9. septembra 2021

Energetickej spoločnosti EP UK Investments sa v Británii príliš nedarí. Firma bola v strate už v roku 2019. Vtedy išlo o sumu zhruba 3,3 milióna libier, teda 3,9 mil. eur. Vlani sa však strata prehĺbila o takmer 20 miliónov libier (23,3 mil. eur). S odkazom na The Times na to upozornili české Hospodárske noviny.

Za červenými číslami stoja najmä hedgingové operácie. Konkrétne ide o stratu zo zaisťovacích kontraktov na cenu elektriny, zemného plynu a emisných kvót, ktorá sa vyšplhala na 19,2 milióna libier (22,4 mil. eur).

EP UK Investmenst patrí do Energetického a priemyselného holdingu (EPH) podnikateľskej dvojice Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Tí spolu v Británii pôsobia v mnohých oblastiach. Vlastnia napríklad podiel v tamojšej pošte Royal Mail alebo supermarketoch Sainsbury’s.

Duo Tkáč a Křetínský

Patrik Tkáč patrí medzi najbohatších Slovákov. Forbes jeho majetok spolu s otcom Jozefom odhadol na 600 miliónov eur, čo ich radí v rebríčku najmajetnejších Slovákov na šieste miesto. Patrik Tkáč sa v posledných rokoch angažuje v retailových sieťach, akým je napríklad francúzske Casino, nemecké Metro či britské Sainsbury’s. Jeho spolupútnikom je často bývalý právnik skupiny J&T Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský je tretím najbohatším Čechom. Český Forbes odhaduje jeho majetok na približne tri miliardy eur.

Reklama

júli tohto roku konsolidoval Tkáč svoje spoločné investície s Křetínským do holdingu J&T Capital Partners. Táto firma spravuje investície cyperskej skupiny J&T Private Equity Group Limited, do ktorej J&T v roku 2013 odčlenila nebankové aktivity.

Holding už odkúpil 44-percentný podiel v spoločnosti EPH, ktorá združuje pôvodné investície v energetike, a počas nasledujúcich mesiacov odkúpi ďalšie vlastnícke podiely, ktoré sú teraz pod Tkáčovou kontrolou.

Časť textu je prekladom článku, ktorého autorkou je redaktorka českého Forbesu Klára Řepková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?