšie tržby) sú také vysoké, že by s nimi patrila medzi lídrov aj v českom – bola by v ňom v prvej päťke. Celému stávkovému sektoru na Slovensku už niekoľko rokov rastú tržby, jeho dlhodobá jednotka, v ktorej držia nadpolovičnú väčšinu zakladatelia, otec Otto a syn Roman Bergerovci, nie je výnimkou.

V Piešťanoch sa stretli rodinné podniky.
Ocenenie si prevzala tipovacia spoločnosť Niké

Niké za posledné tri roky zdvihla tržby o takmer tretinu, zo 409 miliónov na 553 miliónov. V rebríčku, ktorý zostavujeme na základe priemeru tržieb a zisku EBITDA z posledných troch rokov, preto figuruje s obratom 475 miliónov eur. Je to naozaj veľká firma: viac ako polmiliardové tržby majú na Slovensku dohromady asi len tri desiatky spoločností, väčšinou veľkých výrobných fabrík v zahraničnom vlastníctve.

Synot Holding bratov Iva a Miroslava Valentovcov, celkovo trojka českého rebríčka, je v Česku tiež jednotkou hazardu podľa tržieb. Vďaka viac ako dvakrát väčšiemu trhu oproti slovenskému ich má ešte o čosi vyššie ako Niké – v priemere 550 miliónov eur. V posledných rokoch z nich dokáže vyťažiť takmer 28 miliónov hrubého zisku, takmer dvakrát viac ako Niké.

Synot má vyššie tržby aj ako česká jednotka rebríčka, zbrojársko-priemyselná skupina Czechoslovak Group rodiny Strnadovcov. Tá dosiahla priemerný trojročný obrat „len“ 394 miliónov, vykazuje však vysoké zisky – v priemere čosi vyše 62 miliónov eur. (Na čelo českého rebríčka jej pomohlo aj jej 8500 zamestnancov – českí kolegovia zohľadňujú aj počet ľudí vo firme.)

Automotive: slovenská trojka, česká sedmička

Aj Slovensko, aj Česko majú silný automotive, čo dáva šancu domácim firmám, aby vyrástli ako dodávatelia veľkých fabrík. Ako vyznieva porovnanie druhej dvojice, Matador Holdingu rodiny Rosinovcov a Agrostroja Stokláskovcov?

Baterkoví inovátori spresnili projekt a dohodli sa aj so skupinou MOL.
Hovoria o tržbách v desiatkach miliónov

Matador vlani dotiahol predaj automobilovej divízie portugalskej Sodecii, celkový obrat skupiny atakoval 200 miliónov eur. Matador sťahuje jednu z divízií Sodecie na Slovensko a posilňuje orientáciu na dizajn a podnikanie s vyššou pridanou hodnotou.

Agrostroj, niekedy označovaný za „naozaj českú automobilku“, vyrába poľnohospodársku techniku pre známe zahraničné značky. S priemernými tržbami nad hranicou štvrť miliardy eur a priemerným hrubým ziskom okolo 20 miliónov by bol na Slovensku zrejme dvojkou rebríčka, v Česku je pred ním z u nás známejších firiem napríklad Kofola (č. 6 v ČR) otca a syna Samarasovcov s podobnými tržbami, ale vyšším ziskom – takmer 40 miliónov.

Táto tabuľka zachytáva fakt, že české rodinné firmy sú jednoducho oveľa „väčšie“ ako slovenské, samozrejme, aj vďaka oveľa väčšiemu trhu.

Najväčšia česká potravinárska (nápojárska) firma je v tržbách zhruba štyrikrát väčšia v obrate ako najväčšia slovenská – Tatranská mliekáreň rodiny Bobákovcov (č. 14 v SR). Zisk Kofoly je však najmä vďaka „love brandu“ vyšší až sedemnásobne. Z jednej českej koruny obratu Kofoly (či Rajca, alebo Viney) zostane Samarasovcom v potravinárstve neuveriteľných 14 halierov hrubého zisku.

Tváre z obálok: drogéria proti elektronike

Na obálke slovenského Forbesu sú aktuálne otec Emil a syn Matej Krajčíkovci, majiteľ a jeho nástupca v sieti predajní 101 Drogerie (č. 10 v SR). Tí majú na pomery slovenského maloobchodu vysokú ziskovosť – viac ako 6 miliónov hrubého zisku z takmer 60 miliónov obratu.

fobres 101 drogerie Krajčík Krajčíkovci
Foto: koláž Forbes

Tvárami českého Forbesu z mája sú spolumajiteľky predajcu HP Tronic (č. 11 v ČR), ktorý združuje značky ako Datart, Euronics, ETA či Kasa.cz. S priemernými tržbami vyše pol miliardy eur vykazujú priemerný hrubý zisk okolo 9 miliónov eur – ale čísla im dočasne pokazila fúzia s Datartom.

Na záver ešte dve otázky: máme v našich rebríčkoch aj ľudí, ktorých rodinné firmy vyrástli natoľko, že ich hodnotíme ako miliardárov?

Ľahká odpoveď – zatiaľ určite nie, zásoba multimilionárov je však najmä v Česku iste bohatá. Najbohatším človekom v slovenskom rebríčku rodinných firiem je spolumajiteľ Třineckých železární Tomáš Chrenek, rodák z Nitry. Jeho majetok český Forbes vyčísľuje na 660 miliónov eur. Na Slovensku podniká so synom Tomášom prostredníctvom siete Agel Sk, ktorá prevádzkuje 10 nemocníc.

Medzi najbohatšími ľuďmi Česka figurujú na začiatku štvrtej desiatky Michal Strnad z Czechoslovak Group a Vít Kutnar zo stavebnín Dek s majetkom vyše štvrť miliardy eur.

Hlavné foto: Generálny riaditeľ skupiny Kofola Jannis Samaras. Zdroj: SITA/Peter Rusko

Našli ste chybu? Napíšte  nám na editori@forbes.sk