8. apríla 2018

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má každý štvrtý človek na svete nedostatok pohybu. A aj keď patríte k športovým nadšencom, v práci často presedíte viac času, ako je zdravé. Skupina Slovákov sa preto rozhodla bojovať proti sedavému spôsobu života zaujímavo – sedením. Vytvorili inteligentnú stoličku Neseda, na ktorej je človek nútený striedať polohy.

Päť rád ortopéda pre zdravé sedenie

„Väčšina stoličiek je vyrobená pre maximálne pohodlie, a keď prichádza únava, dizajn je prispôsobený tomu, aby ste v jednej polohe dokázali zotrvať aj veľmi dlho alebo pohodlne ´zakvasiť´,“ vysvetľuje CEO firmy Neseda Michal Duchoň.  Na ich stoličke však človek po dlhšej dobe v jednej pozícii  začne cítiť únavu svalov a tak je nútený zmeniť ju. Neseda pritom v striedaní polôh nijako neobmedzuje. Čas, ktorý strávite v jednej polohe sa líši od jednotlivej pozície, „klasický sed“ však podľa Duchoňa unaví svaly v priemere do pol hodiny.

Ako hovorí Michal Duchoň (na foto), stolička Neseda  je vyrábaná na Slovensku. Je to síce drahšie na výrobu,  no zachovávajú v nej domácu DNA. Foto: Neseda

Príbeh firmy sa  začal písať v roku 2015, kedy jeden zo zakladateľov Vlado Zlatoš napísal blog o sedavej kultúre a jej dôsledkoch, pričom opísal a načrtol, ako by mala vyzerať ideálna stolička na sedenie. Zlatoš bol v tom čase trénerom a venoval sa viacerým projektom, ktoré sa týkali zdravého životného štýlu. Podobný problém trápil aj Michala Trubana, zakladateľa Websupportu a podpredsedu mimoparlamentnej politickej strany Progresívne Slovensko (vo firme Neseda už Truban v súčasnosti nepôsobí, pozn. red.).

V tom období sa Truban aktívne venoval triatlonu, no veľa času strávil aj za počítačom. „Tréner  Michalovi povedal, že síce trénuje ako profík, ale regeneruje ako amatér a že nemá zmysel trénovať toľké hodiny, ak si následne na 8 hodín sadne a nechá svaly ochabovať a skracovať,“ vysvetľuje Duchoň.

Reklama

Truban preto na svoj Facebook napísal, že hľadá niekoho, kto by mu pomohol vyrobiť špeciálnu stoličku.  „Keďže som predtým čítal Vladov článok, kde na konci načrtol svoju ideálnu stoličku a že hľadá niekoho, kto by mu pomohol, napísal som Michalovi komentár v štýle ´ozvi sa Vladovi Zlatošovi´,“ rozpráva ďalej Duchoň.

Ideálna stolička podľa Vlada Zlatoša (z blogu v roku 2015):

– nie vyslovene príjemná na dlhé sedenie, núti k pohybu
– zároveň ale nie je ani nepohodlná, aby umožnila sústredenie sa na prácu
– dá sa na nej ľahko vystriedať minimálne kľak, turecký sed a hlboký drep
– je polohovateľná a plne nastaviteľná, prispôsobí sa vám, a nie vy jej

Truban so Zlatošom nakoniec dali hlavy dokopy a začali hľadať riešenie. Na výrobe stoličky začali pracovať v roku 2016, teda rok od prvotného nápadu. Začiatky však boli veľmi nesmelé. „Povedali sme si, že vyrobíme prvých sto kusov a uvidíme, či to ľudia chcú a čo na to hovoria,“ vysvetľuje Duchoň a dodáva, že ak by boli reakcie slabé, dopredali by zvyšné stoličky a nepokračovali by. Ľudia sa však chytili a firme sa za necelý rok po spustení predaja už vrátili investované peniaze.

Na stoličke je mmožné striedať mnoho polôh, základných je šesť. Foto: Neseda

Neseda, ako ju poznáme dnes, bola vypustená do predaja v lete 2017, no jej dizajn sa v procese realizácie viackrát menil. Na vývoji pracovalo celkovo sedem firiem a desiatky ľudí. A ako opisoval Zlatoš na svojom blogu, najťažšie na tom celom bola organizácia mravčieho úsilia a nekonečné čakania na dodávky dielov, dizajnov, úprav a všetkého okolo.

Duchoň je na pozícii CEO Nesedy od septembra 2017, kedy bolo potrebné posilniť tím. V tom čase totiž firme začali pribúdať objednávky a postupne rástli. Neseda bola vybraná ako  jeden z 10 úspešných startupov do programu uplift  a dostali sa aj do finále Startup Awards 2017.

„Postup do finále bol úspech, ale uvedomili sme si tiež, že sa musíme zamerať nielen na ´súťaže krásy´, ale najmä na budovanie firmy, za ktoré sa trofeje nedávajú,“ hovorí Duchoň. Prijali preto viac ľudí, zvyšujú počty objednávok a pokročili s vývojom.

Online fitko zo Slovenska. Z obývačky si vybudujte postavu, po akej túžite

Druhá verzia stoličky, na ktorej pracujú, bude totiž vybavená aj senzormi na zbieranie  údajov. Podľa Duchoňa prinesie nová Neseda revolúciu v (ne)sedení. „Stolička bude spojená s aplikáciou, ktorá bude zbierať údaje v akých polohách a ako často ste sedeli, pričom si cez ňu budete môcť nastavovať svoje ciele: zlepšenie mobility, regeneráciu po športovom výkone, chudnutie a iné a na základe toho vám bude dávať appka tipy, ako a kedy striedať polohy,“ vysvetľuje princíp Duchoň.

A záujem o inteligentnú stoličku prejavili v poslednom dobe nielen jednotlivci, ale aj firmy. Najväčšou firemnou objednávkou bolo zatiaľ 20 kusov stoličiek. „Čoraz viac si začínajú uvedomovať, že ak chcú mať fit produktívnych zamestnancov, tak im treba vytvoriť optimálne podmienky už počas tých osem a viac hodín, ktoré strávia v práci a nespoliehať sa na to, že ak im kúpia permanentku do fitnesscentra, zvrátia tým negatívne účinky celodenného sedenia,“ vysvetľuje.

Hlavné foto: Neseda (archív)