4. júna 2019

Stávkový biznis sa oplatí. Potvrdzuje sa to už od roku 2015, teda od počiatku Forbes rebríčka Najväčšie rodinné firmy 2019, ktorému opäť kraľuje tipovacia spoločnosť Niké. Ocenenie si prebral na začiatku júna jej prevádzkový riaditeľ Roman Berger.

Jedna z prvých firiem, ktoré vznikli v postkomunistickom Československu, začínala s jednou pobočkou na bratislavskej Mariánskej ulici. Písal sa rok 1991 a pred stávkovou kanceláriou stávali desiatky metrov dlhé rady. „S kolegami sme vtedy losovali, kto pôjde ráno otvoriť dvere. Toho totiž zvykol dav pritlačiť k stene a ťažko sa mu potom vracalo k pultu, kde sa prijímali stávky,“ spomína Roman Berger. Niké spoluzakladal so svojím otcom Ottom.

roman berger niké rodinné firmy 2019 víťaz
Roman Berger pri preberaní ocenenia Forbes Najväčšia rodinná firma 2019. Foto: Marek Mucha

Na miliónovú licenciu, ktorú bolo potrebné zaplatiť štátu, sa im v 90. rokoch poskladala celá rodina. Postupne začali zarábať a po približne roku boli schopní členom rodiny pôžičky splatiť. V tom čase si stávky zapisovali perom na papier a po nociach ich na kalkulačke vyhodnocovali. 28-ročnú cestu, ktorú najstaršia stávková kancelária prešla, nazýva jej generálny riaditeľ „Od pera k mobilu“, keďže dnes už ide väčšina tipov cez aplikácie.

EY Podnikateľom roka je Šimon Šicko z firmy Pixel Federation.
Tá mala vlani tržby 35 miliónov eur

Z jednej kancelárie sa stala sieť presahujúcu 900 pobočiek s vyše tisíckou zamestnancov a Niké sa v súčasnosti radí k najväčším firmám regiónu. Navyše sa už po piatykrát stala najväčšou rodinnou firmou rebríčka Forbes. Čísla hovoria jasne. Každoročne rastie nielen obrat tipovacej spoločnosti – vlani dosiahol rekordných 551 miliónov eur – ale aj ziskovosť firmy, ktorá v roku 2018 presiahla 15 miliónov. Len pre porovnanie, v roku 2015 malo Niké obrat na úrovni 207,8 milióna a 14,3-miliónový zisk.

Takýto je ich rodinný biznis 

Ocenenie Forbes v júni prevzal Roman Berger, ktorý priznal, že jeho otca Otta Bergera vnímajú zamestnanci oveľa intenzívnejšie ako jeho. Tento rok Otto oslávi 81 rokov a vo firme ho volajú generál. „Má u nás najväčšiu kanceláriu a ja som rád, že je tam. Dostávam od neho spätnú väzbu, ktorú by sa mi možno iní povedať báli,“ povedal jeho syn. Dvaja Bergerovci majú v Niké 51 % podiel.

 Niké (2018)

Obrat: 475 mil. eur
EBITDA: 15 mil. eur

Mladší Berger hovorí, že ako rodinný biznis musia byť v pozícii šťuky, ktorá sa vie rýchlo otáčať. „Chceme byť vrtkí, flexibilní a dávať si pozor, aby sme úplne neskorporátneli. V rodinnej firme je výhodou práve rýchlosť riešenie vecí a to by sme napriek zväčšovaniu chceli zachovať,“ hovorí. Aj preto sa snaží prijímať nových zamestnancov osobne. To je však už dnes oproti časom jednej pobočky v roku 1991 oveľa náročnejšie.

Na MS v ľadovom hokeji utrpeli stratu 

Veľa sa toho zmenilo aj vo svete hazardu, najmä v dôsledku technológií. „V minulosti hrali ľudia najmä preto, aby získali peniaze, dnes je to viac o adrenalíne a zábave. Keď niekto napríklad čaká na zastávke, tak si ťukne tip a v priebehu sekundy vie výsledok, sú to takzvané rýchle stávky a e-stávky. Už sa však nemôžeme zameriavať len na stávkovanie, robíme napríklad aj streamované športové podujatia,“ vysvetľuje Roman Berger.

Rusi, Kanaďania, či snáď USA.
Ktorý hokejový tím bude na majstrovstvách najdrahší na svete?

Jeden by povedal, že pre stávkovú spoločnosť bolo plodné najmä nedávne obdobie, keďže tohtoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa konali na Slovensku. Opak je však pravdou. „Kedysi sme si kurzy vytvárali sami, no trh sa už veľmi globalizoval. Keď teda počas majstrovstiev držal celý svet nízke kurzy na našich protivníkov, museli sme aj my. Slováci ako lokálpatrioti však stávkovali na našich, a keď tí spravili dobrý výsledok, spoločnosť tratila,“ vysvetľuje a dodáva, že sa im to pri našich zápasoch deje často.

Keď teda Slováci vyhrávajú, oni prehrávajú. Výnimkou sú však situácie, keď sa slovenský tím či športovec dostane do finále a tipovanie na tento zápas zaujme oveľa širšiu masu ľudí ako zvyčajne. Berger však uzatvára, že si napriek tomu dokáže zápasy užiť a nepozerať sa na ne len cez čísla.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk