13. júla 2021

Spolupráca medzi Patrikom Tkáčom a Danielom Křetínským má opäť novú formu. J&T Finance Group, ktorú Tkáč spoluzakladal (oficiálne ju väčšinovo vlastní jeho otec Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič, všetci sú členovia rebríčka najbohatších Slovákov) v utorok 13. júla oznámila, že Tkáč konsoliduje spoločné investície s Křetínským do holdingu J&T Capital Partners.

Nová firma bude spravovať investície cyperskej skupiny J&T Private Equity Group Limited, do ktorej v roku 2013 J&T odčlenila nebankové aktivity a mala viacero akcionárov. „J&T Capital Partners je spoločnosť pod výlučnou kontrolou Patrika Tkáča, no ekonomicky a kapitálovo sa na nej bude významne podieľať skupina J&T Private Equity Group Limited,“ napísala v správe JTFG bez konkretizácie výšky týchto účastí na podnikaní novej holdingovej entity.

Čo sa zmení?

Cieľom novovzniknutej spoločnosti, ktorá je registrovaná v Česku, je správa súčasných a budúcich podielov v spoločných obchodných projektoch tandemu Tkáč a Křetínský.

Zatiaľ doň zahrnuli:

  • 44 percent v EPH, holdingu združujúcom investície skupiny a jej kapitálových partnerov v energetike.

V ďalších mesiacoch majú pribudnúť ďalšie:

Reklama
  • 44-percentný podiel v luxemburskej EP Equity Investment Sàrl, ktorá konsoliduje minoritné investície v kótovaných firmách ako Royal Mail, Foot Locker, Sainsbury či PostNL,
  • 44-percentný podiel v EP Global Commerce, ktorá spravuje investíciu do Metro AG – v nemeckom veľkoobchodnom reťazci má už vyše 40-percentný podiel,
  • 44-percentný podiel v EC Investments, v ktorej združujú investície do e-commerce sektora, napríklad podiel v Mall Group
  • 40-percentný podiel v Czech Media Invest kontrolujúca mediálne investície, napríklad niekoľko českých denníkov a rádií, francúzsky denník Le Monde či magazín Elle
  • 44-percentný podiel v ACS 1893 Holding, materskej spoločnosti futbalovej AC Sparta Praha
  • 25-percentný nepriamy podiel v španielskych maloobchodných reťazcoch Cecosa Supermercados a Caprabo, prevádzkujúcich obchody v Katalánsku a na Baleárských ostrovoch (tento prevod budú musieť schváliť protimonopolní regulátori a veritelia predávajúcich).

J&T Capital Partners, resp. jeho 100-percentná dcéra J&T Energy Holding prevezme tiež záväzky z vydaných dlhopisov a zmeniek, ktoré boli doteraz zastrešené J&T Energy Financing Limited. „Ich držitelia tak budú aj naďalej financovať 44-percentný podiel v EPH, ktorý odkúpila štruktúra Patrika Tkáča od Daniela Křetínského v decembri minulého roka,“ napísala JTFG.

Podľa vyjadrenia Tkáča zo správy skupiny je dôvodom týchto zmien okrem sprehľadnenia štruktúry „hlavne výrazné zjednodušenie financovania rozvoja súčasných i budúcich investičných príležitostí“.

Zmena plánov, možné IPO

V roku 2016 Tkáč oznámil, že on a jeho investiční partneri z J&T cúvajú z energetiky a podiel v EPH, hlavnom holdingu kontrolovanom Danielom Křetínským, mu predávajú. Vyplácaní mali byť postupne. Koncom vlaňajška však prišlo potvrdenie zvratu v tomto zámere – „tkáčovci“ sa mali do EPH vrátiť.

Holding pod sebou zahŕňa napríklad vlastníctvo slovenského Eustreamu či SPP Distribúcia, ktoré výrazne prispievajú k jeho ziskovosti. Práve táto energetická odnož minulý týždeň oznámila, že uvažuje o IPO, uvedení akcií na burzu. Takýto zámer mala aj piatimi rokmi, vtedy však nevyšiel a minoritný podiel získala medzinárodná skupina Macquarie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?