16. apríla 2018

Predstavte si LEGO stavebnicu, ktorá má pripojenie na internet a je „smart“. Presne to je BigClown – inteligentná stavebnica, s ktorou chce na trhu preraziť český startup Hardwario. Vďaka tejto stavebnici si sami dokážete vyskladať napríklad nástroj na meranie kvality ovzdušia v kancelárii. Celé je to postavené na báze internetu vecí (IoT), ktorí mnohí považujú za technológiu budúcnosti. 

Dôvod, prečo firma vznikla, nie je až taký romantický, hovorí nám na úvod Alan Fabik, dnes CEO českého startupu Hardwario, ktorý je na trhu už dva roky. Predtým totiž pôsobil ako obchodný riaditeľ divízie Jablotron Projects materskej firmy Jablotron. No keď sa začiatkom roku 2016 vedenie skupiny rozhodlo ukončiť aktivity tejto divízie, Alan Fabik sa spolu s kolegom Pavlom Hübnerom rozhodli odmietnuť ich ponuku vrátiť sa späť do korporátnej štruktúry. Namiesto toho to urobili po svojom.

Alan Fabik sa rozhodol pokračovať startupovým smerom. Foto: Hardwario (archív)

„Boli sme nasiaknutí startupovým štýlom uvažovania, s ktorým sme sa denne stretávali,“ hovorí. Taktiež sa chceli aj naďalej venovať technológii internetu vecí. Odišli preto na konštruktérsku výstavu do Las Vegas a z nej sa vrátili s nápadom na projekt elektronickej stavebnice BigClown.

„Napokon sme presvedčili vedenie Jablotronu a založili sme spoločný podnik,“ opisuje Alan Fabik obdobie, ktoré sám označuje ako neľahké. Približne vtedy sa do startupu pridal aj tretí spoluzakladateľ – Michal Mühlpachr, ktorý je autorom architektúry a zabezpečenia stavebnice.

Inteligentná stolička Neseda oslávi rok.
Bude prepojená aj s aplikáciou

Na začiatku vložili do firmy spolu s Jablotronom okolo 395-tisíc eur (10 miliónov českých korún). Najväčšími vlastníkmi spoločnosti sú dnes Hübner (50%) a Fabik (40%). Po novom by sa však mali časti svojich podielov vzdať (a klesnúť tak na 30%) v prospech Tomáša Moravu, ďalšieho odídenca z Jablotronu, so skúsenosťami z oblasti financovania a práva, ktorý sa k nim pridal. Ten by mal získať 10%, pričom rovnaký podiel je vyčlenený pre ďalších kľúčových pracovníkov spoločnosti a ostávajúcich 20% je určených investorom.

Počas viac ako dvoch rokov sa z trojice spoluzakladateľov vyšvihli na tím 12 ľudí, pričom väčšinu z nich tvoria vývojári.

Tisícky predaných kusov

Doposiaľ predali niekoľko tisíc kusov modulov stavebníc. Až 75% zákaziek pritom dostávajú od firiem. Príkladom je developerská skupina HB Reavis z portfólia prvého dolárového miliardára žijúceho na Slovensku Ivana Chrenka, ktorá využíva BigClown na monitorovanie kvality prostredia v kanceláriách.

Ďalšími klientami sú napríklad ČEZ Inovace, TPCA, či CZECH ICT Alliance, ktorá na základe stavebnice vyvíja zariadenie na monitoring obsahu C02 v školách. Pritom okrem firemných klientov má o stavebnicu pre „dospelákov“ záujem napríklad aj Portlandská štátna univerzita, či Unicorn College v Prahe, ktorá stavebnicu už používa ako vyučovaciu pomôcku.

CEO stratupu, do ktorého portfólia patrí BigClown, vysvetľuje, ako si môžu aj dospelí svojpomocne vyskladať inteligentnú elektroniku. Foto: Hardwario

„Záujem je obrovský, ale je tlmený nedostatkom dostupných finančných zdrojov a učiteľov schopných vyučovať internet vecí,“ vysvetľuje Fabik. Hardwario pôsobí okrem českého a slovenského trhu aj na britskom a nemeckom trhu. Dokonca tohto roka plánuje otvoriť kancelárie v Berlíne a Londýne. A už teraz premýšľa nad tým, ako preraziť v Amerike.

S pomocou modulov stavebnice si môžete postaviť nástroje na monitorovanie pohybu, teploty alebo vlhkosti, či spotreby elektriny. Prípadne aj LED pásiky, ktoré je možné ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie. „Medzi najzaujímavejšie aplikácie našich zákazníkov patrí ovládanie zavlažovania, monitorovanie včelích úľov a smart riešení v ZOO, či monitoring CO2 v škole,“ približuje Fabik.

Slováci vytvorili appku na rozšírenú realitu.
Google do nich investoval 14,5 milióna dolárov

Pritom všetky časti stavebnice je možné nasadiť aj do priemyselnej prevádzky. Medzi ďalšie výhody svojho produktu zaraďuje CEO startupu to, že funguje na báze otvoreného zdrojového kódu a dá sa teda napojiť na akúkoľvek ďalšiu platformu, a taktiež jeho vysokú rýchlosť a nízku cenu (149 dolárov za základný kit). Preto stavebnicu využívajú priemyselníci najmä v pilotných prevádzkach a pri overovaní nových konceptov.

Prví investori a crowdfunding

Začiatkom tohto roka získala firma investíciu od medzinárodného fondu FS GROUP. „Táto investícia je vo forme konvertibilnej pôžičky v rade jednotiek miliónov českých korún,“ prezrádza Alan Fabik.

Taktiež iba nedávno dokončili kampaň na crowdfundingovom portáli Indiegogo. Podarilo sa im vyzbierať necelých 40-tisíc eur, čo je takmer o tretinu viac, ako si sami naprojektovali. „Najnáročnejšie bolo skĺbiť kampaň so štandardným fungovaním firmy, pretože crowdfunding je náročný najmä na ľudské zdroje. Takže sme všetci pracovali na úkor svojho voľného času. Sme radi, že sme to prežili,“ hovorí s úsmevom Fabik.

V rebríčku 30pod30 bola dvakrát.
A teraz chystá Skype budúcnosti

Potvrdzuje, že na úspešnú kampaň je potrebné vynaložiť nemalé finančné prostriedky. „My sme sa však sústredili na to, aby tých niekoľko stovák tisíc korún, nešlo iba na marketing spojený s kampaňou, ale najmä na marketing spojený s produktom a bol tak využiteľný aj v budúcnosti. Inak by kampaň nemala z ekonomického pohľadu žiaden zmysel,“ dodáva. Z vyzbieraného obnosu peňazí plánujú zafinancovať najmä výrobu stavebníc pre klientov, ktorí si ich zakúpili cez Indiegogo a taktiež na dokončenie vývoja. Prvé kusy sľúbili zákazníkom dodať v auguste, radi by to však stihli ešte koncom júla.

Do budúcna sú otvorení aj ďalším formám financovania – či už prostredníctvom ďalších crowdfundingových kampaní alebo pomocou nového externého investora, pričom s niekoľkými investormi už aktuálne rokujú. Nechcú prezrádzať, o aké firmy alebo fondy ide, no mali by to byť skúsení strategickí partneri so znalosťami z odvetvia e-commerce a vzdelávania.

Foto: Hardwario (archív)