20. mája 2018

Bolo by na pracoviskách a vedúcich pozíciách viac žien, ak by mali flexibilné zamestnanie, ktorá by im uľahčilo zorganizovať si prácu i materstvo?  Podľa hypotézy, za ktorou stoja Anna Auerbach a Annie Dean so svojou spoločnosťou Werk, áno.

Firma tejto dvojice je prvým “trhoviskom” s ponukou flexibilných, a to i vedúcich, pracovných pozícií. Keď Auerbach a Dean rozbiehali svoje kariéry v oblasti konzultácií a práva, stretávali sa pri tom najprv iba s pozíciami, ktoré boli rovnomerne zastúpené mužmi aj ženami.

FOTO: Najúspešnejšie ženy krajiny sa stretli na jednom mieste. Ako to vyzeralo?

Dvojica ale zistila, že iba 5% vrcholových vedúcich pozícií zastávajú ženy. Akonáhle prišli do života týchto dvoch žien deti, zažívali ťažkosti, pretože sa naplno museli venovať svojej práci i rodine. Vytvorili preto riešenie založené na tvrdení, že „flexibilita je budúcnosťou feminizmu.“

Dvojica vedie vlastnú firmu. Zľava: Anna Auerbach a Annie Dean. Foto: Werk

Poslaním spoločnosti Werk je pretvoriť prácu pre ženy tak, že im poskytnete platformu pre budovanie kariéry a flexibilné pracovné príležitosti. Povedzte mi viac o tom, čo môžu ľudia nájsť vo Werku.

Obe: Werk je jedinou platformou na trhu, kde môžu uchádzači o zamestnanie nájsť skutočné príležitosti a všetky s dopredu dohodnutými podmienkami o flexibilite. Vytvorili sme koncept Flexiverse™, v rámci ktorého sme prišli so 6 druhmi flexibility. Z nich si členovia môžu vyberať, takže vopred vedia, aká práca je kompatibilná s ich životom.

REBRÍČEK: Mocné ženy korporátneho sveta. Toto sú top manažérky Slovenska

Zatiaľ čo máme na našej stránke niekoľko ponúk na čiastočný úväzok, nenájdete tu žiadne krátkodobé pracovné úlohy. Sme totiž zameraní na udržanie talentovaných žien v zamestnaní, aby mohli v priebehu času postúpiť na vyššiu pozíciu.

Pracovné ponuky dostupné na Werku zahŕňajú širokú škálu odvetví, titulov, zodpovednosti i lokalít. Naša ponuka sa neustále mení. Väčšina príležitostí sa dnes týka napríklad financií, účtovníctva, komunikácie a PR, kreatívnych služieb, práva alebo marketingu.

Ako nachádzate obchodných partnerov, ktorí sú ochotní vytvoriť flexibilné pracovné príležitosti?

Obe: Možno vás to prekvapí, no 80% firiem v USA už má určitú formu flexibility na pracovisku. Doterajšou úlohou preto bola implementácia. Werk poskytuje spoločnostiam nástroj a koncept pre implementáciu strategickej flexibility.

REBRÍČEK: Toto sú top podnikateľky Slovenska. Šéfujú miliónom v tržbách

Drvivá väčšina firiem, s ktorými sa rozprávame, sú  tejto možnosti otvorené. Na našej platforme máme veľa startupov a technologických spoločností, ktoré majú tendenciu byť neuveriteľne flexibilné a neustále rastú a prijímajú nových ľudí.

A ako pomôže Werk ženám, ktoré chcú mať kariéru a byť matkami?

Obe: Viac ako 30% tých najtalentovanejších žien úplne opustí zamestnanie po tom, ako porodí dieťa. No až 70% by v práci zotrvalo, ak by bola flexibilná.

REBRÍČEK: Top startupistky Slovenska. Majú potenciál a milióny v investíciách

Tým, že ženám poskytneme takú prácu, vďaka ktorej budú súčasťou pracovného kolotoča a môžu získať vyššie postavenie, budeme mať na vrchole stále viac a viac žien. Jednou z najväčších prekážok pre ženy je nájdenie takého druhu práce.

Čo bolo najväčšou výzvou a čo odmenou na začiatkoch Werku?

Obe: Najväčšou výzvou bolo určiť priority všetkým našim cieľom. Sme mimoriadne dobré editorky a ako matky sme skúsené v hľadaní a zameraní sa na to, čo je najdôležitejšie. No existuje toľko problémov, pokiaľ ide o ženy a prácu a toľko spôsobov, ako ich možno riešiť.

No a najväčšou odmenou je pre nás vedomie, že sme mali odvahu a odhodlanie vytvoriť  si život, aký chceme, nasledovať svoje sny, ktoré nás inšpirujú a budovať budúcnosť, v ktorú veríme. A tiež nezabúdame na úspešné príbehy – nechávame si každý e-mail od používateľov, ktorí úspešne použili našu platformu na nájdenie práce a ceníme si ich.

Aké sú vaše rady pre ďalšie ženy, ktoré by chceli začať s vlastným biznisom?

Obe: Len dve veci:

Nájdite si správneho partnera. Je ťažké ísť do toho sama. Na začiatku vás čaká veľa vzostupov a pádov. Hľadajte niekoho, kto je rovnako zapálený a múdry, ako ste vy. No mal by mať odlišné zručnosti a uhol pohľadu. S takým človekom sa budete dopĺňať a zvládnete všetko.

Zaviažte sa. Je príliš ľahké nájsť si dôvody na to, aby ste niečo neurobili. Ak sa raz zaviažete, tak sa všetky vaše otázky náhle vyriešia. Ak nedokážete nájsť odpovede sami, vyhľadajte ľudí, ktorí vám môžu pomôcť.

A najväčšia lekcia, ktorú ste dostali v práci?

Auerbach: Najlepšie na tom ste, ak nájdete niečo, čo máte radi. Dokonca aj v prípade tých náročne a tvrdo pracujúcich ľudí. Ak nie ste zanietení, tak na tom nie ste najlepšie. Je dôležité, aby ste pilovali tie veci, ktoré vo vás vyvolávajú vášeň a záujem.

Dean: Musíte požiadať o príležitosti, ktoré chcete, inak ich nikdy nedostanete. Ak nepoznáte odpoveď, pravdepodobne nie je chyba vo vás, zrejme vám niekto iný nedal úplný kontext. Vašou úlohou je identifikovať ho a opýtať sa naň. Vaša práca sa zlepší o 100%, ak vždy zoberiete do úvahy práve kontext.

Aké sú vaše podnikateľské rady pre iné mladé profesionálky?

Auerbach: Buďte otvorené možnostiam. Niekedy môžeme byť až také zamerané na každý úspech a každý krok, že sa pozeráme len dole, aby sme sa nepotkli a nie na miesto, kam sa chceme dostať. Je dôležité, aby ste boli otvorené, pretože ak sa pozriete na kariéry tých najzaujímavejších ľudí, tak prídete na to, že sa im do cesty postavilo mnoho zvratov a prekvapení.

Dean: Buďte v profesionálnom prostredí, v ktorom budete môcť vďaka príležitostiam rásť. Ak sa vôbec nebavíte, tak dajte výpoveď. Tam vonku existuje pre vás iný život a vy ho nájdete.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľka Elana Lyn Gross píše pre Forbes.com o témach týkajúcich sa žien a biznisu.