Víťazom sa stáva… Ocenenie EY Podnikateľ roka 2022 získal Juraj Fehervari, spoluzakladateľ a majiteľ firmy Be Lenka, ktorý zo Žiliny vybudoval medzinárodne úspešný koncept barefootovej obuvi.
Juraj Fehervari si prestížnu cenu prevzal v utorok večer (7. marca) v historickej budove NR SR na bratislavskom Župnom námestí. Porotu sedemnásteho ročníka súťaže zaujal príbeh „bosej“ obuvi jeho značky Be Lenka, ktorej modely sa dnes predávajú vo vyše 70 krajinách.
Za uplynulý rok dosiahli tržby 13,5 milióna eur a podľa slov oceneného podnikateľa roka sa za päť rokov existencie stali rešpektovanou firmou v Európe a jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností v odvetví.
Príbeh s ekologickým cieľom
A čím sú barefooty tak príťažlivé? Majú nám vraj pomôcť vrátiť sa k prirodzenému pohybu. Špička takejto topánky netlačí na prsty. Topánky nemajú podpätok, takže nevychyľujú ťažisko. A podrážka je dostatočne flexibilná, aby ste zapájali všetky svaly na nohe.
V Be Lenka sa spočiatku zameriavali na ergonomické detské nosiče, až neskôr pribudli prelomové barefooty a od tohto roka svoj sortiment ešte viac rozširujú. Pridajú kolekciu oblečenia, kabeliek, ruksakov a tiež opaskov.
„Celkovo však máme ešte množstvo nenaplneného potenciálu,“ hovorí Juraj Fehervari, ktorý kladie veľký dôraz na investície do vývoja a inovácií. Jeho veľkým snom je, aby ste topánku, ktorú donosíte, mohli zahodiť doma na dvore a vyrástol vám z nej strom. „A pozor, nie je to utópia, stane sa to. Verím, že do roka,“ dopĺňa.
Vďaka víťazstvu v národnom kole zamieri Juraj Fehervari v júni do Monaka, kde sa vo svetovom finále stretne s podnikateľmi z vyše päťdesiatich krajín sveta.
Chute Vietnamu a zubári budúcnosti
Kategóriu EY Začínajúci podnikateľ roka na Slovensku vyhrala Lucia Huong Šimeková. Pod značkou Phočkáreň vybudovala úspešné bistrá s autentickou vietnamskou kuchyňou a vychádzala pri nej aj z receptov svojej rodiny.
Aktuálne má Phočkáreň v Bratislave tri prevádzky v nákupných centrách. Najnovšie na podnet obchodného reťazca Kaufland rozšírili záber aj o sub-brand Tuk Tuk. „Ten má však trochu iné, rôznorodejšie menu. Navyše si pri tomto koncepte skúšame aj model franšízy,“ približuje rodáčka z Bratislavy, ktorej rodičia pochádzajú zo severu Vietnamu.
EY Technologickým podnikateľom roka sa stal Tomáš Nerád, ktorý vytvára zubárske vybavenie hodné tretieho tisícročia. Vedie medicínsku spoločnosť Diplomat Dental, v ktorej portfóliu nájdete všetko, čo dentisti vo svojej ambulancii potrebujú.
Firmu založil v roku 1997 jeho otec Miroslav, história rodiny Nerádovcov sa však s týmto odvetvím spája oveľa dlhšie. Tomášov starý otec totiž spoluzakladal koncern piešťanskej Chirany, ktorá zdravotnícke pomôcky dodávala do celého Československa.
Štyria finalisti
Medzi finalistov súťaže sa dostala aj ďalšia štvorica podnikateľov, o ktorých si budete môcť prečítať viac na webe Forbes.sk už v najbližších dňoch.
Patrik Andó, ktorého firma Ropa Group prináša do výroby riešenia znižovania emisií a efektívneho odpadového hospodárstva.
Viera Bieliková je zase šéfkou a zakladateľkou technologickej spoločnosti Prefis, ktorá implementuje, rozvíja a podporuje softvérové riešenie pre oblasť treasury a finančných trhov na celom svete.
Ernest Haris vybudoval v Nových Zámkoch firmu Orgeco, ktorá sa postupne rozrástla od elektrotechniky do strojárstva a medzinárodnej prepravy a z minifirmy jednej rodiny na strategického dodávateľa svetových firiem.
A Tomáš Kosa stojí na čele slovenskej časti stavebnej firmy HSF System. Medzinárodná spoločnosť vznikla v roku 2002 v Česku. Dnes má holdingovú štruktúru a stará sa o generálne dodávky logistických a výrobných hál či retailových objektov.
Prvý si prevzal cenu v roku 2006
Súťaž o najlepších podnikateľov organizuje na Slovensku už 17 rokov poradenská spoločnosť EY. Vôbec prvým víťazom sa v roku 2006 stal Miroslav Trnka, spoluzakladateľ najväčšej slovenskej IT firmy Eset a aktuálne jeden z najbohatších Slovákov. Vlani získali prestížne ocenenie Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, ktorí sú majiteľmi Banskobystrického pivovaru.
EY Podnikateľ roka sa pravidelne vyhlasuje už v 60 krajinách na šiestich kontinentoch. Zloženie nezávislej poroty pozostáva prevažne z víťazov predchádzajúcich ročníkov a v slovenskom aj vo svetovom finále neprihliadajú iba na biznisový úspech, ale tiež na inšpiratívny prístup k podnikaniu či poctivosť.
Príbeh víťaza hlavnej kategórie aj príbehy ďalších finalistov si môžete prečítať v marcovom vydaní magazínu Forbes. Najnovšie vydanie alebo predplatné si môžete kúpiť TU. Poštovné je na nás!