5. marca 2019

Šimon Šicko, motor najväčšej slovenskej hernej firmy Pixel Federation, v 13. ročníku slovenského EY Podnikateľa roka vo finále porazil zástupcov najväčšieho tunajšieho výrobcu bicyklov Kellys, rodinnej spoločnosti Hollen pôsobiacej v automotive sektore i TSS Group, firmy zameranej na bezpečnostné technológie. Pre Šicka sa tak začína nová hra – zabojuje v monackom celosvetovom finále, ktoré ho čaká začiatkom júna.

Pixel Federation, ktorý tvorí na Slovensku zhruba 80 percent herného sektora, má za sebou takmer tucet rokov fungovania. Firma zaznamenala pod Šickovým vedením prvé úspechy v roku 2010 s hrou TrainStation, ktorú si doteraz zahralo 20 miliónov hráčov z celého sveta. Neskôr pribudla hra Diggy’s Adventure, ktorá sa stará o väčšinu príjmov firmy. Ľudia zo spoločnosti sa silno angažujú aj v IT vzdelávaní a budovaní komunity vývojárov, napríklad ako partner v projekte Butterfly Effect.

šimon šicko
Šimon Šicko pri preberaní ceny. Foto: Forbes.sk

Šicko, 44-ročný vyštudovaný architekt, založil firmu v roku 2007 spolu s Mariánom Fridrichom, Filipom Fischerom a s manželkou Luciou Šickovou. Neskôr k nim do majiteľskej štruktúry pribudli investori Martin Blaškovič (HTC Investment) a Peter Lukeš (Immocap Group), ktorí vo firme získali väčšinu. Po nedávnych majiteľských zmenách sa však majorita opäť vrátila pôvodným zakladateľom, hoci už len v zložení Šicko a Fridrich (majú po 25,5 percenta). Ďalších desať percent odčlenili do zamestnaneckej akciovej spoločnosti. Z investorov vo firme zostal iba Lukeš, Blaškoviča vyplatili.

Šéf Pixelu, firmy s vlaňajšími tržbami zhruba 35 miliónov eur a s 200 vývojármi, ju oceňuje až na trojciferné miliónové číslo. „Pokiaľ by sme hľadali strategického investora, tak si myslím, že sa s valuáciou vieme už teraz vyštverať na 90 až 100 miliónov,“ povedal v rozhovore pre Forbes.

Michal Weis, podnikateľ roka, vyvíja a predáva svetový meteorologický softvér

Reklama

A s kým Šicko v EY Podnikateľovi roka 2018 súťažil? Medzi finalistami boli Peter Divinec, spoluzakladateľ výrobcu bicyklov Kellys Bicycles, manželská dvojica vlastniaca firmu Hollen pôsobiacu v automobilovom sektore Margita Hollenová a Heinrich von Hollen a tiež Branislav Rojko z firmy zameranej na bezpečnostné technológie TSS Group.

Porotcovia v súťaži ocenili v kategórii EY Začínajúci podnikateľ roka 2018 Jozefa Bardíka a Jozefa Kuzmu z firmy Regal Burger. Táto kategória je vyhradená pre firmy, ktoré fungujú minimálne dva roky a maximálne päť rokov.

Šimon Šicko, Peter Divinec, Margita Hollenová, Heinrich von Hollen a Branislav Rojko, finalisti najnovšieho ročníka súťaže EY Podnikateľ roka. Foto: Jiří Turek, Jana Jabůrková

Špeciálne ocenenie za prínos k transparentnosti podnikateľského prostredia získal Filip Glasa, spoluzakladateľ firmy FinStat, ktorá umožňuje na jednom mieste získať rýchly prehľad o slovenských firmách, ich spolumajiteľoch či výsledkoch.

Hlavného víťaza Šimona Šicka čaká začiatkom júna cesta do Monte Carla, kde budú porotcovia vyberať vo veľkom finále Svetového podnikateľa roka. Vlani týmto titulom korunovali staviteľa (aj) sociálnych bytov z Brazílie Rubensa Menina, ktorý vybudoval na svojom kontinente obrovské stavbárske impérium. Poroty pozostávajúce prevažne z víťazov predchádzajúcich ročníkov oceňujú v slovenskom i svetovom finále podnikavosť, finančné výsledky, stratégiu, inovatívnosť, dôsledky podnikania na komunitu a integritu podnikateľa. Rozhodujúci je predovšetkým podnikateľský príbeh, poctivosť a bezúhonnosť, hovorí o kritériách organizátor súťaže.

Svetovým podnikateľom roka je brazílsky staviteľ sociálnych bytov

Na Slovensku sa súťaž konala 13. raz. Vôbec prvým víťazom sa v roku 2006 stal Miroslav Trnka, spoluzakladateľ svetovo najúspešnejšej slovenskej spoločnosti Eset. Vlani porota na Slovensku ocenila Michala Weisa, spoluzakladateľa IBL Software Engineering. Firma vyvíja a na celom svete predáva špičkový meteorologický softvér.

Hlavné foto: Jiří Turek, Jana Jabůrková